Getting your Trinity Audio player ready...
|
Важно решение взе Върховният административен съд (ВАС) и защити свободата на словото по жалба срещу певицата Милена Славова, подадена от две физически лица и младежката ЛГБТИ организация “Действие“, организатор на парада София Прайд (Sofia pride).
Певицата се противопостави на така наречения „гей парад” и участниците в него, като написа емоционален пост във Фейсбук: „Сигурна съм, че не подкрепям гей парадите! Горко на нормалните хора, задушавам се вече от наглостта и парадирането на разни извратеняци.”.
Магистратите не са открили в думите на певицата унизителна обида, вражда или застрашителна среда срещу лица с хомосексуална ориентация. „В неодобрението на гей парадите, изразено е ярък езиков израз, не се забелязва вложена мисъл за отричане на част от участниците в гей парадите”, така се обоснова ВАС.
С това си решение ВАС отмени решението на Административния съд София-град, в което се твърдеше, че с изказванията си певицата е дискриминирала общността. Преди това Комисията за защита от дискриминация (КЗД) е отхвърлила жалбите на Деница Любенова и Венета Лимберова от ЛГБТИ организацията „Действие”.
ЛГБТИ е международна абревиатура за обозначаване на принадлежност към ЛГБТИ-общността, като акронимът е съставен от първите букви на думите: лесбийки, гей, бисексуални, трансджендър и интерсексуални хора.
Думите на Милена Славова във Фейсбук са приети от ищците по делото като обидни, хвърлящи безпочвени обвинения към ЛГБТИ общността в аморално поведение и тормоз въз основа на сексуална ориентация. КЗД прие, че коментарът на певицата „изразява неодобрението на ответната страна към посочената форма на изява и по никакъв начин не обективира омраза и агресия спрямо ЛГБТИ”.
ВАС също посочва, че за да е допустима жалбата, практиката на Европейския съд по правата на човека посочва, че е необходимо установяване на пряко засягане т.е. положение на жертва на сезиращото го лице и по изключение само се приемат за допустими жалби и на други лица, защото са имали качеството на страна във вътрешното производство. Това право обаче не се признава на неправителствени организации, чиито интереси не са застрашени.
Според съдиите на ВАС Административният съд София-град не е взел предвид, че всички изяви на Славова са свързани с медийното отразяване на „София прайд” и поведението на отделни участници в събитието, но то не отразява отношение към всички хора със съответна сексуална ориентация.
Така ВАС стига до заключението, че думите на певицата трябва да се възприемат като лично мнение, което не отрича самото самоопределение и равнопоставеност на хората от ЛГБТИ общността.
С това си решение ВАС защити свободата на словото от все повечето обезпокоителни и застрашителни опити да бъде нарушена. С многобройни лозунги скрити зад „език на омразата” се атакува все повече не само свободата на словото, но и българската демокрация.
Думата “свобода” вече значи състояние, неограничавано от морал, закон или традиции. Принцип като „всички хора са създадени равни“ и “всички хора са равни пред закона” е изкривен да означава абсолютно равенство. “Толерантност“ пък е изопачено да означава приемане на всякакви изкривени начини на мислене и поведение. Рационалното мислене е превърнато в инструмент на тесногръдата емпирична наука. В преследване равенството на произхода, справедливостта се е превърнала в “социална справедливост”. От „Как Призракът на комунизма управлява нашия свят“
Решението на ВАС можете да видите тук: Милена Славова не е осъществила дискриминация по признак „сексуална ориентация“
Милена и Джамбазки: Без цензура