Getting your Trinity Audio player ready...
|
Решението на френския министър-председател Мишел Барние да наложи бюджета си разруши споразумението на правителството му с партията „Национален сбор“, като 331 гласа подкрепиха вот на недоверие
Крайно десни и леви френски депутати обединиха усилията си, за да подкрепят вота на недоверие срещу министър-председателя Мишел Барние и неговото правителство, като мнозинството от 331 гласа подкрепи предложението.
Нито едно правителство не е било сваляно от власт в Париж по този начин от 62 години.
Депутатите в опозиция свалиха правителството вчера, с което втората по големина икономическа сила в Европейския съюз изпадна в политическа криза, която застрашава способността ѝ да приема закони и да овладява огромния бюджетен дефицит.
Вот на недоверие срещу министър-председателя Мишел Барние
Френското правителство се срина с гласуван вот на недоверие. Това стана реалност, след като дясно- и лявоориентираните партии се обединиха на 2 декември, заявявайки, че ще подкрепят вот на недоверие срещу министър-председателя Мишел Барние, след решението му да прокара бюджета през парламента.
Барние, съюзник на президента Еманюел Макрон, използва специален конституционен инструмент в понеделник, за да прокара спорния социален бюджет за 2025 г. без парламентарно гласуване, след последната отстъпка, която не успя да получи подкрепата на дясната партия „Национален сбор“ (НС) на Марин Льо Пен.
Лидерът на НС заяви, че партията ѝ планира да внесе вот на недоверие, но също така ще подкрепи всяко подобно предложение от други партии.
„Французите са изморени“, каза Льо Пен. „Може би са мислели, че с Мишел Барние нещата ще се подобрят, но те станаха още по-зле.“
Матилд Пано от лявата партия „Непокорена Франция“ заяви: „Изправени пред този пореден отказ от демокрация, ще цензурираме правителството. … Живеем в политически хаос заради правителството на Мишел Барние и президентството на Еманюел Макрон.“
Барние призова парламента да не пристъпва към вот на недоверие.
„Намираме се в момент на истината“, каза той пред законодателите. „Французите няма да ни простят, ако поставим личните си интереси пред бъдещето на страната.“
Макрон назначи Барние през септември, но неговият бюджет на строги икономии – включващ съкращения за 40 милиарда евро и увеличение на данъците с 20 милиарда евро – беше широко критикуван, засилвайки напрежението в парламента.
Лидерите на опозицията твърдят, че отстъпките на Барние, включително премахването на увеличението на данъка върху електроенергията, не са достатъчни, за да отговорят на техните притеснения.
И лагерът на Барние, и този на Льо Пен се обвиняват взаимно за безизходицата, твърдейки, че са направили всичко възможно за постигане на споразумение и са били отворени за диалог.
Сривът на правителството в Париж означава, че две от най-големите икономики в Европейския съюз, заедно с Германия, която също е в предизборен режим, ще бъдат едновременно в състояние на нестабилност.
След като вотът на недоверие успя, Макрон, който остава президент, ще трябва да назначи нов министър-председател.
Развитието разтревожи финансовите пазари, като разходите по заемите рязко се повишиха сред опасенията от нестабилност, а еврото отслабна спрямо долара.
Reuters и The Associated Press допринесоха за този материал.