• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 5 юни, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало България

Международни наблюдатели за предсрочните парламентарни избори в България

отЕкип на The Epoch Times
1 април , 2023
Международни наблюдатели за предсрочните парламентарни избори в България

Гласоподаватели (https://www.osce.org/)

По покана на властите на Република България и в съответствие със своя мандат, Службата за демократични институции и права на човека(СДИПЧ) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) изпрати Мисия за наблюдение на изборите на предсрочните парламентарни избори на 2 април 2023 г. в България.

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа се занимава с широк спектър от проблеми, свързани със сигурността, включително контрол на въоръженията, мерки за укрепване на доверието и сигурността, права на човека, национални малцинства, демократизация, полицейски стратегии, борба с тероризма и икономически и екологични дейности. Всички 57 участващи в ОССЕ държави се ползват с равен статут, а решенията се вземат с консенсус на политическа, но не и на правно обвързваща основа.

Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека предоставя подкрепа и експертен опит на участващите държави и гражданското общество за насърчаване на демокрацията, върховенството на закона, правата на човека в т.ч. наблюдава избори, прави преглед на законодателството и съветва правителствата как да развиват и поддържат демократичните институции.

Мисия за наблюдение на предсрочните избори в България

Мисията за наблюдение на изборите (МНИ), които ще се проведат на 2 април 2023 г. в България, е ръководена от Тана де Зулуета. Основният екип, базиран в София, се състои от 11 международни експерти от 10 участващи в ОССЕ държави. В цялата страна ще бъдат разположени 14 дългосрочни наблюдатели. В изборния ден към МНИ на СДИПЧ ще се присъедини делегация на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, за да формират Международна мисия за наблюдение на изборите.

Мисията за наблюдение на изборите ще оцени изборите за тяхното съответствие с ангажиментите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и други международни задължения и стандарти, както и с националното законодателство. Наблюдателите ще следят отблизо всички аспекти на изборите, включително евентуалното развитие на ситуацията след изборите. Конкретните аспекти включват прилагането на изменената правна рамка, регистрацията на кандидатите, кампанията, разрешаването на изборни спорове и отразяването на изборите в медиите. Те ще оценят също така как са взети предвид предишните препоръки на СДИПЧ, свързани с изборите. Като част от наблюдението, МНИ ще извърши цялостен мониторинг на медиите.

200 наблюдатели в изборния ден

Службата за демократични институции и права на човека поиска 200 краткосрочни наблюдатели да бъдат изпратени непосредствено преди изборите на 2 април. Краткосрочните наблюдатели ще бъдат разположени в цялата страна в многонационални екипи от по двама души, за да наблюдават отварянето на избирателните секции, гласуването, преброяването на бюлетините и отчитането на резултатите.

Пресконференция относно предварителните констатации и заключения на изборния процес

В деня след изборите СДИПЧ, заедно с парламентарните си партньори, ще направи изявление за предварителните констатации и заключения на пресконференция. Окончателният доклад за наблюдението на целия изборен процес ще бъде публикуван няколко месеца след края на мисията за наблюдение.

Пресконференцията на международната мисия за наблюдение на предсрочните парламентарни избори в България ще се проведе на 3 април 2023 г., като основните лица на събитието са Тана де Зулуета, ръководител на Мисията за наблюдение на изборите и Андрей Хунко, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Събитието ще започне в 14:30 ч. местно време в зала “Сердика” на София Хотел Балкан, площад “Света Неделя” №5, като не е необходима регистрация за лично присъствие на пресконференцията.

На пресконференцията може да се присъства както на място, така и онлайн чрез платформата Zoom, като ще е осигурено и живо предаване, което може да бъде следено на линка www.facebook.com/osce.odihr.

При желание за участие чрез платформата Zoom е необходима регистрация до 11:00 ч. на 3 април, като организаторите предоставят следните детайли за контакт за регистрация при онлайн присъствие: Томас Раймер, говорител на Мисията за наблюдение на изборите (имейл: thomas.rymer@odihr.bg) и Джузепе Милацо, медиен анализатор (имейл: giuseppe.milazzo@odihr.bg).

Доклад за предсрочните парламентарни избори на 2 октомври 2022

По данни на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа до сега за България ОССЕ е наблюдавала 14 избори в страната, последните от които са предсрочните избори за Народно събрание, проведени на 2 октомври 2022 г.

Окончателният доклад на Мисията за наблюдение на изборите през октомври м.г. в България можете да намерите тук, като част от посочените констатации са свързани с медийното отразяване на кампанията:

„Медийната среда е динамична, като основни източници за информация са телевизията и интернет изданията, следвани от социалните мрежи. Националното законодателство е в съответствие с основните международни стандарти за защита на медийната свобода, на практика обаче, концентрацията на медийната собственост ограничава плурализма, а прецеденти на продължителни съдебни дела срещу разследващи медии водят до автоцензура. Макар че проведените многобройни дебати представиха над 200 кандидата на избирателите, нямаше нито един дебат в медиите между кандидатите за министър-председател. Като цяло, партиите получиха достатъчно медийно покритие, но журналистическият контрол над кандидатите или предложените политики беше ограничен. Разследващите медии поддържаха плуралистичен дебат по отделни проблеми, въпреки че фалшиви сайтове разпространяваха манипулативна информация относно надеждността на традиционните медии, социално-икономическата ситуация и за някои от кандидатите.“

„Новинарските емисии в праймтайма на електронните медии се съсредоточиха върху решенията на правителството и на президента, като от време на време споменаваха ГЕРБ, БСП, ДПС и ПП по отношение на техните действия в рамките на предишните правителства. Отразяването на БСП и ПП често беше с негативен тон, основно поради прякото цитиране на изказванията на президента и представителите на служебното правителство. Тъй като ГЕРБ, ДБ и ИТН бяха критикувани от официални лица само в някои от случаите, тяхното отразяване в новините през по-голямата част от времето беше неутрално.“

