• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Кой се опита да отмени Коледа?

отРени Гинова
24 декември , 2021
Кой се опита да отмени Коледа?

Снимка unsplash.com

В навечерието на най-светлия християнски празник Рождество Христово Европа е огряна от светлини. По големите площади изникват коледни базари, лее се топъл шоколад, мирише на джинджифилови сладки, звучат коледни песни, хора и кукли изобразяват сцената на раждането на Младенеца – моментът, превърнал се в символ на надежда за човечеството. Всички се поздравяват с „Весела Коледа!“.

Как обаче Рождество Христово влезе в таргета за „политически коректен“ и „приобщаващ“ език на Европейския съюз?

В края на октомври тази година беше предложено скандално ръководство на Европейската комисия (ЕК), насочващо длъжностните лица да използват приобщаващ език и фрази като „празничен сезон“ вместо Коледа. То беше внесено от малтийската социалистка и комисар на ЕК по въпросите на равнопоставеността Хелена Дали. Причината? За нехристияните би било много по-щадящо, ако служителите в ЕС се поздравяват един друг с думите „Честит празник“ вместо с традиционните „Весела Коледа“.

Equality mainstreaming means that all products need to take the equality dimension on board, including communication.

As we aim to lead towards a #UnionOfEquality, I am proud to launch the @EU_Commission guidelines for inclusive communication. pic.twitter.com/yEcQ3EIe7f

— Helena Dalli (@helenadalli) October 26, 2021
Хелена Дали с ръководството за приобщаваща комуникация

През 2013 г. Хелена Дали оглавява специално създаденото за нея министерство на социалния диалог, потреблението и гражданските свободи в правителството на Малта. Предлага закон за половата идентичност и изразяване, който установява бърза процедура за признаване на джендъра, основана на самоопределението и мерки, благоприятни за транс и интерсексуалните лица. Като комисар по въпросите за равенството, основната тема, по която работи са правата на ЛГБТК+ обществата. „Днес в Малта можете бързо да смените пола си в личната карта, само с декларация в офис на администрацията!” – протестират нейни критици.

Освен използването на фразите „Празничен сезон“ и „Честити празници“ документът на ЕК за приобщаващ език съветва длъжностните лица да избягват и специфичните за пола местоимения, както и думи и фрази, свързани с пола, като „председател“, „дами и господа“ и т.н.

Остро възмущение

Малко след като документът бе оповестен от италианския всекидневник Corriere della Sera, темата за „Отменената Коледа“ стана актуална в цяла Европа.

Документът бе изтеглен, след като предизвика остри реакции на несъгласие. Редица десни политици, в това число и бившият председател на Европейския парламент Антонио Таяни, член на партията Forza Italia на Силвио Берлускони се разбунтуваха срещу предложенията, наричайки ги „абсурдни“.

В профила си в Twitter Таяни заяви: „Да не бъде споменаван „Коледният период“ и да не бъдат използвани християнските имена като „Мария и Йоан“, за да не нараняваме интересите на определени хора, това са абсурдните указания в документа, публикуван от Европейската комисия.“ Той завършва поста с думите: „Приобщаване не означава отричане на християнските ценности!“.

Бившият италиански премиер Матео Ренци също коментира въпроса в социалната платформа Twitter: „Европейската комисия призна грешката си и оттегли документа, в който се предлага думата „Коледа“ да бъде премахната. Това е добре. Това беше абсурден и погрешен документ! Една общност не се страхува от корените си. А културната идентичност е ценност, а не заплаха.“

La Commissione Europea ha ammesso l'errore e ritirato il documento che suggeriva di non usare la parola "Natale". Bene così. Si trattava di un documento assurdo e sbagliato.
Una comunità non ha paura delle proprie radici. E l'identità culturale è un valore, non una minaccia.

