• За нас
  • Пишете ни!
неделя, 11 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

Кой финансира факт-чекърите на социалните мрежи?

отПитър Сваб
27 декември , 2020
Кой финансира факт-чекърите на социалните мрежи?

Логото на социалната платформа TikTok – Берлин, 21.09.2020 г. (Sean Gallup/Getty Images)

Facebook представя своята „армия“ от факт-чекъри (платформи, чиято задача е да проверяват достоверността на информацията, появяваща се в публичното пространство) като „независима“, но финансовият гръб зад тях, или поне зад един от тях, говори друго.

Водещата платформа за факт-чекинг услуги Lead Stories е частично финансирана от партньорството си с TikTok – социална медия, управлявана от ByteDance – компания, тясно обвързана с Китайската комунистическа партия (ККП). Към момента TikTok е обявена за заплаха за националната сигурност на Съединените щати и се разследва от американските власти.

Организацията, която пък лицензира и следи за качеството на факт-чекинг платформите, е Poynter Institute – също партньор на TikTok.

Във връзка с изявление на TikTok от тази година, според което платформата си партнира с няколко организации, с цел „да се ограничи разпространението на фалшива информация“, от Lead Stories заявяват, че са наети от ByteDance за „работа, свързана с проверка на фактите“.

Lead Stories е основана през 2015 г. от белгийския разработчик на уебсайтове Маартен Шенк, ветерана от CNN Алан Дюк и двама адвокати от Флорида и Колорадо. За 2017 г. тя декларира оперативни разходи на стойност малко под 50 000 долара, които до 2019 г. се увеличават седемкратно посредством финансирането в размер на 460 000 долара от Facebook за факт-чекинг за 2018 и 2019 г. Компанията назначава над дванадесет служители, като около половината от тях са възпитаници на CNN. По този начин тя се превръща в една от най-дейните платформи на Facebook за факт-чекинг на информацията от Съединените щати.

През 2020 г. основните източници на финансиране са Google, Facebook и ByteDance, съобщават от организацията, като най-голямата част все още идва от Facebook.

Цензура

Факт-чекинг услугите на Facebook са критикувани поради цензурирането, което налагат. Публикация, отбелязана от тях като невярна, не само се регистрира с предупредителен етикет и посочен линк към вярната информация, но Facebook „силно ограничава броя на потребителите, които могат да я видят“, посочва компанията в своя уебсайт.

Факт-чекърите сами подбират съдържанието, което да преглеждат и еднолично решават коя информация да бъде отбелязана като невярна и защо. Всички оплаквания за тези решения се подават отново до факт-чекърите, за които се знае, че не променят лесно мнението си, дори когато информацията, която предоставят за вярна, самата се нуждае от проверка на достоверността.

Наскоро Lead Stories се фокусираха върху оспорването на твърдения за измама в изборния процес в САЩ, което предизвика налагане на цензура върху темата за президентските избори във Facebook.

ByteDance

Намирашата се в Пекин компания ByteDance – собственик на TikTok, има своя собствена политика относно цензурата.

През септември 2019 г. The Guardian съобщава, че TikTok е разпоредил на своите модератори да цензурират видеоклипове, засягащи теми, които са „чувствителни“ за китайския режим, например клането на площад „Тиенанмън“ и духовното учение Фалун Гонг, сериозно преследвано в Китай от 1999 г. до днес. Съобщението се позовава на изтекли документи, описващи насоките за модериране на приложението.

В отговор TikTok съобщават, че подобни практики са спрени през май 2019 г. и вече не съществуват, но през юни 2020 г. платформата закрива акаунт на студент от Китай в Ню Джърси, за това, че споделя пародийно видео на китайския национален химн.

През декември платформата отново цензурира и закри акаунта на американски тийнейджър, споделил видеоклип с критика за репресиите на Пекин върху мюсюлманите уйгури в западния китайски регион Синдзян.

ByteDance не отговориха веднага на въпросите, изпратени чрез имейл от „Епок Таймс“, относно техните факт – чекинг партньори.

Обещание за вярност на партията

Бизнесът в Китай е длъжен да се придържа към партийната линия. Основателят на ByteDance, Имин Джан разбира по трудния начин, че липсата на ентусиазъм относно цензурата, наложена от ККП, не се толерира.

През 2018 г. служители на ККП закриват мобилното му приложение за хумор и мийм – Neihan Duanzi (превежда се като „Вътрешен Шегаджия“). В отговор Джан издава самокритично писмо, в което се врича във вярност на партийните идеи. 

„Нашият продукт пое в погрешна посока. Съдържанието му не беше в съгласие с основните социалистически ценности и не насочваше правилно общественото мнение“, се споменава в писмото, според превод на China Media Project.

Джан обещава, че компанията му ще се стреми към „засилване влиянието на партийните идеи и провеждане на обучение за целия ни персонал върху „Four Consciousnesses“ (списък с политическите цели на Китай), базовите социалистически ценности, правилно насочване на общественото мнение и създаване на правила, стимулиращи социалната отговорност на компанията.“

„Four Consciousnesses“ са идеологически указания, създадени преди няколко години от лидера на ККП Си Дзинпин. Те изискват членовете на партията стриктно да се придържат към идеологията на ККП, да подкрепят Си, да се слеят с ръководството на партията и да мислят за „голямата картина“.

Джан се ангажира и с „по-нататъшно задълбочаване на сътрудничеството с авторитетни (партийни) медии, повишаване на разпространението на медийно съдържание с високо качество, което да подсигури, че авторитетните (партийните) медийни гласове са силно лансирани.“

Американското министерство на правосъдието цитира писмото в скорошна съдебна декларация, наричайки Джан „говорител“ на китайския режим.

Опасност за националната сигурност

Администрацията на Тръмп преразглежда придобиването през 2017 г. на Musical.ly от ByteDance. Китайската платформа за споделяне на музикални видеоклипове Musical.ly беше популярна сред американските тийнейджъри. ByteDance затвори платформата и милионите ѝ потребители бяха принудени да се прехвърлят в TikTok, като по този начин дадоха бърз старт на разпространение на приложението сред младежите в САЩ.

Администрацията, наред с някои членове на Конгреса, споделя мнението, че TikTok представлява национална заплаха, защото ByteDance се ръководи от китайското законодателство, което включва разпоредба, че компанията трябва да предостави цялото си съдържание под контрола на режима. От ByteDance отговарят, че услугите на ТikTok се хостват в САЩ, а резервните копия са в Сингапур. Това обаче не го прави напълно безопасно, тъй като ККП поддържа близки отношения с правителството на Сингапур.

Министерството на търговията в САЩ издаде ефективна забрана за TikTok, която трябваше да влезе в действие на 12 ноември, но процесът бе спрян от съдилищата.

Администрацията води преговори с ByteDance да продадат американските си активи на Walmart и Oracle.

Кой проверява тези, които проверяват фактите?

Facebook обосновава надеждността на използваните факт-чекъри с това, че те са лицензирани от Международната мрежа за проверка на фактите (IFCN) – Poynter Institute.

Кой ще бъде лицензиран се решава от седемчленния консултативен съвет на Poynter, съставен от представители на факт-чекинг организации. Изглежда, че само двама от тях имат опит в отразяването на политически новини в САЩ. Единият е Глен Кеслър, бивш репортер за външна политика и ръководител на функцията за проверка на фактите в The Washington Post. По-рано тази година Кеслър и неговият екип публикуваха книга със заглавие „Доналд Тръмп и неговата атака към истината“. Другият е Анджи Дробник Холан, главен редактор в PolitiFact – медия, собственост на Poynter.

Директорът на Poynter Байбърс Орсек заяви преди време пред „Епок Таймс“, че членове на борда се въздържат от гласуване и дебати, когато лицензират организации, в които самите те заемат основни длъжности.

TikTok посочва Poynter и MediaWise (друг проект за проверка на факти) като партньори.

Маркетинговия директор на Poynter – Тина Дякон – отказа да коментира каква сума получават от ByteDance. „Не разкриваме подробности относно бизнес договорите си – заяви тя пред „Епок Таймс“. – Тази година си партнираме с TikTok за факт-чекинг услуги и обучения по медийна грамотност“.

Макар Дякон да твърди, че Poynter държи на редакционна независимост и следва собствена етична политика, през 2019 г. компанията е почти изцяло финансирана от Google, Джордж Сорос и основателя на eBay Пиер Омидияр, който е и основен донор на демократите.

Статията е написана със съдействието на агенция „Ройтерс“.

Последвайте Petr в Twitter: @petrsvab

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
radev evro

Президентът предлага в парламента референдум за еврото, подкрепят го и в управляващата коалиция

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Китай увеличи производството на прекурсори на фентанил, насочено срещу САЩ, казва експерт

Китай засили производството на прекурсори на фентанил, за да ги насочи към САЩ, твърди експерт

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Морал и дълголетие

Морал и дълголетие

0
0
Китайският Си казва на руския Путин да устоява на "външна намеса", докато сътрудничеството се задълбочава

Си Дзинпин и Путин засилват партньорството си „без граници“ по време на честванията за 9 май

0
0
Румен Радев поднесе цветя пред паметника на Незнайния воин в чест на българите, загубили живота си във финалната фаза на Втората световна война. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев: Страхува ли се днес Европа от мира?

0
0
Летен Никулден на 9 май в Бургас (снимка: 24Часа)

Два празника празнуват граждани и гости на Бургас на 9 май

0
0
Германия ще отблъсква повече търсещи убежище на границата

Германия ще връща повече търсещи убежище на границата

0
0
Следваща публикация
1 GettyImages 1203697352 china stock 700x420 1

Китайските фиктивна икономика и реална икономика са в сериозен дисбаланс

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria