Правителствата на Унгария и Сърбия се споразумяха да инвестират в тръбопровод, чрез който руски суров петрол да стига до Сърбия по тръбопровода „Дружба“.
Сърбия получава по-голямата част от руските си доставки на петрол от петролопровода JANAF, който минава през Хърватия, но доставките през Хърватия бяха засегнати от новите енергийни санкции срещу Русия от страна на Европейския съюз.
С продължаване на войната, ЕС налага нови ограничения на Москва, които включват таван на цените за доставка на суров петрол по море от Русия за трети страни.
„Новият петролопровод ще даде възможност на Сърбия да получава по-евтино гориво като се свърже към тръбата на „Дружба“, коментира говорителят на унгарското правителство Золтан Ковач на 10 октомври.
Ковач заяви, че в момента доставките на петрол за Сърбия „до голяма степен се осъществяват чрез тръбопровод през Хърватия, но това едва ли ще бъде възможно в бъдеще поради приетите санкции“.
Унгария също получава петрол от южния клон на петролопровода „Дружба“, който се доставя до Чешката република и Словакия също през Украйна.
Централноевропейската държава, която е силно зависима от руския нефт и газ, е най-яростният критик на санкциите на ЕС срещу Русия.
Орбан се оплака, че санкциите ще доведат до повишаване на цените на енергията. Вучич и унгарският премиер Виктор Орбан проведоха среща през миналата седмица, на която се договориха да сближат енергийните сектори на двете държави. В тази връзка Орбан коментира, че „обсъждат дългосрочно и мащабно енергийно сътрудничество със Сърбия“.
Наскоро той обяви, че Унгария ще проведе национално допитване относно санкциите срещу Русия.
Унгарският министър-председател заяви, че страната му разполага със запаси от газ за около пет до шест месеца потребление.
По-рано този месец той заяви, че правителството му ще помогне на Сърбия с газ, ако е необходимо.
NIS, държавната петролна компания на Сърбия, притежава мажоритарни дялове от руските компании „Газпром нефт“ и „Газпром“.
ЕС и САЩ се противопоставят на сръбското правителство, след като то подписа споразумение с Русия, че ще провежда дългосрочни „консултации“ по външнополитически въпроси.
Междувременно Сърбия прави опити да се присъедини към ЕС.
Германският канцлер Олаф Шолц се срещна с унгарския министър-председател Виктор Орбан в Берлин на 10 октомври, за да обсъдят украинската криза.
По-късно Орбан говори на икономически форум, организиран от Източния комитет на германския бизнес – организация, която се фокусира върху засилването на икономическите връзки на Германия с Източна и Централна Европа.