• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 2 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

Стотици хора бягат от Санторини, където земетресенията застрашават живота

отЕкип на The Epoch Times
4 февруари , 2025
Стотици бягат от Санторини заради земетресения, нарушаващи живота

Хора се качват на ферибот за Пирея след повишената сеизмична активност на остров Санторини, Гърция, на 4 февруари 2025 г. Алкис Константинидис/Reuters

Стотици постоянни жители и работници се втурнаха към пристанището рано днес, за да се отправят към гръцката столица

Днес стотици хора напуснаха Санторини с фериботи и самолети, за да стигнат на безопасно място в Атина, тъй като поредица от земетресения продължи да разтърсва известния гръцки туристически остров.

Полетите от Санторини за Атина бяха пълни, съобщи гръцкият авиопревозвач Aegean Airlines. Очаква се до края на деня от понеделник да излетят общо 2500 до 2700 души.

„Ще заминем, защото се страхувам, постоянно има земетресения, трябва да заминем заради децата, за да могат те да се успокоят“, каза 38-годишният Бени Уклала, който има временна работа на острова.

Други не се притесняват. „Ние ще останем тук, защо да си тръгваме? Ако нещо се случи, ще се случи“, каза Ефтихис Диамантопулос, 63 г., капитан на туристическо корабче.

Множество земетресения разтърсиха вулканичния гръцки остров Санторини, което накара властите да изпратят спасители с кучета и дронове, както и да затворят училищата на четири острова. 

„Имаме (планирани) места за подслон на населението без постройки и на равни повърхности, има осем локции, на които могат да се настанят хора“, каза кметът на Санторини Никос Зорзос.

Някои хотели започнаха да изпразват басейните си, тъй като им беше съобщено, че водното натоварване прави сградите уязвими, а строителните дейности са преустановени.

Гърция е една от най-застрашените от земетресения страни в Европа, тъй като се намира на границата на Африканската и Евразийската тектонична плоча, чието постоянно взаимодействие предизвиква чести земетресения. Тира, известен още като Санторини, е най-големият от малка група вулканични острови в Бяло море – архипелагът Санторини.

Жителите на острова са предупредени да избягват събирания на закрито, да проверяват пътищата за евакуация, да стоят далеч от скали и да източват плувни басейни, за да намалят потенциалните повреди на сградите в случай на силно земетресение.

Санторини, една от най-популярните туристически дестинации в Гърция, е придобил сегашната си форма на полумесец след мощно вулканично изригване в древността. Островът привлича повече от 3 милиона посетители годишно, които идват, за да се полюбуват на пейзаж от избелели къщи и църкви със сини куполи, които драматично красят отвесните скали покрай пълната с вода калдера (вулканично образувание, получено при срутване на кратера навътре в самия него).

Множество земетресения разтърсват вулканичния гръцки остров Санторини 

Миналата седмица учените съобщиха, че са забелязали повишена вулканична активност в калдерата на остров Санторини, но гръцките експерти твърдят, че земетресенията, много от които с магнитуд над 4,5, не са свързани с вулкана на Санторини, но признават, че моделът на сеизмична активност е причина за безпокойство.

От събота до понеделник следобед между Санторини и близкия остров Аморгос са регистрирани около 200 подводни труса с магнитуд между 3 и 4,9, съобщиха властите.

Сеизмологът Герасимос Пападопулос заяви по гръцката телевизия ERT, че сеизмичната активност е започнала на 24 януари, но се е засилила в събота, като честотата и магнитудът са се увеличили. Той предупреди, че настоящата последователност от земетресения, показана на сеизмичните карти в реално време като нарастващ куп от точки между островите Санторини, Йос, Аморгос и Анафи, може да показва предстоящо по-голямо събитие.

„Всички сценарии остават отворени“, пише Пападопулос в онлайн публикация. „Броят на трусовете се е увеличил, магнитудът е нараснал, а епицентърът се е изместил на североизток. Въпреки че това са тектонични, а не вулканични трусове, нивото на риска се е увеличило.“

Разломната линия, която предизвиква сегашните земетресения, се простира на около 120 км, но само южната част между Санторини и Аморгос се е активирала. Епицентърът на земетресенията е под морското дъно, на около 30-40 километра от някой от островите. Учените казват, че това е добра новина, тъй като епицентър под сушата би могъл да бъде по-разрушителен. Силният трус обаче може да предизвика и цунами, затова властите предупредиха хората да стоят далеч от крайбрежните райони и да се насочат към вътрешността на страната, ако усетят силно земетресение.

Досега не е съобщено за щети или пострадали хора, въпреки че е имало някои незначителни свличания на скали.

image
Туристи се разхождат по тесните улици на град Фира, където са изпратени аварийни екипи след земетресение, което разтревожи гръцките експерти на популярния ваканционен остров Санторини в Егейско море, Южна Гърция, понеделник, 3 февруари 2025 г. Петрос Джанакурис/AP

Въпросът дали земетресенията могат да причинят изригването на вулкан

Санторини е разположен в Гръцката вулканична дъга, която се простира от Пелопонес в Южна Гърция през Цикладските острови.

Миналата сряда Министерството на климатичните кризи и гражданската защита на Гърция обяви, че сензорите за наблюдение са отчели „слаба сеизмично-вулканична активност“ в калдерата на острова. Подобна вулканична активност е била регистрирана през 2011 г., когато е продължила 14 месеца и е приключила без сериозни проблеми.

Друг вулкан – подводен, наречен Колумбо – се намира на около 8 км североизточно от Санторини, по-близо до епицентъра на сегашните земетресения.

Сеизмолозите обаче твърдят, че трусовете не са свързани с вулканите.

На среща между държавни служители и учени е установено, че сеизмичната активност в калдерата на Санторини „остава на същите ниски нива, както през последните дни“. Това съобщиха от Министерството на гражданската защита в понеделник, както и че тя е „особено засилена“ между Санторини и Аморгос.

Притесненията на властите

Учените все още се опитват да установят окончателно дали многобройните трусове са слаби, по-малки земетресения преди силен трус. Пападопулос заяви, че има „голяма вероятност“ това да е така.

Основните селища на Санторини са построени по ръба на калдерата на вулкана и създават драматичен пейзаж от каскадни белосани къщи и гледки към залеза, които правят острова толкова популярен, но също така пораждат опасения в случай на силно земетресение. Отвесните скали също така правят някои райони податливи на скални свличания.

Реакциите на населението и гостите на острова

Честотата на земетресенията, които продължиха през нощта в неделя и в понеделник, разтревожи жителите и посетителите на острова.

„Никога не съм усещал нещо подобно и с такава честота – земетресение на всеки 10 или 20 минути. Всички са разтревожени, макар някои от нас да го крият, за да не предизвикат паника, но всички са притеснени“, казва Михалис Геронтакис, който е и директор на филхармоничния оркестър на Санторини.

„Вчера излязохме и свирихме. Въпреки земетресенията, филхармонията свири за религиозен повод“, каза Геронтакис. „Когато свириш, не можеш да усетиш трусовете, но когато бяхме в църквата, имаше земетресения. Никой не може да знае какво ще се случи. Хората могат да говорят каквото си искат, но това няма никаква стойност. Не можеш да се пребориш с природата.“

Някои жители и местни работници се насочиха към туристическите агенции, за да търсят самолетни или фериботни билети, с които да напуснат острова.

„И преди е имало земетресения, но никога нещо подобно. Чувстваме се различно“, казва Надя Беномар, мароканска екскурзоводка, която живее на острова от 19 години. В понеделник тя си е купила билет за ферибот до близкия остров Наксос.

„Трябва да избягам за няколко дни, докато нещата се успокоят“, каза тя.

Други заявиха, че са готови да поемат риска. Ресторантьорът Янис Фрагиадакис е отсъствал, но каза, че се е върнал на Санторини в неделя въпреки земетресенията.

„Не се страхувах. Знам, че хората са наистина притеснени и си тръгват, а когато стигнах до пристанището, беше наистина оживено, беше като през лятото“, каза Фрагиадакис. „Планирам да остана и се надявам, че ресторантът ще започне да работи (за празничния сезон) след три седмици“.

Южнокорейската туристка Су Джин Ким, от Сеул, пристигнала в неделя на семейна почивка.

„Снощи вечеряхме в хотела и около 10 пъти усетихме леки трусове. Но в полунощ усетихме голямо, силно разтърсване, така че проверих новинарския репортаж, наполовина сме притеснени, наполовина гледаме да видим какво е положението“, каза тя и добави, че не планира да променя плановете си за пътуване.

Взети предпазни мерки

Властите изпратиха на Санторини екип от спасители с куче за търсене на пострадали, както и осигуриха дронове, както и разположиха палатки на баскетболно игрище до главната болница на острова като зона за подготовка. На мобилните телефони на населението са изпратени съобщения, в които хората се предупреждават да стоят далеч от местата, където може да има скални свличания, като се забранява достъпът до някои крайбрежни райони.

Жителите и хотелите са помолени да източат плувните басейни, тъй като движението на водата при силен трус може да доведе до дестабилизиране на сградите. На хората беше казано да избягват стари сгради и да проверяват за изходни пътища, когато се намират в застроени райони.

Училищата на Санторини, както и на близките острови Анафи, Аморгос и Йос, ще останат затворени през цялата седмица.

„Тези мерки са превантивни и властите ще останат бдителни“, заяви министърът на гражданската защита Василис Кикилиас късно в неделя след извънредно заседание на правителството в Атина. „Призоваваме гражданите да спазват стриктно препоръките за безопасност, за да се сведе до минимум рискът“.

Предисторията

Активираната линия на разлома е била мястото на най-силното земетресение в Гърция през миналия век: трус с магнитуд 7,7 по Рихтер, наречен земетресението на Аморгос, което се случва през 1956 г. и предизвиква около 20-метрово цунами, причинявайки значителни щети на Аморгос и Санторини, убивайки повече от 50 души.

image 1
Руини от селище, включително бивш католически манастир, се намират на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, 15 юни 2022 г. (Petros Giannakouris/AP Photo)

Санторини е и мястото на едно от най-големите вулканични изригвания в човешката история. Известно като Минойското изригване, то се случва около 1620 г. пр.н.е. и е унищожило голяма част от острова, покрило е обширна територия с метри пепел. Смята се, че земетресението е допринесло за упадъка на древната минойска цивилизация, която е процъфтявала в региона.

Въпреки че все още е активен вулкан, последното забележително изригване е станало през 1950 г.

„Това, което трябва да осъзнаем, е, че вулканът Санторини произвежда много големи експлозии на всеки 20 000 години“, заяви миналата седмица Ефтимиос Леккас, сеизмолог и ръководител на комитета за научно наблюдение на Гръцката вулканична дъга. „От последната експлозия са минали 3000 години, така че ни предстои много дълъг период от време, преди да се сблъскаме с голяма експлозия“.

Reuters и Аssociated Press допринесоха за този материал.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0

Свързани Публикации

3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
ЕС ограничава китайските компании при участие в търгове за медицинска апаратура

ЕС въвежда ограничения за китайски фирми при участие в търгове за медицинска техника

0
0
Британските депутати гласуваха за декриминализиране на аборта до момента на раждане

Британските депутати гласуваха за отмяна на наказателната отговорност при аборт до момента на раждане

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Репички  от европейската сортова група

Февруарска градина: време за първите пролетни култури

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria