С отбелязването на Международния ден на първата помощ припомняме важността на оказване първа долекарска помощ, често критична за спасяването на човешки живот
Днес, 14 септември, отбелязваме Международния ден на първата помощ.
Инциденти, злополуки и наранявания се случват изключително често, при всякакви обстоятелства, за това е много важно човек да знае основните принципи и правила за оказване на първа помощ.
В днешния ден припомняме значимостта дори само на основните познания за първа помощ, които е повече от препоръчително човек да придобие. Важно е първата помощ да се приложи правилно и в точното време.
За тази цел представяме специална уеб страница, разработена от Български червен кръст, на която БЧК е изложил подробна информация за най-добрите и най-съвременните техники за оказване на първа помощ и реанимация.
Общи принципи
БЧК съветва в случай на спешен случай, да направим само това, на което сме обучени или което сме уверени, че можем да направим.
По отношение на службите за спешна помощ в България са валидни следните спешни телефонни номера:
- Европейски хармонизиран номер за достъп до спешни повиквания – номер 112
- Служба „Спешна медицинска помощ“ – номер 150
- Централен денонощен пост на Планинска спасителна служба – номер 1470
- Служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – номер 160
- Служба „Полиция“ – 166
БЧК представя подробни общи принципи за оказване на спешна помощ по време на злополука:
- Останете спокойни при спешна ситуация: опитайте се да контролирате емоциите си, преди да предприемете някакви действия и не се излагайте на риск.
- Предпазвайте се от инфекция: в случай на отворени рани е важно да се минимализира риска от инфекция между пострадалия и оказващия помощ, не влизайте в директен контакт с кръв или други телесни течности на пострадалия.
- Уверете се, че пострадалия е настанен удобно и е защитен от външни неблагоприятни въздействия:
- В случай, че времето е студено, завийте пострадалия с палто или одеяло, за да запазите температурата му; ако е горещо, за да се защити пострадалия от топлина, изградете импровизирани слънцезащитни устройства, използвайки яке, одеяло, чадър и др.
- Не давайте храна или напитки на болен или наранен, освен ако не сте посъветван така от професионален медик.
- Оказвайте психологична първа помощ:
- Осигурявайте на пострадалия емоционална подкрепа. Подходете към пострадалия приятелски, без да бъдете осъдителни.
- Представете се като кажете името си, а ако сте обучаван да оказвате първа помощ, споменете го.
- Внимателно попитайте пострадалия какво се е случило и обяснете какво възнамерявате да направите. Помолете го да Ви съдейства.
- Изслушвайте пострадалия и покажете симпатия. Помогнете с практически въпроси, ако е необходимо.
Основни стъпки в първата помощ
Всеки може да се запознае с ключовите стъпки при предоставяне на първа помощ, за да се подготви с конкретни знания и техники за реакция, като основните стъпки са:
- Осигурете безопасност, като анализирате ситуацията и проверите дали има някакви потенциални опасности, като детайлните инструкциите на БЧК варират при различните инциденти: пътен инцидент; пожар в дома; домашни инциденти, свързани с електричество; спешно извеждане на пострадал и др.
- Оценете състоянието на пострадалия
- Обадете се на службите за спешна помощ, когато е необходимо
- Приложете първа помощ
Медицински спешности
БЧК посочва различни медицински спешности и необходимите реакции при тях, сред които:
- Алергични реакции
- Затруднено дишане
- Задавяния вкл. при бебета и деца
- Отравяния
- Гръдна болка
- Удар или мозъчен съдов инцидент
- Дехидратация / стомашно-чревно разстройство
- Остри усложнения на диабета
- Шок на организма към внезапното спадане на кръвното налягане
- Припадък
- Шокове и конвулсии
- Епилепсия
Тази секция от уебстраницата на БЧК цели да ни запознае със симптомите („Какво наблюдаваме?“), както и с ответната ни реакция („Какво да направим?“), като човек може да се натъкне във всякакви обстоятелства на улицата, на работното място и т.н., в която от навременната му реакция може да зависи човешки живот.
Наранявания
БЧК посочва различни видове наранявания и необходимите реакции при възникване на тези обстоятелства, сред които:
- Наранявания на главата,
- Наранявания на гръбначния стълб
- Очни наранявания
- Травми на корема и гръдния кош
- Травмиран крайник
- Кървене
- Кожни рани (порезни рани, прободни рани, разкъсване, охлузване)
- Изгаряния
Ухапване от животни
На своята уебстраница БЧК описва симптомите при ухапвания от различни животни и насекоми (змия, медуза, инсекти, кърлежи), както и какво да направим, за да окажем първа помощ при подобни инциденти.
Здравословни проблеми, причинени от околната среда
БЧК посочва как да окажем първа помощ при здравословни проблеми , причинени от студ (измръзване, хипотермия), причинени от топлина (топлинен удар, топлинно изтощение и синкоп, топлинни крампи, дехидратация), както и при здравни проблеми, причинени от голяма надморска височина.
Удавяне и декомпресионна болест
На морето, реката или езерото, както и на басейна, дори и у дома, човек може да претърпи здравословни проблеми при инциденти, свързани с водата. Експертите от БЧК посочват как да окажем първа помощ при удавяне , а именно: реанимация в случай на удавяне, позициониране на пострадалия след реанимация, както и какво да правим при нараняване на шийните прешлени при жертви на удавяне.
Обучения и мобилно приложение по първа помощ
Освен тук изложените познания, всеки човек е добре да премине обучение по спешна долекарска помощ, като както БЧК, Български младежки червен кръст (БМЧК) , така и други организации предоставят практически курсове. Преминавайки подобно ключово обучение, човек ще има способностите да оказва ефективна спешна помощ, както на своите близки, така и на всеки нуждаещ се, особено полезна при толкова интензивно ежедневие, изпълнено с рискови ситуации и инциденти.
Налично е и мобилно приложение на БЧК за оказване на първа помощ, което можете да намерите в Google Play с думите: БЧК Първа Помощ или на линк или на линк: https://play.google.com/store/apps/details?id=bg.redcross.first_aid_app . Как да окажем първа долекарска помощ при различни животозастрашаващи ситуации можете да видите в клиповете по Първа помощ с участието на известни български артисти, като в приложението са заложени 15 критични ситуации, в които нагледно са представени лесните стъпки за справяне с тях. Голямо предимство е, че веднъж изтеглено приложението, клиповете в него са налични още със стартирането, дори без интернет връзка в момента, което означава, че може да се ползва в зони, без интернет.
„Някой друг ще помогне.“
Особено важно е, човек да има състраданието и желанието да помогне. На база своето вътрешно разбиране той би усвоил още по-отговорно уменията да може да направи това.
Понякога е изкушаващо да очакваш някой друг да помогне, но ако всички разсъждаваме по този начин, то пострадалите при инцидент или бедствие ще бъдат оставени без никаква помощ. Много често от особена важност е реакцията в първите минути, като е необходимо да действаме бързо и да окажем първа помощ, като при необходимост извикаме спешните служби. Това понякога е въпрос на живот или смърт.
БЧК предоставя полезни съвети, когато човек се ръководи от погрешни схващания, които провокират хората да не оказват помощ. Спрямо схващания като „Не съм длъжен да помагам“, „Защо точно аз.“ и т.н. БЧК посочва:
Вие не просто оказвате помощ на пострадалия и семейството му, но и на себе си! Тези, които са помогнали на някого в извънредна ситуация, често го описват като добър опит след това. Трудно се живее с мисълта, че не си помогнал на някой, когато е необходимо.
Запознайте се с подробната информация, която БЧК предоставя на своята специализирана уеб страница за оказване на първа помощ. Тогава сами ще се обедите, че познанието ви за целесъобразните и ефективни мерки за спасяване живота на пострадалите и предотвратяване развитието на възможни рискове за здравето, ще ви помогне да придобиете увереност и готовност да проявите ефективна грижа и доброжелателна човечност.
Честит Международния ден на първата помощ – нека бъдем по-осъзнати и отговорни за хората около нас и за самите нас!
Видео на БМЧК за основна първа помощ при спиране на дишането на пострадал: