Изпълнителен директор на платформата за видео разговори Zoom е споделял информация на потребителите с китайските власти като условие да запази позицията си на китайския пазар.
Това стана ясно от публични федерални документи в САЩ, разкриващи вътрешна кореспонденция между служители на Zoom, от която е видно, че китайските органи за сигурност са отправяли многобройни искания към компанията за осигуряване на достъп до данни на потребители и онлайн срещи на теми от политически или религиозен характер, считани от Пекин за неприемливи. Платформата е изпълнила повечето от тези искания, включително и за потребители извън Китай.
Тези разкрития подчертават факта, че дори потребители извън Китай биват засегнати от Китайската комунистическа партия (ККП), която засилва своите изисквания към компании като Zoom, за да наблюдава и цензурира потребители както в страната, така и в чужбина. Седалището на компанията Zoom се намира в Сан Хосе – Калифорния, а нейният софтуер е разработен в Китай.
Исковете възникнаха след заведено на 18 декември 2020 г. дело срещу Дзин Синдзян (познат и като Жулиен), китайски изпълнителен директор на Zoom. Той е обвинен за участието си в прекъсването на редица срещи през тази година по повод 31-годишнината от клането на площад Тиенанмън – събитие, което според ККП не се е случвало.
Дзин е изпълнявал ролята на свързващо звено между Zoom и китайските служители на реда и разузнаването. Прокурорите твърдят, че Дзин е получил нареждане от ККП да прекъсне най-малко четири онлайн срещи за клането на площад Тиенанмън в платформата, повечето от които са били хоствани от китайски дисиденти в САЩ.
Компанията привлече към себе си широкомащабна критика, след като отстрани акаунтите на група американски и хонконгски активисти, домакини на срещите по повод годишнината. Платформата заяви, че е взела по-строги мерки, защото участието в подобен тип дейности е „незаконно в Китай“.
След като федералният случай стана публично достъпен, в изявление от 18 декември Zoom призна, че „постъпката е неправилна“, визирайки мерките за отстраняване на акаунти и прекъсване на онлайн срещи на потребители извън Китай. Платформата добави, че в бъдеще няма да позволи исканията от страна на китайския режим да засегнат потребителите в чужбина.
Дзин е взел участие и в схема за подслушване на няколко състояли се срещи през май и юни по повод клането, чиито домакини са били китайски активисти с жителство в САЩ. Прокурори твърдят, че той и колегите му са изфабрикували доказателства, че срещите и участниците в тях са демонстрирали поведение, нарушаващо условията на Zoom. Например – подбуждане към насилие, насърчаване на терористични организации или разпространение на детска порнография. Според твърденията те са използвали тези фалшиви доказателства, за да убедят ръководителите на Zoom в САЩ да отменят срещите и да закрият акаунтите на американските активисти.
Случаят с Дзин не е изолиран. Съдебната жалба описва поредица от други инциденти от юни 2019 г., когато компанията се е съгласила с изискванията за налагане на цензура от китайските власти, особено върху събития извън Китай. Посланието зад тези изисквания било, че Zoom ще бъде изключен от китайския пазар, ако не желае да сътрудничи.
В друго изявление Zoom споменава за сътрудничество с федерални следователи и стартиране на вътрешно разследване. Компанията посочи, че Дзин е споделил „ограничено количество потребителски данни с китайските власти“, както и информация за не повече от 10 потребители извън Китай. Компанията каза още, че Дзин е бил уволнен, а други служители са пуснати в отпуск, в очакване на вътрешно разследване.
Сътрудничество с партията
Прокурорите посочиха, че 39-годишният Дзин е заемал длъжността „мениджър по сигурността“ в офисите на Zoom в източната китайска провинция Джъдзян. Той е ръководел действията на компанията, за да се подсигури, че те ще бъдат в съгласие с директивите на цензурата, наложена от ККП.
Режимът изисква всички телекомуникационни компании, извършващи дейност в Китай, да наблюдават и цензурират мнения, които са неприемливи за ККП, включително на теми, критикуващи режима и теми за религиозни или етнически групи, преследвани от партията. Също така чуждестранните компании трябва да съхраняват информацията за китайските потребители на сървъри в Китай. Компаниите които откажат да сътрудничат, рискуват да бъдат изключени от китайския пазар.
Според съдебната жалба Дзин, който е основната връзка на Zoom с властите в Китай, е получил указания от няколко органа в рамките на китайския контролен апарат за цензура и сигурност. В това число влизат: Киберпространствената администрация на Китай (САС), интернет регулаторът на режима, Министерството на държавната сигурност (MSS), най-добрата разузнавателна агенция на Китай и Министерството на обществената сигурност (MPS) – правоприлагащият орган на режима.
