Getting your Trinity Audio player ready...
|
Предвиждания на експерти от UBS и JPMorgan
Според анализатор на UBS цените на златото се очаква да се повишат спрямо настоящото ниво през тази година поради понижението на лихвените проценти и геополитическото напрежение, като среброто е на път да надмине жълтия метал.
„Очакваме цената на златото да се повиши заради облекчения на Федералния резерв. Също така, това се допълва и от по-слаб долар“, каза Джони Тевес, стратег по благородни метали в UBS, по време на интервю за медията CNBC в началото на месеца.
Джони Тевес очаква златото да достигне 2 200 долара за тройунция до края на 2024 г.
„Смятаме, че инвеститорите ще започнат да заделят средства за злато в среда, в която има много макронесигурност [и] геополитически рискове“, каза той.
Цените на златото са склонни да бъдат обратно пропорционални на лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ. При повишаване на лихвите цените на златото обикновено спадат, тъй като инвестиции като облигациите стават по-привлекателни поради по-високата доходност, което води до нисък интерес към жълтия метал. Обратно, когато лихвите спадат, облигациите стават по-евтини, което прави инвестициите в злато привлекателни.
Когато лихвените проценти се понижават, това отслабва и щатския долар, което прави покупките на злато по-евтини за глобалните инвеститори и по този начин повишава търсенето.
Геополитическото напрежение също се повиши, след като през октомври 2023 г. Хамас нападна Израел и предизвика конфликт в Близкия изток. Инвеститорите обикновено се насочват към златото по време на икономическа несигурност. Тевес е оптимист и за среброто, като казва, че металът може „наистина, наистина да блесне“.
„В сценарий, при който Федералният резерв облекчава условията, смятаме, че среброто може да се справи наистина добре“, посочи той. „То е склонно да надмине движението на златото. … Среброто [текущо] се представя доста по-лошо от златото. Така че има много да наваксва и мисля, че движението може да бъде доста драматично.“
Джони Тевес не е единственият експерт, който очаква по-високи цени на златото през тази година. Според оценките на JPMorgan цените на златото ще достигнат 2 175 долара през четвъртото тримесечие на 2024 г. и ще достигнат връх от 2 300 долара през третото тримесечие на следващата година.
„Смятаме, че през този период цикълът на съкращаване на разходите от страна на Федералният резерв и намаляването на реалната доходност в САЩ отново ще се превърнат в монодвигател на съревнованието на [цената на] златото по-късно през 2024 г.“, каза Грегъри Шиърър, ръководител на отдела за стратегии за цветни и благородни метали в JPMorgan.
„Обратнопропорционалната връзка на златото с реалната доходност исторически е била по-слаба по време на циклите на повишаване на доходността от страна на Федералния резерв, преди да се засили отново при спада на доходността при прехода към цикъл на намаляване на доходността. Сред всички метали ние сме най-убедени във възходящата средносрочна прогноза както за златото, така и за среброто през 2024 г. и първата половина на 2025 г.“
Наташа Кънева, ръководител на звеното „Глобалната стратегия за суровините“, заяви, че JPMorgan залага на възходяща позиция по отношение на златото и среброто за втора поредна година. В рамките на всички суровини това са единствените две, за които инвестиционната компания държи възходящи позиции, каза тя.
Рискове свързани с неблагоприятни последици
Въпреки че много експерти прогнозират възходяща тенденция за златото през тази година, тези прогнози обикновено предполагат, че Федералният резерв на САЩ ще намали лихвените проценти през тази година. Въпреки това, ако лихвите не бъдат намалени значително, цените на златото може да не успеят да се увеличат значително спрямо настоящите нива.
След неотдавнашната среща по отношение на политиките председателят на Федералният резерв Джером Пауъл отказа да коментира дали ще има понижение на лихвите през март, както се надяваха много инвеститори. Вместо това той заяви, че инфлацията е „все още твърде висока“ и че „продължаващият напредък за намаляването ѝ не е гарантиран“.
Централната банка на САЩ запази лихвените проценти непроменени в диапазона от 5,25 % до 5,50 %. Председателят на Федералния резерв заяви, че не би било уместно да се намаляват лихвите, докато не се появи „по-голяма увереност“, че инфлацията се движи към целевото равнище на централната банка от 2%. През декември 2023 г. инфлацията достигна 3,4%, което е доста над целевото равнище от 2%.
По време на интервю за CBS Мат Уилър, управляващ директор и партньор във Phoenix Capital Group, заяви: „Глупава работа е да се прогнозират пазарите, още повече при златото. … Въпреки това очаквам една непроменена година с тенденция към понижение.“
Въпреки че високата инфлация може да накара инвеститорите да вложат парите си в злато, темпът на инфлация намалява, отбеляза той.
„Възможно е да има по-малко хора, които да търсят дългосрочни инвестиции в суровини като златото, тъй като инфлацията допълнително се успокоява и стабилизира“, посочи Уилър.
Той отхвърли възможността инфлацията да скочи значително и очаква геополитическите и икономическите фактори до голяма степен да се възприемат като контролирани. Подобна среда няма да бъде благоприятна за златото.
„Като се има предвид всичко, очаквам сравнително спокойна година с повишена променливост с наближаването на изборите“, каза Уилър. „Очаквам да има тласък, като международното напрежение и несигурност ще насърчават възходящите настроения, компенсирани от тези, които искат да пренасочат капитал към клас активи, който може да има по-голямо поскъпване и ръст предвид настоящите нива на инфлация.“
Въпреки това Световният съвет по златото предположи в коментар от 10 януари, че по-високата инфлация може да доведе до повишаване на цените на златото при настоящия сценарий.
„Макар че все още разглеждаме същественото повишение на инфлацията като малка вероятност, този сценарий вероятно би бил положителен за златото, тъй като подкопава паричната политика и рискува още по-трудно приземяване по пътя по-нататък“, посочи съветът.