• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 5 юни, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот Семейство, традиции

Възкресението Христово – надежда и обещание за спасение

отДеси Иванова
16 април , 2023
Възкресението Христово – надежда и обещание за спасение

Детайл от "Преображението", 1520 г., от Рафаело, в Пинакотека Ватикана (снимка: Калина Иванова, Епок Таймс България)

Възкресението Христово, което в България наричаме Великден и тази година празнуваме на 16-ти април, е най-важният християнски празник. Той е основното събитие, дало началото на съществуването на християнството като световна религия. Нарича се Празник на празниците и Тържество на тържествата.

Великден е единственият християнски празник, почитан със специален поздрав – приветствието “Христос Воскресе!”, на което отвръщаме: „Воистина Воскресе!”. На него се отслужват най-тържествените и специални църковни служби.

Великден увековечава възкресението от мъртвите на Божия син Исус Христос. Той е увековечаване на великата саможертва на божество, слязло на земята, за да учи хората как да живеят праведно и да умре за тяхното спасение. Христос възкръсва и отваря Царството Божие за всички вярващи.

Празникът е неотменно съпътстван от най-важния обред на православната църква – слизането на Благодатния огън. Извършва се в навечерието на Великден – на Велика събота, в храма “Възкресение Христово” в Йерусалим. Той символизира триумфа на християнската църква и излизането от Божи гроб на „истинската светлина“, тоест на възкръсналия Исус Христос.

Огънят е светлината, която е олицетворение на възкресението. Светлината е Христос и неговата победа над смъртта. Тя е окончателното възтържествуване над тъмнината, на добродетелта над греха, на доброто над злото. Този ден слага край на седемседмичния пост, на скръбта и мъката.

Великият пост, който предшества празника, не е просто въздържане от животински храни, което има за цел да подложи тялото на лишения. Той е време за размисъл, молитви и покаяние, за да се смири и пречисти душата.

Той е посвещение на човек на Бога, по примера на Христос, който е прекарал четиридесет дни в пустинята в пост, общуване с Отеца си и подготовка за своята саможертва в името на хората. Това е възможност за вярващия да преосмисли своите житейски постъпки, да се покае и да се моли за опрощение на греховете. Чрез пост, покаяние и молитва той се пречиства телом и духом.

За съжаление, в наши дни хората се грижат прекалено много за външния си вид, забравяйки да погледнат навътре в себе си. Постът е времето, когато човек трябва да вникне в дълбините на своята душа и да се замисли за вътрешната си чистота. Това не е просто веганска диета, подсладена със сладолед от кокосово мляко, растителни бургери или други вегански лакомства. Той е диета както за плътта, така и за духа.

Великият пост завършва с Възкресението Христово и традиционната великденска трапеза, на която неотменно присъстват боядисаните яйца, козунакът и агнешкото месо, и която споделяме с нашите близки и роднини. Това е светъл ден, изпълнен с радост и признание, вяра и благодарност. Не случайно в България имаме израза „Всеки ден не е Великден“. Защото този празник подсилва усещането за Божието присъствие в живота и душите на вярващите.

Възкресението е доказателство за божествения произход на Исус, а същевременно надежда и обещание за всички християни.

Това е надеждата, че човек може да се пречисти от греховете си и да се извиси духовно, което ще го отведе в един щастлив и праведен свят след смъртта. Това е обещанието, че когато човек освободи сърцето и душата си от лоши мисли, лоши намерения и лоши постъпки – ще може да победи пороците си и всички тъмни сили, които ги провокират, така както Христос е победил смъртта.

Възкресението също така означава, че човешката душа е безсмъртна, което е в основата на философията и на други религии. Източните духовни учения от Буда школата и от Дао школата вярват в прераждането на човешката душа. И че дали човек е щастлив или страда в настоящия живот зависи изцяло от предишните му прераждания. Защото ако е натрупал карма или грехове, както се нарича кармата в християнската религия, то в настоящия живот ще страда физически, психически или финансово, защото трябва да изплати греховните си дългове.  И обратното – ако в миналото е натрупал много добродетел чрез страдание, добри дела и праведно поведение – ще бъде възнаграден с благоденствие и престиж в следващия си живот. Будизмът говори за шестократния път на прераждането, което означава, че човек може да се прероди не само като човешко същество, но и като животно, растение или дори камък, което е кармична разплата за греховете, които е извършил. Затова, човек трябва да се стреми да живее праведно, да почита божественото и да спазва традициите, дори когато е заобиколен от безнравствеността и покварата на съвременното общество.

Великден е напомняне, че в сърцето на истинския християнин трябва да има две неща: любов към Бога и любов към ближния. Това означава да спазва Божите заповеди и добродетелите, които Исус Христос проповядва, докато в същото време се стреми да живее не само за себе си, но и за другите хора. Необходимо е човек да се бори със своите страсти и слабости. Начинът да ги преодолее е като насочи своите усилия и воля към доброто. Само така той ще има Божията подкрепа в този стремеж. В това единство на вярващия с Бога става неговото духовно преобразяване.

