Getting your Trinity Audio player ready...
|
Триизмерната карта на мозъка, създадена от Харвардския университет и Google, предоставя безпрецедентен поглед върху невронните връзки и познанието при човека.
Преди десетилетие малка и непретенциозна мозъчна проба пристига в лабораторията на д-р Джеф Лихтман в Харвардския университет. С размер по-малък от оризово зърно, 1 кубичен милиметър тъкан съдържа 57 000 клетки и 150 милиона синапса, всеки от които е жизненоважна част от сложната комуникационна мрежа на мозъка.
Сега, след десетилетие на сътрудничество с учени от Google, монументален набор от данни – 1 400 терабайта – се превърна в най-подробната карта на човешкия мозък, създавана някога.
„Един терабайт е гигантски за повечето хора, но въпреки това само фрагмент от човешкия мозък – само миниатюрна, мъничка частица от човешкия мозък – е хиляди терабайти“, казва Лихтман в доклад на Националните институти по здравеопазване.
Детайлната триизмерна реконструкция разкрива красиви структури в мозъка. Неврони, образуващи десетки връзки, огледални неврални двойки и мрежи, далеч по-сложни от очакваното, са само част от революционните открития.
„Помня този момент, когато влязох в картата и разгледах един отделен синапс от мозъка на тази жена, а след това отдръпнах гледната точка към милиони други пиксели“, казва Вирен Джейн, старши учен в Google за списание Nature. „Усещането беше някак спиритуално.“
Картата, която сега е част от общодостъпен онлайн набор от данни, отваря вратата към ново разбиране на човешкото познание, психиатричните разстройства и архитектурата на нашия ум.
„Има изказване, че ‘Картата на синаптичните връзки е необходима, но недостатъчна за разбирането на мозъка.’ В сегашната ѝ форма все още липсва много важна информация, но това е стъпка в правилната посока“, казва Даниел Бергер, учен в лабораторията на Лихтман, пред The Epoch Times.
Всички изображения по-долу са от Google Research и лабораторията Лихтман (Харвардски университет). Визуализации от Д. Бергер (Харвардски университет)