Правителствата “да имат едно наум“ при формулирането на бъдещите интернет правила
Според доклад на Австралийския институт за стратегическа политика (ASPI) Китайската комунистическа партия (ККП) се стреми да установи в целия свят вътрешната си онлайн цензура като окаже влияние на глобалните организации, които формират правилата и ценностите в киберпространството.
“За да изиграе водеща роля в утвърждаването на международна система за управление на киберпространството, ККП се надява нейните вътрешни методи за интернет контрол да бъдат възприети от многобройни юрисдикции и да преформулират световните норми” – отбелязва докладът.
„По този начин ККП дава възможност за разделяне на киберпространството, за да създаде такова, което е податливо на наблюдение и идеологическо влияние“, се казва в доклада.
ASPI предупреждава правителствата, които нямат цялостни кибер регулации, да внимават във взаимоотношенията си с Пекин относно международните стратегии за кибер управление, отбелязвайки, че китайският режим крие размера на влияние, което има върху големи конференции и органи.
“Събития като Световната интернет конференция изглеждат на пръв поглед организирани от международната общност – пише в доклада. – Всъщност те са директно организирани от Администрацията на киберпространството на Китай – агенция, изначално създадена от бившето Служба за външна пропаганда.”
Агенцията всъщност отговаря за контрола на цялото онлайн съдържание в Китай.
В продължение на години китайският лидер Си Дзинпин фокусира усилията на ККП върху интернет контрола, тъй като това би предоставило на Пекин така наречената от Си “сила на дискурса” върху международните комуникации и дискусии.
В изказванията си през 2017 г. Си изразява визията си за „използване на технологиите за управление на интернет“, за да се постигне контрол върху всяка част от екосистемата, включително приложенията, съдържанието, качеството и работната сила.
Отдавна съществуват и опасения за „раздвоение“ или ново „разцепление“ между демократичните държави и авторитарните режими.
Понастоящем страни като Китай, Русия и Турция налагат силен контрол на ползването на интернет и има предположения, че тази погрешно насочена геополитическа схема може да доведе до разделяне на онлайн света на отворен и свободен интернет от една страна и силно цензурирана версия от другата.
Всъщност ККП прави увертюри към Международния съюз по далекосъобщения – агенция на ООН, отговаряща за определянето на стандарти в областта на компютрите и комуникациите, която понастоящем се оглавява от китайския гражданин Джао Хулин.
Това се случва в момент, когато държавите обсъждат нова интернет инфраструктура, така че тя да бъде по-ефективна и да отговаря на бързо променящите се изисквания на потребителите.
Експерти обаче предупреждават, че Пекин и други авторитарни правителства ще се опитат да интегрират „авторитаризма в архитектурата на мрежата“ и да окажат по-голям контрол върху държавните доставчици на интернет услуги.
Междувременно австралийски лидери изразяват загрижеността си относно зачестяващите кибератаки от страна на Китай и Русия.
Сенатът в Австралия прие Закон за сигурността на критичната инфраструктура от 2018 г., който дава на Австралийската дирекция по сигналите (ASD) правомощията да се намесва и да поема контрола над операционните системи на определени компании в случай на кибератака.
Сенатор Джим Молан, бивш военен генерал-майор, заяви пред Сената, че все още нито една страна не е приложила всички кибер ресурси, за да атакува друга държава чрез киберпространството.
“Само в навечерието или по време на война бихме могли да наблюдаваме пълния кибер потенциал на определени нации да се прилага спрямо други. А изгледите за война в нашия регион са реални – казва той. – Живеем в тревожни времена.”