Дзин е бил отговорен за активното следене на срещите в Zoom, чиито дискусии са заклеймени като „незаконни“ от режима. Например през август 2019 г. Дзин набелязва християнска група, организираща срещи в американските сървъри на Zoom, посочва агент на ФБР в жалбата. Дзин казва на американски колега, че групата е „китайски култ“ и акаунтите в нея трябва да бъдат премахнати, заради обсъждане на теми от християнски характер. В отговор колегата посъветвал Дзин да сложи акаунтите под „карантинен“ статус, което ще ограничи техните функции и ще подтикне потребителя да напусне платформата доброволно.
В началото на септември 2019 г. китайският режим спря дейността на Zoom в страната. За да промени това, Zoom е трябвало да представи на китайските власти планове за „коригиране“, се посочва в жалбата. В този план Zoom се съгласява активно да наблюдава дискусии на политически теми, определяни като неприемливи от ККП, да прехвърли съхранението на около 1 милион китайски потребители от американските сървъри в Китай и да даде на китайските органи за сигурност специален достъп до системите в Zoom. агентът на ФБР.
Китай възобновява дейността на Zoom през ноември 2019 г.
Контролът на ККП нараства
Според жалбата, с нарасналата популярност на Zoom на фона на пандемията от COVID-19, китайските власти са наложили по-строг контрол върху платформата. Те са отправили изискване към платформата да прекратява „незаконни“ срещи или акаунти, една минута след получаване на предупреждение – познато като „едноминутно изискване за обработка“.
Посоченото изискване се обсъжда и от чуждестранни потребители. На 29 април на колегиален обмен Дзин разяснява на американския партньор, споменат в жалбата, че „изискването е (служител нa Zoom) да има правомощията директно да се справя с подобни казуси и то за една минута…в противен случай, неизпълнението на изискването ще се счита за несъответстващо на сигурността“.
Според съдебните документи Дзин е споделил на своя американски колега, че налагането на изисквания и цензура от агенциите по сигурността в Китай трябва да остане тайна. В кореспонденцията през април Дзин прави препратка към предишен разговор с главен оперативен директор на Zoom, генерален съветник и началник. Тримата заявили, че са били задължени да предадат изискванията на екипа за вътрешен контрол на Zoom в САЩ. Дзин добавя, че „това не отговаря на принципа за поверителност, постановен от китайските агенции“.
Първоначално Дзин не е имал достъп до данните от американските сървъри на платформата. Агент от ФБР посочва, че американският колега е направил всичко възможно да даде достъп на Дзин до тази информация, за да спази инструкциите, дадени от режима. В друг разговор американският партньор дава идея, че друг негов колега може да даде достъп на Дзин до „скрита“ машина в САЩ, свързана към американските сървъри и системи. Дзин отговаря, че въпросът трябва да остане конфиденциален и извън обичайните дейности на компанията. Добавя, че ще опише всички свои действия в доклад.
В жалбата се казва, че в навечерието на годишнината от клането на площад Тиенанмън на 4 юни Дзин предупреждава американския си колега, че китайските агенции по сигурността ще следят внимателно платформата. На 19 май Дзин му споделя, че „интернет полиция“ проследява всички „китайски потребители“, регистрирани в американските сървъри на Zoom.
Дзин добавя още, че служители на MSS (Министерство на държавна сигурност) и MPS (Министерство на обществената сигурност) са посещавали компанията по-често и че MSS са съдействали на Zoom за подписване на споразумение за запазването на изискванията в тайна. Също така са обсъдили и предложение потребители от континентален Китай да не могат да се регистрират безплатно в платформата. В отговор американският служител потвърждава, че още на следващия ден ще бъде създаден „уебпакет за разрешаване на проблема“.
В отговора си Дзин посочва, че „от перспективата на интернет сигурността (според MPS), щом е потребител, трябва да се справим с него, където и да се намира. Ако не се справим, ще бъдат предприети gfw (Great Firewall (Велика стена) или други методи за забрана“.
В борсата се отчита натиск от страна на китайските власти зад хода на Zoom да забрани безплатната регистрация в платформата в Китай през май. По-късно това се промени на модел „само за партньори“ в Китай, като отмени директните продажби на всички клиенти в континенталната част.
Предаване на чуждестранни потребителски данни
В жалбата се посочва, че през май Дзин няколко пъти е принуждавал американските си колеги да предават данни на потребители извън Китай, включително и от САЩ. За да отговорят на изискването за цензура на режима, акаунтите е трябвало да бъдат премахнати.
Според жалбата, на 1 юни например Дзин предава на американските си колеги изискване, отправено от MSS, да предоставят потребителска информация за „китайски“ участници в среща, организирана ден по-рано от американски дисидент по случай годишнината от клането на площад Тиенанмън. В отговор, американските служители дават достъп на Дзин до данните на акаунта, включително име и имейл адрес. Акаунтът е стопиран, а имената и IP адресите на всички участвали в дискусията на 31 май, включително и тези в САЩ са предадени на Дзин.