Какво е духовното преобразяване? Това е асимилирането с най-висшите принципи на вселената. Китайската духовна практика Фалун Дафа учи, че тези принципи са Истинност, Доброта, Търпение. Те са универсалният закон на вселената. Тяхното спазване означава морално и духовно извисяване, а именно:

Истинност означава човек да бъде искрен и правдив. Да бъде честен в своите думи и действия, в отношенията си с другите, да не лъже заради лична изгода или лоши навици. Да се освободи от привързаности, за да може да се прояви неговата истинна същност, създадена по Божий образ и подобие.

Доброта означава човек да бъде добър и милосърден към другите. Винаги да помисли дали неговите думи, действия и реакция не биха наранили хората около него. Добротата означава състрадание, а едно състрадателно сърце поставя другите преди себе си и техните нужди преди своите.

Търпение означава, че човек приема съдбата си без да се гневи. Това е разбирането, че нещата, които ни се случват са причинени от самите нас. Че не бива да отвръщаме, когато ни хулят и нараняват. Не е ли казал Христос, че когато ни ударят по едната буза трябва да подадем и другата? Точно това е израз на голямо търпение. Защото, когато човек търпи несгоди и болка, той се пречиства от греховете си и става по-добро същество. Несъмнено търпението е огромна добродетел, защото се изискват много усилия човек истински да усъвършенства сърцето си.  

Ако осъзнаем тези три принципа, ще можем ясно да разберем защо в своята проповед на планината Карн Хаттин, Исус Христос учи: „Блажени кротките, защото те ще наследят земята“; „Блажени милостивите, защото те ще бъдат помилвани“; „Блажени чистите по сърце, защото те ще видят Бога“, „Блажени изгонените заради правда, защото тяхно е царството небесно“.

Нека на този най-свещен християнски празник не забравяме, че всеки вярващ човек има шанс за спасение, стига да напълни сърцето си с божествена светлина, любов и почит. За всички нас всеки нов ден e прераждане и дори би могъл да бъде един вид възкресение – ако се стремим да бъдем по-добри от предишния, ако сме осъзнали вчерашните си грешки и сме ги поправили, без да ги повтаряме. Докато сме живи, ежедневно имаме шанса да се подобряваме, като гледаме навътре в себе си и търсим вината за несгодите в самите нас, без да виним околните. Защото промяната винаги започва отвътре навън. И само когато се извисим морално и духовно, животът ни ще се промени към по-добро, защото сме поели по пътя на светлината. Тогава сме постигнали нашето истинско лично възкресение.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
1
Снимка (pinterest)

Домашен сироп от Роза Дамасцена

0
0
Георги Господинов с романа Time Shelter - победителят в литературната класация Booker за 2023 г. (снимка: thebookerprizes.com)

Музиката във “Времеубежище” – плейлист от Георги Господинов

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Lotus Fairy Tale i 1a 1 700x420 1

Приказка за лотоса – вдъхновение за малки и големи

0
0
Снимка: (Africa Studio/Adobe Stock)

Тревожната тенденция “със съгласието на детето”

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Великденски курабийки. (Снимката е предоставена с любезното съдействие на майстор-готвач Иван Звездев)

Великденските курабийки на баба, по рецепта на Иван Звездев

0
0
Снимка (Shutterstock)

Традиция и обичаи на Цветница

0
0
Лазалки

Празнуване на Лазаровден

0
0
(С любезното съдействие на Ребека Барет)

Бивша феминистка: “Феминизмът се превръща в култ”

0
0
l7ys9o3vpgi5rjfcydbh 74518

Да приложим благодарността на практика

0
0
Подаръкът за Коледа може да е семпъл, без да е лишен от магията на сезона (FamVeld/Shutterstock)

Как да опростим списъка с коледни подаръци за деца

0
0
Въведение Богородично

Въведение Богородично: Да си спомним за духовните отговорности към семейството и децата

0
0
Darkmoon_Art, https://pixabay.com/

Правила на етикета, които всеки джентълмен трябва да знае

0
0
Празникът Еньовден съвпада и с лятното слънцестоене - 24 юни 2022 г. (снимка: Ева Иванова/ "Епок Таймс")

Магията на Еньовден

0
0
Иван Звездев позира за корицата на новата си книга (снимка: личен архив)

Иван Звездев: Разчитайте на себе си и правете това, което обичате

0
0
Мраморни яйца от естествени материали (снимка: Ева Иванова/"Епок Таймс")

Да си създадем естествено красив Великден

0
0
От ляво надясно: Ейвъри, Люк, Вики, Коул и Каролина с Руби (снимка: личен архив на Вики Роджърс)

За приятелството между поколенията

0
0
Следваща публикация
погребална церемония

Шеф на космическите сили на САЩ: Русия използва космически оръжия в Украйна

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • “Шен Юн”
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria