Националното статистическо бюро (НСБ) на Китай отчете, че през 2022 г. населението на страна е намаляло с около 850 000 души до общо 1,41 млрд. души. Това е първият годишен спад на населението в Китай, който се отчита официално от 1961 г. насам – последната година от Големия глад в страната.
Според отчета ражданията са намалели, а смъртните случаи са се увеличили, което засилва опасенията за дългосрочен икономически спад.
Според данните на китайския режим броят на жените в детеродна възраст, между 25 и 35 години, е намалял с около 4 милиона. Миналата година са се родили 9,56 милиона бебета, което е с около 1 милион бебета по-малко, отколкото през 2021 г.
Същевременно данните отчитат, че смъртните случаи са се увеличили от 10,14 млн. през 2021 г. до 10,41 през 2022 г. През 2018 г. смъртните случаи в Китай в периода преди пандемията са били 9,93 милиона. Коефициентът на смъртност, който е регистриран на 7,37 на 1000 души през 2022 г., е по-висок от 7,18 през 2021 г. и е най-високият от 1974 г. насам.
Броят на населението в трудоспособна възраст – лица на възраст между 16 и 59 години – възлиза на 875,56 милиона, което представлява 62% от населението на страната. Лицата на възраст 65 и повече години съставляват 14,9% от общия брой. Данните за населението не включват хората от Хонконг, Макао и чуждестранните жители.
Демографски и икономически кризи
Редуцирането и състаряването на населението може да се отрази негативно на икономиката на страната. Някои експерти очакват икономическата криза в Китай да бъде по-тежка от случилото се в Япония през 90-те години на ХХ век, което стана причина за дългогодишен спад в икономиката.
Публикуването на данните за населението на Китай дойде в момент, когато Пекин обяви, че БВП на страната е нараснал само с 3% през 2022 г., което е спад от 8,1% през 2021 г.
За намаляването на населението се обвинява главно политиката на Китайската комунистическа партия (ККП) за едно дете, наложена през 1979 г., според която семействата не могат да имат повече от едно дете. Китайският режим прибягва до принудителна стерилизация и аборти, за да наложи правилото.
За да има положителен прираст на населението тоталният коефициент на плодовитост (TFR) трябва да е над 2,1. През 1992 г. тоталният коефициент на плодовитост в Китай спада под 2,1. През последните години се смята, че той е спаднал под 1,3.
В интервю за The Epoch Times миналата година Франк Тиан Сие – доцент по маркетинг в Университета на Южна Каролина в Айкен, заяви, че ниската раждаемост е индикация, че по-младите китайски граждани вече не желаят да имат деца, въпреки опитите на ККП да ги стимулира.
„Заради високите разходи за живот младите хора просто не искат да се женят или да имат деца.“
Въздействие на COVID-19
Не е ясно какво е въздействието на COVID-19 върху данните за населението през 2022 г., тъй като истинският брой на смъртните случаи остава неясен. Въпреки че официално Китай е декларирал малък брой смъртни случаи, Пекин е обвиняван в предоставяне на неверни данни и занижаване на този брой.
По данни на Worldometer, известен проследяващ орган, Китай е съобщил за общо по-малко от 5300 смъртни случая от COVID-19. Световната здравна организация (СЗО), която обвинява китайските власти в подценяване на данните за смъртните случаи, посочва, че към 16 януари общият брой на смъртните случаи от COVID-19 в Китай е 34 028.
В отговор на международния натиск, на 14 януари китайските официални лица признаха, че между 8 декември 2022 г. и 12 януари са настъпили 59 938 смъртни случая, свързани с COVID. Въпреки това мнозина все още поставят под въпрос тази актуализирана цифра.
През последните месеци вирусът се разпространява с по-голяма интензивност в Китай, като в погребалните домове в цялата страна се наблюдава по-висока активност от обикновено. „Сега имаме по 400 до 500 [кремирани тела] на ден. Първоначалната цифра от 90 [трупа] на ден е отдавна надхвърлена“, казва служител на погребално бюро в Шанхай пред The Epoch Times на 28 декември 2022 г. „Персоналът вече работи извънредно“.
Въз основа на оценки, цитирани от китайското издание на The Epoch Times, пандемията COVID-19 и мерките на ККП за „нулев COVID“ са довели до смъртта на стотици милиони хора в Китай. ККП крие от международната общност действителните мащаби на пандемията, а също така е много вероятно да не представя истинските данни за спада на населението, се казва в репортажа.