Според жалбата, пример за това е предаденото на 1 юни изискване от Дзин, получено от MSS за служители в САЩ. Те трябвало да предоставят потребителска информация за „китайски участници“ в среща, организирана ден по-рано от американски дисидент по случай годишнината от клането на площад Тиенанмън. В отговор Дзин получава достъп до данните на акаунта, в това число име и имейл адрес. Също така акаунтът е бил спрян, а имената и IP адресите на всички участници в дискусията на 31 май, включително и тези в САЩ, са били предадени на Дзин.
В друг случай Дзин отправя молба към американските си колеги да предоставят информация за данни на „потребители от Синдзян“, по молба на MPS, включително и за акаунти, които не са хоствани на китайски сървъри. В северозападния регион на Синдзян ККП стартира програма за масово задържане и наблюдение на местното мюсюлманско население. В отговор американските партньори изпращат електронна таблица с приблизително 23 хил. акаунта с лични данни на потребителите.
В изявление Zoom уточни, че тази информация е била анонимна и няма „причина да се вярва, че е била споделена с китайското правителство“.
Привеждане на компаниите под отговорност
Джоу Фънсуо, основател на базираната в САЩ група за застъпничество Humanitarian China, е бил домакин на описаното по-горе събитие от 31 май, в което са взели участие около 4000 души от цял свят. Той припомни, че поставени лица от Китай умишлено са изпращали предварително записани съобщения в този ден, поради натиск от властите. Въпреки това много от тях са били спрени.
В интервю пред „Епок Таймс“ Фънсуо отбеляза, че обвинението е „първата стъпка към отстояване на правото за справедливост“ и трябва да служи като предупреждение за компаниите, които жертват ценностите си за печалба.
Той добави още, че твърдението на Дзин, че е действал по заповед на китайските разузнавателни служби, ясно разкрива намесата на режима. Когато американските компании влизат в контакт с Китай, „вече не става дума за бизнес сътрудничество, а за директно съюзяване с режима“. „Те стават част от машината на ККП, чиято цел е да потиска активистите за демокрация и човешки права.“
Компании като Zoom оказват огромно икономическо влияние върху американската индустрия. Затова е още по-важно тези компании да засилят своя контрол и да бъдат приведени под отговорност за подобен акт на сътрудничество с Пекин, добави той.
„Всяка компания, без значение дали се намира в САЩ или в Китай, трябва да се подчини на волята на режима“ – казва Джоу.
Джон Демерс от екипа на главния прокурор по националната сигурност потвърди изказването в изявление, посочвайки, че „никоя компания със значителни бизнес интереси в Китай не е имунизирана срещу принудителната сила на Китайската комунистическа партия“.
Усилията на ККП да потисне свободата на словото на китайския народ по света, могат да доведат до това ръководители на различни компании „да бъдат използвани за по-нататъшна репресивна дейност, която е в разрез с ценностите, позволили на компанията да се издигне тук“ – каза Демерс.
По-рано тази година Zoom успя да овладее възникналите спорове, след като анализатори откриха, че платформата насочва ключове за криптиране за американски разговори през сървъри в Пекин. По-късно компанията призна, че „погрешка“ е добавила китайските сървъри към приложението, поради нарасналия брой обаждания заради пандемията.
През лятото администрацията на Тръмп нареди приложението TikTok да потърси американски купувачи, поради съмнения, че ByteDance (базираната в Пекин родителска компания на платформата) и китайските власти злоупотребяват с потребителски данни. Към този момент компанията води преговори за сделка с Walmart и Oracle за прехвърляне на данните в нова фирма.
Друг пример, описващ предизвикателствата, пред които са изправени американските компании, сътрудничещи си с Китай, е описан от Wall Street Journal. Вестникът посочва, че миналата година бившият главен директор на Airbnb (платформа за отдаване под наем на частни места за настаняване) внезапно подаде оставка, заради опасения, че голямо количество от данните в платформата са споделяни с Китай.
От вестника съобщават, че бившият заместник-директор на FBI – Шон Джойс, нает от компанията през май 2019 г., се съмнява в прозрачността на Airbnb по въпроса колко от данните си споделя с ККП, включително данни за американци, пътуващи до Китай. Той разговаря за опасенията си с висшето ръководство на компанията, при което съоснователят Нейтън Блекарчик го успокоява с думите „не сме тук, за да промотираме американските ценности“.
По време на панелна дискусия по-рано тази година директорът на Националния център за контраразузнаване – Уилям Еванина заяви, че американските граждани трябва да са наясно с този проблем.
Той отправи и въпрос: „При регистриране в тези компании и приложения, ще се примирим ли с факта, че нашите лични данни ще бъдат предоставяни на комунистическа държава, за да бъдат използвани от разузнавателните ѝ служби?“
Статията е написана със съдействието на Ева Фу.
Последвайте Cathy в Twitter: @CathyHe_ET