Банкови вложители в няколко китайски провинции съобщиха, че банковите им и кредитни сметки са били замразени – действия, които се разглеждат като свързани с масовите тегления на банкови депозити в Хънан и националния бойкот на ипотечните кредити. Според експертите всичко това показва, че китайската икономика е в много несигурно състояние.
На 18 юли медията „Securities Daily“ от континентален Китай съобщи, че някои вложители в южната провинция Хайнан са заявили, че дебитните им банкови спестовни карти са били замразени. Съобщава се, че те са могли само да правят депозити, но не са могли да теглят пари в брой. Ограничени са били и онлайн транзакциите им.
Съобщава се, че подобни ситуации са възникнали и в много банки в други региони, включително в Пекин и Шандун, и на други места.
Редица банкови мениджъри заявиха пред китайските медии, че подобни действия са били главно мерки за контрол на риска като част от така наречената „кампания за разбиване на карти“, стартирана от властите през 2020 г., за която се предполага, че е насочена към измами в телекомуникациите.
Служител в отдел „Обслужване на клиенти“ в голяма държавна банка в Хайнан заяви, че ескалацията на „разбиването на карти“ е насочена главно към сметки, които може да са замесени в незаконна търговия, лизинг и отпускане на заеми с банкови карти, както и в услуги по прехвърляне и пране на пари за дейности, свързани с измами в телекомуникационни мрежи.
Това е операция в цялата страна, заяви служителят от отдела за обслужване на клиенти.
„Спящи“ сметки
По отношение на това как са били замразени и сметките на обикновените потребители, управителят на градска търговска банка в Шандун заяви пред медиите: „На нашия клон беше наредено процентът на „спящите“ сметки да не надвишава 20% и трябва да увеличим усилията си за тяхната проверка и изчистване.“
Управител на банка в Пекин обясни допълнително пред медиите за спящите сметки.
„Това са сметки, по които не са извършвани активни трансакции повече от три последователни години, имат салдо по разплащателна сметка по-малко от 10 юана“, каза мениджърът. „Те нямат подписана кредитна карта или погасяване на личен заем. Ще бъдат проверявани и други договори за събиране на вземания и плащания“.
Мениджърът заяви, че такива сметки лесно се замразяват, „щом се появи необичайна транзакция“.
Но много вложители се оплакаха в социалните медии, че банковите им сметки са били замразени без причина и те не са могли да харчат или прехвърлят парите си. Можели само да внасят пари в сметките си.
Според публикации в социалните медии сред замразилите сметки банки са „China Merchants Bank“, „Industrial and Commercial Bank of China“, „China Construction Bank“, „Agricultural Bank of China“ и „Ping An Bank“.
Корупция и присвояване
Д-р Франк Тиен Сиун от Университета на Южна Каролина в Айкен направи преглед на случващото се в Китай.
„Внезапното замразяване на банкови и кредитни сметки в Китай се случва в момент, когато масовите тегления на банкови кредити и бойкотите на ипотеки стават все по-чести в страната, където балонът на недвижимите имоти е на път да се спука“, заяви д-р Сиун на 20 юли.
Всичко това се случва „след 20 години на бърза и безпорядъчна експанзия“, казва той. „И корупцията е изиграла важна роля.“
„Обременените с корупция и присвояване държавни служители на местно и регионално ниво се в съзаклятие с тези новосъздадени банки в градовете и предприемачите на недвижими имоти, за да прехвърлят, често тайно и незаконно, средства за строителство към рискови финансови продукти. Това доведе до спирането и прекратяването на тези предварително продадени проекти, които възлизат на стотици хиляди жилища и ипотеки. Тези ипотечни кредитори, разочаровани от спирането на строителството и от намаляващата им надежда да се нанесат в апартаментите си в обозримо бъдеще, предпочетоха да спрат изцяло плащанията по ипотеките си. Това колективно действие, нечувано в най-новата история на Китай и много необичайно по време на комунистическото управление, накърнява дълбоко репутацията на банките и вреди на тяхната ликвидност. Когато паричните потоци са ограничени, единственото, което китайските банки могат да направят, е да замразят и ограничат сметките на своите вложители и издадените от тях кредитни карти.“
Страх от банкови сривове
Джън И, бивш инвестиционен банкер в континентален Китай, споделя същото мнение.
„Сега банките са в най-тежко положение. Те са отпуснали всички пари, но сега не могат да си ги съберат. Ако в този момент има масово теглене на пари, банките ще се сринат. Сега рискът е в банките“, каза той пред The Epoch Times на 17 юли.
Джън посочва, че паричните потоци на предприемачите в областта на недвижимите имоти са нарушени и те са спрели строителството, но сега банките искат купувачите на жилища да продължат да плащат ипотеки за незавършени къщи, докато купувачите изискват от предприемачите да възобновят строителството, преди да започнат да плащат ипотеки.
„Но как строителите могат да възобновят строителството и откъде ще вземат средства за това? Това е като омагьосан кръг. В момента няма никакво решение“, казва той.
Д-р Сиун описва последиците от настоящата банкова криза в Китай.
„Ситуацията изглежда много сериозна, тъй като средствата на банките са източени и пресъхнали, поради присвояване и неадекватен надзор от страна на властите. Тези финансови сътресения вече се разпространяват в над 25 провинции в Китай и ще нанесат щети на китайската икономика още преди края на годината. И ако Китай навлезе в рецесия през третото тримесечие, което е почти сигурно, световната икономика също ще усети кризата, тъй като търсенето на стоки на китайския пазар ще спре.“
Китайските власти изпращат танкове да потушат гражданските протести.
Статията е написана със съдействието на Лин Цънсин и И Жу.