— Matteo Renzi (@matteorenzi) November 30, 2021

Папа Франциск също осъди внесеното предложение, определяйки го като поемащо по пътя на „идеологическата колонизация“ – съобщават от англоезичния „Епок Таймс“. Той прави сравнение с предишните диктатури – тези на Наполеон, комунистите и нацистите. Допълва още, че степента на такава колонизация на християнските култури чрез държавен контрол вече е далеч напреднала в някои държави членки. Например в Швеция на практика е забранено преподаването на религия дори в частни училища.

В противовес на откритото несъгласие по внесеното предложение, либералната холандска евродепутатка Софи инт Велд обяви, че е обезпокоена от внезапното оттегляне на документа. Тя заяви в платформата Twitter: „Твърденията за „потискане“ на идентичността са неоснователни и неискрени. По-специално от онези, които искаха Договорите на ЕС да се позовават изключително на юдео-християнските корени, като по този начин изключиха всички останали. Институциите на ЕС принадлежат на всички европейци.“

Claims of “suppression” of identity are unfounded and disingenuous. In particular by those who wanted the EU Treaties to refer exclusively to the Judaeo-Christian roots, thereby excluding everyone else. EU institutions belong to all Europeans. https://t.co/Q4E9Tj7A29

— Sophie in 't Veld (@SophieintVeld) December 1, 2021

Затишие след буря

След непосредствената негативна реакция от внесеното предложение Хелена Дали се опита да поднесе извинения. Тя написа следното изявление в профила си в Twitter: „Инициативата ми за изготвяне на насоки под формата на вътрешен документ, който да се използва от служителите на Комисията при изпълнение на служебните им задължения, имаше важна цел: да илюстрира многообразието на европейската култура и да покаже приобщаващия характер на Европейската комисия към всички сфери на живота и убеждения на европейските граждани. Въпреки това, публикуваният вариант на насоките не служи адекватно на тази цел. Това не е зрял документ и не отговаря на всички стандарти за качество на Комисията. Насоките очевидно се нуждаят от допълнителна работа. Поради това, оттеглям насоките и ще продължа работата по този документ.“

Concern was raised with regards to some examples provided in the Guidelines on Inclusive Communication, which as is customary with such guidelines, is work in progress. We are looking into these concerns with the view of addressing them in an updated version of the guidelines. pic.twitter.com/90ZK8rpPb2

— Helena Dalli (@helenadalli) November 30, 2021
„Бяха изразени опасения относно някои примери, посочени в Насоките за приобщаваща комуникация, които, както е обичайно за подобни документи, са в процес на разработване. Ще разгледаме тези опасения и ще ги вземем предвид в актуализираната версия на насоките.

След скандала Дали се защити в интервю за Фигаро, като заяви: “В никакъв случай нашите препоръки не са били принудителни или са налагали някакъв начин на мислене, действие или говорене на европейските граждани – но не се отказа от възгледите си. – Важното е да обмислим и предложим нов, по-строг и приобщаващ метод на работа за бъдещите ни линии на комуникация”.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
1
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Държавният секретар по въпросите на бизнеса и търговията Кеми Баденох по време на посещение в Окланд за подписването на членството в Транстиохоокеанското партньорство, издадена от Министерството на бизнеса и търговията на 16 юли 2023 г. (Zahn Trotter/Department for Business & Trade via PA Media)

Великобритания се присъедини към Транстихоокеанския икономически пакт

0
0
Пожарникар гледа как горят автомобили след размирици в Нантер, западно от Париж (Zakaria Abdelkafi/Getty Images)

Бунтовете във Франция са „само началото“ на по-големи размирици в Европа

0
0
Запорожката АЕЦ, най-голямата в Европа, се вижда на фона на изпразнения  язовир Каховка след разрушаването на язовирната стена в Енергодар, 27 юни 2023 г. (Libkos/AP Photo)

Русия и Украйна си разменят обвинения в намерение за атака на Запорожка АЕЦ

0
0
Следваща публикация
Китайски християни се молят по време на коледно богослужение в католическа църква на 24 декември 2020 г. в Пекин, Китай. (снимка: Кевин Фрайер/Getty Images)

Изпълнената с несигурност Коледа на китайските християни

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria