Министър председателят на Грузия Ираклий Кобахидзе съобщи на 28-ми ноември, че правителството замразява разговорите си за членство в Европейския съюз за четири години. Това доведе до масови протести в цялата страна. В Тбилиси хиляди са по улиците от четвъртък, блокирани са пътищата към парламента и към централата на управляващата партия. Сред протестиращите има и проявяващи насилие, което предизвика полицията да използва срещу тълпата палки, сълзотворен газ и водни оръдия. В изявление от 29-ти ноември Министрството на вътрешните работи на Грузия съобщи за 32-ма ранени свои служители, единият от които остава в болница. Арестувани са 43-ма души по обвинения в хулиганство и неспазване на полицейските разпоредби.
Прекратяването на разговорите с ЕС дойде като реакция на резолюция, приета същия ден от Европейския парламент, според която наскоро проведените в Грузия избори не са нито честни, нито свободни. Според резолюцията „провеждането на изборите е още едно проявление на намаляващата демокрация, за което цялата отговорност носи управляващата партия.“ ЕП призова в рамките на година да се проведат нови избори.
Пратеникът на ЕС Павел Херцински коментира решението с думите: „Ужасно тъжно е и много съжаляваме“.
„Случилото се вчера е напълно в разрез с политиките на предното правителство на Грузия“, каза Херцински на 29-ти ноември. „Всъщност то е против политиките на всички досегашни правителства на Грузия, както и против волята на мнозинството от грузинския народ.“
Партията „Грузинска мечта“ спечели изборите с близо 54%, като Грузинската избирателна комисия ги обяви за честни и свободни, а Русия отрече да се е намесвала в тях. Опозицията обаче бойкотира парламента.
В изявлението си партията на Кобахидзе заяви, че ЕС са изсипали върху тях „водопад от обиди“ и че са искали да превърнат разговорите в средство за „изнудване“ на Грузия, както и че възнамеряват да „организират революция в страната“. Затова, казват от „Грузинска мечта“, „решихме да не започваме преговори преди 2028 г.“
Управляващата партия отказва и бюджетните грантове от Брюксел.
Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили заяви: „Грузинска мечта“ обяви война на своя народ, на неговото минало и бъдеще.“
Според социологическо проучване, проведено през 2023 г. от Кавказкия изследователски ресурсен център, близо 80% от грузинците подкрепят присъединяването на Грузия към ЕС. Проучването е финансирано от британското правителство.
Грузия кандидатства за членство в ЕС през 2022 г. и през декември 2023 г. получава статут на кандидат член. Преговорите и финансовата помощ са замразени през 2024 г. заради приетия закон за чуждестранните агенти, който Антъни Блинкън определя като „антидемократичен“.
Законът изисква организации, които получават повече от 20% чуждо финансиране, да се регистрират като „организации, преследващи чужди интереси“. Според управляващата партия законът ще предпази държавата от зловредно чуждестранно влияние, което действа под прикритието на „гражданско общество“. Противниците на закона твърдят , че той по подобие на руския иска да дискредитира организации, които са критични към правителството.