Миналия месец Германия стана поредната европейска държава, която предложи ограничения за използването на оборудване, произведено от китайските компании Huawei и ZTE, като се позова на опасения за сигурността.
През юни ръководителят на промишлеността на Европейския съюз Тиери Бретон призова повече държави от ЕС да се присъединят към усилията за ограничаване и дори забрана на оборудване на Huawei и ZTE в 5G телекомуникационните мрежи на блока.
11 европейски държави са въвели ограничения и забрани за китайски 5G доставчици до момента:
Германия
На 20 септември т.г. Министерството на вътрешните работи на Германия предложи да наложи на телекомуникационните оператори да премахнат всички критични компоненти, произведени от Huawei и ZTE, в своите 5G основни мрежи до 2026 г.
Португалия
Португалският телекомуникационен надзор заяви на 18 септември т.г., че работи с операторите за прилагане на резолюция на високо равнище, която на практика забранява използването на оборудване на Huawei в мобилните мрежи 5G в страната.
Естония
През 2021 г. парламентът на Естония одобри ново законодателство, което на практика забрани на телекомуникационните оператори да избират китайски доставчици на телекомуникационно оборудване.
Дания
През 2021 г. датските власти приеха законодателство, което позволява проверка на чуждестранните инвестиции, за да се гарантира, че те не представляват заплаха за националната сигурност. Новото законодателство беше разработено отчасти вследствие на опасенията за сигурността във връзка с офертата на Huawei за изграждане на датската 5G мрежа.
Румъния
През 2021 г. румънското правителство одобри подкрепен от САЩ законопроект, който ефективно забранява на Китай и Huawei да участват в разработването на 5G мрежата на страната.
Франция
През 2020 г. френските власти съобщиха на телекомуникационните оператори, които планират да закупят 5G оборудване на Huawei, че няма да могат да подновят лицензите си за това оборудване, след като те изтекат, като по този начин на практика ще изключат Huawei от мобилните мрежи.
Великобритания
През 2020 г. Великобритания реши да забрани на Huawei и други доставчици, които според нея представляват висок риск за сигурността, да работят в 5G мрежи. Миналата година тя удължи срока за премахване на оборудването на Huawei от основната 5G мрежа до края на 2023 г.
Италия
Въпреки че Италия не е забранила изцяло оборудването на Huawei, през 2020 г. тя попречи на телекомуникационната група Fastweb да подпише сделка за доставка на оборудване от Huawei за своята 5G мрежа.
Латвия
През 2020 г. Латвия и САЩ подписаха споразумение за сигурността на 5G, което има за цел да ограничи дейността на китайски компании.
Литва
През 2021 г. парламентът на Литва постанови, че само оборудване, одобрено от правителството от съображения за национална сигурност, може да се използва за следващото поколение 5G мрежа в страната.
Швеция
През 2020 г. Швеция забрани телекомуникационното оборудване на Huawei и ZTE в своята 5G мрежа. През юни апелативният съд потвърди забраната.
Преразглеждайки стратегията си въз основа на опасения за националната сигурност, Съединените щати, Канада, Австралия и Нова Зеландия на практика също забраниха внедряването на технологиите на китайските ИТ компании Huawei и ZTE в своите 5G мрежи.
Ройтерс допринесе за този материал.