Докато Съединените щати и Европейският съюз продължават да налагат нови санкции срещу Русия, държавните медии на китайския комунистически режим наскоро промениха тона си по отношение на руско-украинския конфликт и започнаха да отразяват в положителна светлина украинския президент Володимир Зеленски.
От „Епок Таймс“ напомняме, че през април Пекин затвърди двустранните си връзки с Москва на среща между външния министър на Китай – Уан И и руския му колега Сергей Лавров.
Промяна на наратива в китайския медиен поток
Официалната медия на ККП – информационната агенция „Синхуа“ – за първи път цитира украинския външен министър Дмитрий Кулеба в ексклузивно интервю на 30 април, където той споменава три пъти „руската инвазия в Украйна“, съобщават от англоезичния The Epoch Times. Преди това китайският режим избягваше термина „инвазия“, заради негласно заявената си подкрепа към Русия.
На 5 май много държавни медии на режима, включително CCTV, Global Network и China Business News, отразиха положително украинския президент Володимир Зеленски, което значително се различава от предишното му представяне като клоун и комик.
Промяната се случва след обявения шести кръг от санкции срещу Русия от Европейската комисия на 4 май, който включва поетапно прекратяване на вноса на руски петрол в рамките на шест месеца и отстраняване на най-голямата руска банка „Сбербанк“ от системата SWIFT.
В коментар за англоезичния The Epoch Times, Сун Гуо-Сян – доцент в катедрата по международни отношения и бизнес в университета „Нанхуа“ в Тайван, заявява, че ККП няма да се откаже от подкрепата си за Русия, особено в условията на засилена стратегическа конкуренция между САЩ и Китай.
Какво казват експертите
Фън Чуни, доцент в Технологичния университет в Сидни, отбелязва в интервю пред англоезичния The Epoch Times, че дискусиите в ККП напоследък са интензивни, особено с наближаването на 20-ия ѝ национален конгрес. Според него, ако Пекин продължава да подкрепя Русия, ККП ще бъде подложена на същото ниво санкции, което ще причини срив в китайската икономика. При такава ситуация, преизбирането на Си Дзинпин на 20-тия национален конгрес ще бъде застрашено. Затова Си трябва да направи някои корекции и да предприеме спешни мерки, като например да направи компромис, както искат Европа и САЩ, и да обяви руските действия срещу Украйна за „инвазия“, допълва още той.
В същото време режимът няма да се откаже от Русия, отбелязва Фън.
„Той може да направи някои незначителни промени в позицията си, но не и съществени“, уточнява доцентът, като добавя, че „ККП просто играе и за двете страни, като тайно подкрепя Русия, но не смее да застане на нейна страна публично“.
Друг политически коментатор, Чън Покун, коментира, че неотдавнашната промяна в тона на китайските официални медии показва, че проруската политика на Си е претърпяла сериозен неуспех в ККП и че режимът е изправен пред избор между Русия и Украйна.
„От една страна ККП вече знаеше, че войната на Русия в Украйна не върви по план“, коментира той. „От друга страна, китайските държавни предприятия и китайските банки не покрепят Русия, защото не искат да бъдат санкционирани, така че проруската политика на режима не може да бъде осъществена.“
Русия – несигурна в партньорството си с Китай
Промяна в „отношенията“ се случва и от страна на Русия, която започва да се съмнява в способността на Китай да ѝ окаже необходимата помощ.
Неотдавна Борис Титов, икономически съветник на руския президент Владимир Путин, оценява в ексклузивно интервю за „Спутник“ икономическото сътрудничество между Китай и Русия като не толкова добро. Той предупреждава още, че при сегашните обстоятелства Русия не трябва да разчита единствено на Китай за възможности за заместване на вноса.