Пет щата в САЩ въвеждат законопроекти, които забраняват генната терапия и иРНК технологията в месни продукти или изискват пълно разкриване на информацията върху опаковката
Пет щата в САЩ вкараха законопроекти, целящи да ограничат използването на спорната иРНК технология или генни терапии при добитък, или изискват пълно разкриване на информацията за потребителите върху опаковката на продукта.
Това са щатите Северна Дакота, Тенеси, Аризона, Айдахо и Мисури.
Законопроект 154 на Камарата на представителите на щата Айдахо ще третира като престъпление предоставянето или поставянето на ваксина, която използва иРНК технология „за употреба при индивид или всеки друг бозайник в този щат“.
Законопроект 2762 на Камарата на представителите на щата Аризона изисква да се поставя видимо обозначение върху всички морски, животински или птичи продукти, които са получили иРНК ваксини, и забранява тези продукти да бъдат етикетирани като био продукти.
Законопроект 0099 на Камарата на представителите на щата Тенеси изменя съществуващ закон, с цел да забрани производството или продажбата на добитък или месо, които съдържат „иРНК материал от ваксини“ без явен етикет, че има такива съставки в продукта.
В Северна Дакота законодателите на щата внесоха законопроект SB2384, който цели да забрани използването на иРНК ваксини при хора и да въведе наказание за всеки, който наруши забраната.
Законопроект HB1169 в щата Мисури не споменава изрично иРНК, но изисква да се поставят етикети на всичкото животинско месо, съдържащо „потенциални продукти за генна терапия.“ Целта е да се обозначи всеки продукт, създаден да действа като потенциална генна терапия или който би могъл „по друг начин да повлияе, промени или въведе генетичен материал или генетична промяна в потребителя на продукта“.
С приемането на HB1169, законът ще задължи животновъдите и производителите в Мисури да разкриват изцяло върху опаковката на продукта иРНК технологията, използвана при крави, прасета и други животни съгласно правилото за информирано съгласие.
В процес на разработка
„Ще трябва да ни кажат ако започнат да използват тези неща. В момента почти никой щат не го прави,“, заяви Холи Джоунс, конгресмен – републиканец от щата Мисури, която е главният спонсор на законопроекта HB1169. Тя също така добави, че е потвърдила чрез множество селскостопански източници, че програмите за иРНК за добитък в САЩ са „в процес на разработка“ и че „В Австралия вече го правят.“
Според изявление на правителството на Куинсланд в Австралия, учените разработват иРНК ваксина за борба с болестта бучки по кожата (LSD) при говеда, с инвестирани 1,5 милиона щ.д. (1.77 милиона лв.).
„Нова иРНК ваксина би променила всичко, тъй като живите вирусни ваксини, налични в момента в чужбина, не могат да се използват в Австралия“, коментира Марк Фърнър – министър на Развитието на селскостопанската индустрия и рибарството в страната.
С иРНК технологията, както при ваксините срещу COVID-19, инжекциите въвеждат вирусен фрагмент в клетките, като ги учат как да произвеждат специфично антитяло срещу болестта.
Катедрата по ветеринарна микробиология и превантивна медицина в Държавния университет на щата Айова разработва ваксина за говеда, базирана на иРНК, срещу говеждия респираторен синцитиален вирус (RSV). Ако не се лекува, този вирус може да доведе до пневмония при кравите.
Федералната програма за безвъзмездно финансиране на САЩ има за цел да разработи „нова иРНК система“, която осигурява имунна защита срещу RSV.
„Предполагаме, че [инжектиране на иРНК], доставяно непрекъснато чрез имплант на ваксина, ще доведе до продължителен и здрав клетъчен имунитет и имунитет с антитела“, пише в резюме на програмата в Информационната система за изследвания, образование и икономика (REEIS) на Министерството на земеделието на САЩ.
Националната асоциация на говедовъдите на САЩ неотдавна заяви, че „няма настоящи лицензи за употреба на иРНК ваксини при говеда в Съединените щати“.
От своя страна Институтът по здравеопазване на животните на САЩ (AHI) съобщи, че ще минат пет до десет години, преди внедряването на иРНК във ветеринарната медицина.
За или против иРНК технологията?
Според Холи Джоунс, внесеният от нея законопроект не означава, че счита иРНК технологията за вредна.
„Тя се използва в много различни медицински проучвания и клинични изпитания. Ние се справяме добре с прикриването на неща, които може да са или да не са най-добрите за нас.“, коментира републиканката пред американския The Epoch Times. „Бих искала да видя това информирано съгласие за потребителите. Ще се боря за него със зъби и нокти.”
„Това, което искаме, е да ни кажете ако сте животновъд или свиневъд и ако изберете този вид ваксинации – хората трябва да са наясно дали да купуват такова месо или 100 процента органично.“, допълва тя.
Джоунс също така сподели, че привърженици на иРНК са я обвинили във всяването на страх сред потребителите. „Това ме разстройва. Имам силна морална позиция, че всеки има право да избира какво да сложи в тялото си.“, категорична е конгресменката.
В същото време службата на Комисаря на земеделието в щата Тексас работи върху „анализ, базиран на факти“ за рисковете, свързани с иРНК технологията в храните и добитъка. Това обяви на 3 април 2023 г. нейният комисар Сид Милър.
„След като новините за разработването на иРНК ваксини и свързани с иРНК лечения за добитък достигнаха вниманието на Министерството на земеделието на Тексас (TDA), ние работим за разработване на фактическа и научно обоснована оценка на рисковете, свързани с тази технология “, посочи Милър в изявление.
„Целя да гарантирам, че селското стопанство в Тексас ще продължи да бъде безопасно, надеждно, здравословно и изцяло незаразено от опасни или недоказани технологии. Аз лично приемам този въпрос много сериозно. Никакви политически намерения. Просто добре обосновано и добре проучено предложение, основано на широк спектър от мнения от заинтересовани страни, учени, земеделци и други експерти.“, обеща Милър.
Алън Стийн е репортер за американския The Epoch Times със седалище в Аризона.