На 19 март властите в Пекин обявиха, че през последните три месеца над 21 милиона абонати на мобилни телефони и 840 000 абонати на стационарни телефони са били закрити в Китай. За тази цифра е възможно да допринася броят смъртни случаи причинени от коронавируса, известен с името „ККП вирус“.
Мобилните телефони са неотменна част от живота в Китай.
„Нивото на дигитализация е много високо в Китай. Хората не могат да оцелеят без мобилен телефон – констатира пред „Епок Таймс“ Тан Дзинюен – експерт от САЩ по китайски въпроси. – Да подадеш документи за пенсия или социално осигуряване, да си купиш билет за влака, да пазаруваш… независимо какво искаш да направиш, от теб се изисква да използваш мобилния си телефон.“
„Китайският режим изисква от гражданите си да използват мобилните си телефони, за да генерират така наречения „здравен код“. В момента в Китай не можеш да се придвижваш без зелен здравен код – казва Тан. – Не е възможно човек да се откаже от мобилния си телефон.“
На 1 декември 2019 г. Китай въведе задължително сканиране на лицето, за да се потвърди самоличността на човека, който е регистрирал телефона. Още от 1 септември 2010 г. Китай изисква от всеки ползвател на мобилен телефон да го регистрира с документа си за самоличност, и по този начин контролира комуникацията между хората чрез своята всеобхватна система за наблюдение.
Нещо повече, китайските граждани трябва да свържат своите банкови сметки и номер на социално осигуряване със своя мобилен телефон, защото всички приложения, свързани с тези услуги, могат да засекат SIM картата на телефона и след това да проверят в държавната база данни кой е неговият притежател.
На 10 март Пекин въведе за първи път здравни кодове, обвързани с мобилните телефони. Всички в Китай трябваше да инсталират приложение на мобилния си телефон и в него да попълнят информация за здравословното си състояние. Тогава приложението генерира QR код в три цвята, класифицирайки здравния статус на човек: червено – ако човекът има инфекциозно заболяване, жълто – ако има вероятност от такова и зелено – ако човекът е здрав.
Пекин заяви, че здравният код е предназначен за предотвратяване разпространението на вируса.
21 милиона закрити мобилни абонати
На 19 март Министерството на промишлеността и информационните технологии на Китай (МПИТ) обяви броя на телефонните потребители във всяка провинция за месец февруари. В сравнение с предишния отчет, публикуван на 18 декември 2019 г. за данните през ноември 2019 г., броят на потребителите както на мобилни, така и на стационарни телефони е намалял драстично. През същия период на предходната година броят на абонатите е нараствал.
Потребителите на мобилни телефони са намалели от 1,600 милиарда до 1,579 милиарда, т.е. с 21 милиона. Стационарните абонати са намалели от 190,83 милиона на 189,99 милиона, т.е. с 840 хиляди.
През февруари 2019 г. броят на абонатите се увеличава. Според съобщенията на МПИТ на Китай от 26 март 2019 г. и 20 декември 2018 г. потребителите на мобилни телефони през февруари 2019 г. са се увеличили от 1,559 милиарда на 1,583 милиарда, което е с 24 милиона повече. Потребителите на стационарни мрежи нарастват от 183,477 милиона на 190,118 милиона, което е с 6,641 милиона повече.
Според Националния статистически институт на Китай населението в края на 2019 г. е било с 4,67 милиона повече от 2018 г. и е достигнало 1,40005 милиарда души.
Намалелият брой стационарни телефонни абонати през 2020 г. може да се дължи на въведената общонационална карантина през февруари, довела до закриването на малки предприятия. Намаляването броя на мобилните абонати обаче не може да се обясни по същия начин.
Според оперативни данни на трите китайски мобилни оператора, мобилните абонати се увеличават през декември 2019 г., но рязко спадат през 2020 г.
China Mobile е най-големият мобилен оператор и притежава около 60% от китайския пазар на мобилни телефони. Компанията съобщи, че през февруари е загубила 7,254 милиона абонати на мобилни телефони и 0,862 милиона абонати през януари. Но през декември 2019 г. компанията е увеличила клиентската си база с 3,732 милиона потребители.
Резултатите на China Mobile за 2019 г. са положителни. Тя има 2,411 милиона нови потребители през януари 2019 г. и 1,091 милиона през февруари 2019 г.
Компанията China Unicom, която все още не е публикувала данните за февруари, споделя подобни тенденции за януари 2020 г. и за 2019 г. Компанията губи 1,186 милиона потребители през януари т.г., но печели 1,962 милиона потребители през февруари 2019 г. и 2,763 милиона потребители през януари 2019 г.
Китай позволява на всеки възрастен човек да заяви за ползване не повече от пет номера на мобилни телефони. От 10 февруари по-голямата част от китайските ученици посещават онлайн занятия чрез номер на мобилен телефон, поради това, че училищата са затворени. Мобилните абонаменти на тези ученици се регистрират на имената на техните родители, което означава, че някои родители трябва да са регистрирали нов акаунт през февруари т.г.
Анализ на цифрите
Големият въпрос е дали резкият спад в броя на мобилните абонаменти отразява броя на починалите от ККП вируса.
„Възможно е някои мигриращи работници да са имали два номера на мобилни телефони – един от родния им град и един от града, в който работят. През февруари може да са закрили номера в града, в който работят, тъй като не са могли да се върнат там“ – казва Тан. Мигриращите служители вероятно са се прибрали по родните си места за Китайската Нова година през януари и след това не са могли да се върнат на работа заради пътническите ограничения.
Въпреки това по-голямата част от работниците мигранти – група с най-ниски доходи – вероятно са имали само една сметка за мобилен телефон.
На 29 април 2019 г. Националния статистически институт на Китай обяви, че Китай има 288,36 милиона мигриращи служители.
На 17 март Мън Уей, говорител на Националната комисия за развитие и реформи на Китай, заяви на месечната пресконференция в Пекин, че с изключение на Хубей, всички провинции съобщават, че повече от 90% от бизнеса е бил възобновен. В Джъдзян, Шанхай, Дзянсу, Шандун, Гуанси и Чунцин почти всички предприятия са подновили дейността си.
Ако данните за броя на мигриращите работници и нивото на заетост са вярни, над 90% от мигриращите работници са се върнали на работа.
Икономическият смут, причинен от преустановяването на бизнеса в Китай, може също да е накарал някои хора, разполагащи с втори мобилен телефон, да го закрият заради допълните разходи.
„В момента не разполагаме с подробен анализ на данните, но ако дори само 10% от мобилните абонаменти са закрити заради смъртта на абонатите вследствие на вируса, тогава броят на смъртните случаи трябва да е два милиона“ – казва Тан.
Докладваният брой на смъртните случаи в Китай обаче не съответства с горната цифра.
Съпоставка с Италия също предполага, че официалните данни за смъртността в Китай са значително занижени. Италия възприе същите мерки, като тези на китайския режим в Китай. Смъртните случаи там представляват 9% от заразените. В Китай, където населението, изложено на вируса, е значително по-многочислено, отчетените 3265 смъртни случая води до смъртност от 4% – по-малко от половината на отчетената в Италия.
Случващото се в епицентъра на ККП вируса – провинция Хубей – противоречи на официално докладвания брой смъртни случаи в Китай. Съобщава се, че в седемте погребални дома в Ухан работят и кремират тела по 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата от края на януари. В провинция Хубей от 16 февруари се използват 40 мобилни крематориума, всеки от които има капацитет 5 тона на ден.
Поради липсата на данни броят на смъртните случаи от ККП вируса в Китай остава загадка и може да е много по-голям от официалния.