Getting your Trinity Audio player ready...
|
Проф. дтн Димитър Стойнов Димитров ни припомня за годишнината от катастрофалните земетресения от 14 и 18 април 1928 г. с магнитуди М=6.8 и М=7.0 в района Чирпан – Пловдив
Днес се отбелязват 96 години от едно от най-силните земетресения в България, регистрирани в рaйона Чирпан – Пловдив в Горнотракийската низина като един от най-изявените сеизмогенни зони в източното Средиземноморие.
Поредицата от сеизмични трусове между 14 и 25 април 1928 г. край Чирпан, Поповица и Гълъбово в Маришкия сеизмичен район в Южна България е известна като Чирпанското земетресение. Най-силният от трусовете – на 18 април с магнитуд 7.0 по Рихтер – е известен също като Поповишко земетресение и Пловдивско земетресение.
На горната фигура е изобразена сеизмогенната зона Чирпан – Пловдив с епицентрите на двата главни труса и най-силния афтършок (представени със звезди), главните ко-сеизмични разкъсвания (с плътни или прекъснати удебелени линии), зоните на максимални разрушения от съответния трус (със затворени изолинии) и механизмите на сеизмичните събития на двата главни труса (представени с данните от първите встъпления в големите кръгове).
Катастрофалните трусове от април 1928 г. са предизвикали значими повърхностни деформации като изобразените по-долу теренни разкъсвания.
Ко-сеизмичен пренос на регионалните напреженията от земетресението от 14 април 1928 г. по Кулон показа, че трусът е пренесъл и натрупал напрежения на запад в ограничена по размери зона до село Белозем, именно където е станал вторият по-силен трус на 18 април 1928 г. с М=7.0. В източната зона, където също са се концентрирали натрупани напрежения от труса от 14 април, е станал най-силният афтършок на 25 април 1928 г. с М=5.7.
На горната фигура е представен ко-сеизмичен пренос на регионалните напреженията от труса от 14 април 1928 г. по Кулон с цветова скала [Bars]. С белите линии са представени главните теренни разкъсвания от трусовете от април 1928 г. и главните ограждащи зоната разломи. Епицентрите на трусовете от 14, 18 и 25 април са представени със звезди и съответната им дата.
Земетресенията засягат една седма от територията на България с над 400 хиляди души население. Пострадали са над 240 села. Жертвите са 107 души и 500 са ранените.
Настоящият материал е подготвен със съдействието на проф. дтн Димитър Стойнов Димитров, бивш зам. директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на Българска академия на науките.