Getting your Trinity Audio player ready...
|
Премиерът на Унгария посочи необходимостта да бъдат повдигнати „много трудни въпроси“ преди Европейският съюз да започне преговори за членство с Украйна
Украйна официално получи статут на кандидат за членство в ЕС миналата година, което може да се определи като необичайно бързо решение за ЕС и неговия бавен подход към разширяването на блока.
През декември страните от ЕС трябва да решат – с единодушната подкрепа на всичките 27 членки – дали да позволят на Украйна да започне преговори за присъединяване. Дипломати посочиха, че Унгария може да се окаже пречка.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви в петък пред унгарското национално радио, че не усеща непреодолимо желание унгарският парламент да гласува за членството на Украйна в Европейския съюз в рамките на две години. Той посочи, че би бил внимателен с тези амбициозни планове, като заяви и следното:
„Не можем да избегнем въпроса – когато през есента в Брюксел ще се водят преговори за бъдещето на Украйна – дали действително можем сериозно да обмислим членство на една страна, да започнем преговори за присъединяване със страна, която е във война.“
„Не знаем колко голяма е територията на тази страна, тъй като войната все още продължава, не знаем колко голямо е населението ѝ, тъй като то бяга… да приемем една страна в ЕС, без да знаем нейните параметри, това би било безпрецедентно.“
Коментирайки забележките на Орбан, украинското външно министерство заяви, че е положително, „че унгарският министър-председател е загрижен за присъединяването на Украйна към Европейския съюз“, като добави: „Бихме искали да информираме, че Украйна не е променяла територията си в рамките на международно признатите си граници.“
Известно е, че Виктор Орбан поддържа по-близки връзки с Москва от много свои колеги от ЕС и неведнъж е провокирал дискусии с Киев, включително по отношение на правото на етническите унгарци да учат на родния си език, след като през 2017 г. Украйна прие закон, ограничаващ използването на малцинствени езици в училищата.
Миналата седмица Орбан заяви пред парламента, че Унгария няма да подкрепи Украйна по нито един въпрос в международните отношения, докато не бъдат възстановени езиковите права на етническите унгарци там.
Унгария е член на НАТО и се противопоставя на нахлуването на Русия в Украйна. Държавата членка на ЕС отказва да доставя оръжия на Украйна, но приема бягащи от войната украински бежанци.
В свои изявления Орбан е посочвал, че Украйна се нуждае от помощ, но европейските лидери трябва да преразгледат стратегията си, тъй като санкциите са причинили мащабни щети на европейската икономика, без да отслабят Русия или да приближат продължаващата с месеци война до някакво решение.
В средата на миналия месец Унгария наложи с указ едностранна забрана за внос на 24 украински селскостопански продукта, включително зърнени храни, зеленчуци, мед и месо, като наложи същите да бъдат транзитирани само към други държави.
Ройтерс допринесе за този материал.