След като законопроектът за чуждестранните агенти на партия „Възраждане“ бе отхвърлен в миналия парламент, те го предложиха и на новоизбраните народни представители. Но отново не срещнаха нужната подкрепа – за законопроекта гласуваха 38 души, сред които всички от депутатите на „Възраждане“ и четирима от БСП. Против гласуваха 112 – от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС – Ново начало. Въздържаха се 48 народни представители – от ИТН, МЕЧ, БСП, ДПС и 7 от ГЕРБ.
След отхвърляне предложението на „Възраждане“ от ДПС – Ново начало предложиха създаването на парламентарна комисия, която да осветли дейността на Сорос в България. В подкрепа на това предложение гласуваха ИТН, МЕЧ, БСП, ДПС – Ново начало, но това не бе достатъчно за приемането му. Въпреки призивите на Тошко Йорданов от ИТН и Радостин Василев от МЕЧ депутатите от „Възраждане“ отказаха да участват в гласуването, а впоследствие в интервю за БНТ техният представител Цончо Ганев заяви, че „Възраждане“ няма да подкрепят нищо на Делян Пеевски.
Първообразът на закона за чуждестранните агенти действа в САЩ от 1938 г. и изисква от всички групи, получаващи чуждестранно финансиране, да се регистрират като чуждестранни агенти. Подобен закон действа и в Русия от юли 2022 г. Понятието чуждестранен агент е въведено в руското законодателство от юли 2012 г. с промяна в Закона за неправителствените организации. От май 2024 г. подобен закон действа и в Грузия. В Унгария законът е въведен през 2017 г., а след това е отнесен до Съда на Европейския съюз в Люксембург. През 2020 г. Европейският съд обявява, че закона нарушава европейското право и постановява да бъде отменен. В момента в Унгария действа подобен закон, но организациите са наречени не чуждестранни агенти, а организации, които са в състояние да влияят на обществения дискурс.