„По време на кампанията няколко фалшиви медии, свързани с Фейсбук страници и канали в Телеграм, разпространяваха подвеждаща информация, която основно целеше да дискредитира ПП и ДБ и да изкриви информационната среда. Такива уебсайтове, представящи се за медии и търсещи сензация (clickbait), заедно с фалшиви страници във Фейсбук публикуваха невярна информация като се възползваха от предварително развенчани фалшиви новини и по този начин се опитваха да подкопаят доверието в утвърдени електронни и онлайн медии.“

Предизборен коментар от Асоциация на европейските журналисти – България

aej bg 5 11
Асоциация на европейските журналисти – България (www.aej-bulgaria.org)

В изявление от 31.03.2023 г. Асоциацията на европейските журналисти – България (АЕЖ) посочва:

„Изминалата предизборна кампания не успя да осигури на избирателите адекватна информация за програмите и намеренията на политическите партии. Реален политически дебат почти не се случи. Вместо това, пейзажът беше наситен с взаимни нападки между политиците и популизъм. Сериозен фактор бе и дезинформацията, която обслужва антиевропейски и антидемократични цели. Откровено неверни тези, например като твърдението за изпращане на български войници в Украйна, получиха широка публичност. Президентът Румен Радев, който в последните две години основно управлява страната чрез служебни правителства, бе активен играч и в предизборната кампания чрез различни изказвания, в които остро атакуваше политическите си опоненти. Представител на президентството си позволи да оказва натиск на Нова ТВ и журналистката Антоанета Николова с твърдението, че в неин репортаж са направени “неправилни внушения”.

Заради изискванията на Изборния кодекс обществените медии БНТ и БНР бяха заложник на неадекватни формати и бяха принудени да дадат национална трибуна на маргинални политици със странни и понякога дори изпълнени с омраза послания. АЕЖ смята, че е дошло време за реформиране на тези изисквания и се надява, че следващият парламент ще се заеме с тях.

В последните дни на кампанията забелязахме атаки към медии от две политически формации. В различни свои изяви в страната лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов многократно реферира към медиите без да отчита, че именно по време на неговото управление България бе на последно място в ЕС в класацията на “Репортери без граници”. Пред привърженици Борисов обвинява медиите, че не са цитирали доклад на Държавния департамент, в който се говори за неговото арестуване, обявено за незаконно.

Бърза справка в интернет показва, че въпросният доклад присъства многократно в различни медии, включително споменатия арест. Също така голяма част от посочените в документа проблеми, свързани с медиите, са наследени именно от управлението на ГЕРБ. 

Друга партия, която атакува журналисти и медии по време на кампанията, е “Възраждане”. Представители на партията на няколко пъти обвиниха журналистите, че са им опоненти. Единствената “вина” на тези журналисти е, че в разговора с “Възраждане” се позовават на фактите, което явно представителите на “Възраждане” приемат за враждебност.

АЕЖ призовава всички медии и журналисти да спазват закона и етичните правила по време на изборите. В същото време ще бъдем безкомпромисни към политици, които атакуват медии, или се опитват да им припишат свои грехове.“

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
1
Снимка (pinterest)

Домашен сироп от Роза Дамасцена

0
0
Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Музиката във “Времеубежище” – плейлист от Георги Господинов

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Lotus Fairy Tale i 1a 1 700x420 1

Приказка за лотоса – вдъхновение за малки и големи

0
0
Снимка: (Africa Studio/Adobe Stock)

Тревожната тенденция “със съгласието на детето”

0
0
Леонид Брежнев и Тодор Живков в София (публичен домейн)

„16-та република. Предателството на БКП“ разкрива опитите за сливане на България със СССР

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Леонид Брежнев и Тодор Живков в София (публичен домейн)

„16-та република. Предателството на БКП“ разкрива опитите за сливане на България със СССР

0
0
geshev

Кой ще спечели войната между мафията и прокуратурата

0
0
karnaval gablovo

Карнавал на хумора и сатирата – Габрово 2023

0
0
Народен театър „Иван Вазов“ (Facebook)

Българският театър – бомба със закъснител

0
0
izlozhenie 1

„В час и извън клас“ – образователно изложение за родители и деца

0
0
Лого на кампанията „Дари за MEDIAPOOL.BG – защити свободното слово“

Вълна на съпричастност за Mediapool и свободата на словото

0
0
Калоян Константинов, главен редактор на сайта "КлинКлин" и председател на журито на класацията "Златен Шиши" (снкмка: КлинКлин)

Сдружение “Клин” раздаде наградите за вредна журналистика „Златен Шиши”

0
0
Розов цвят (снимка: Емил Рашковски/Епок Таймс България)

Българското розово масло – опасен токсичен продукт?

0
0
(Снимка: james-a-molnar/ unsplash)

ВКС реши: Без юридическа смяна на пола в България

0
1
Изложбата „Васил Левски в София и Софийско. 150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ“ може да бъде разгледана до 21 май 2023 г. (снимка Епок Таймс България)

150 години ПАМЕТ И БЕЗСМЪРТИЕ – вдъхновяваща изложба за Васил Левски в София

0
0
снимка: Маркус Сpiske/unsplash

Нови санкции по “Магнитски” за корумпирани лица в България

0
0
Сеизмичната опасност в България за период на повторяемост от 475 години (НИГГГ-БАН)

Опасността от земетресения в България

0
0
Следваща публикация
Лого на ChatGPT върху дънна платка на компютър (Dado Ruvic/Reuters)

Европол предупреждава за рисковете от използването на изкуствения интелект ChatGPT

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • “Шен Юн”
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria