Патриарх Даниил и президентът Радев отдадоха почит за българските воини на Архангелова задушница
Концерт в зала „България“ организира Софийската света митрополия по случай Деня на народните будители – 1 ноември, Деня на свети Иван Рилски по стар стил.
Събитието започва с беседа за Деня на будителите от протойерей доц. д-р Стоян Чиликов. Музикалните изпълнения са на хор „Св. Наум Охридски“ с диригент д-р Андрей Касабов, хор при Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ с диригент Николай Георгиев, детски хор на БНР с диригент Венеция Караманова, смесен хор при ТКДФ на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с диригент Георги Еленков, хор „Нуша“ с диригент Нели Андреева и Софийския свещенически хор с диригент ставрофорен иконом Кирил Попов. Водещ на програмата ще бъде Богдан Бухалов
„Всички наши будители в по-малка или по-голяма степен са повлияни от Христовата светлина.“ Това заяви българският патриарх и Софийски митрополит Даниил по-рано, след церемонията по издигането на националния флаг на Република България пред президентството.
Негово Светейшество отбелязва, че както човекът, така и обществото понякога стига до такива моменти, когато се намира в безпътица, липса на ориентири, на стимул дори да продължи напред и това действително са страшни моменти. „Отчаянието тогава, бездната на обезсърчаването, на деградацията на личността и разпада на обществото е само на една крачка в такива моменти и затова тези човеци, които сами са преодолели такива кризи в личния живот и са показали, че – чрез личен пример и преди всичко чрез Божията правда, може обществото да излезе от тази безпътица, в която се намира.“
Българският патриарх допълва, че само 50 години след падането на България под турско робство се възстановява Рилският манастир. „Така са се възобновявали народностните сили, тогава се е и сплотявал народът. На базата на това по-късно се формира и единението през Възраждането – възраждането на националната ни идентичност, която ни дава възможност да се опомним като народ.“
„Виждаме историята на нашия народ в началото на ХХ век – каква вяра в прогреса, в науката – продължава патриарх Даниил. – Тези утопични социалистически идеи, които са за справедливо общество, така действа заслепението – човек не вижда грешките и разрушителните сили в себе си и мисли, че носейки тези разрушителни сили – на егоизма и себелюбието, той може да построи справедливо общество. Когато считаме себе си за нещо повече от останалите, как ще направим така, че да има социална справедливост? Това не е възможно.“
Слово по случай 1 ноември произнесе и президентът Румен Радев. В него той отбелязва, че „будителството е уникална, изцяло българска духовна категория. Будителите са носителите на културата, морала и хуманните ценности на обществото ни. Будителят невинаги е човек на интелектуалния труд и може да бъде всеки, който с дела и думи носи просветление на другите и смирено служи на народа си.“
Денят на народните будители се чества официално в България от 1922 г. по инициатива на тогавашния министър на образованието Стоян Омарчевски.
На 2 ноември (Архангелова задушница) президентът и патриархът, заедно с други държавни лица, почетоха паметта на загиналите за родината български воини. Церемонията се проведе пред Военния мавзолей-костница на Централните софийски гробища.