Навикът се определя като поведение, което се повтаря толкова често, че става почти автоматично. Той е сила, която може да промени живота ви, и е достъпен за всеки, независимо от ситуацията или обстоятелствата.
В продължение на пет години авторът Том Корли наблюдава ежедневните навици на богатите и бедните хора и документира заключенията си в книгата „Богати навици: Ежедневните навици за успех на богатите хора“.
В книгата си, публикувана през 2010 г., Корли определя богатите като хора, които печелят поне 160 000 долара годишно и имат активи на стойност минимум 3,2 млн. долара. Лицата с годишен доход под 30 000 долара и активи под 5 000 долара са определени като бедни.
Корли открива, че богатите хора имат далеч повече общи черти от доходите. Те споделят едни и същи навици и ежедневно поведение, които в по-голямата си част той не открива сред бедните. Корли представя убедителни аргументи, че забогатяването не е свързано с това какъв късмет имаш. То може да е свързано по-скоро с начина, по който прекарваш деня си, като се започне от часа, в който се събуждаш.
В годините на своите наблюдения Корли установявал, че не толкова икономиката или външните влияния, колкото ежедневните навици подготвят човека за богатство или бедност. И ако сме наясно, че имаме контрол над мислите и действията си и че можем да развием навици в живота си просто като изберем да повтаряме едно и също поведение, какво би станало, ако решим да копираме ежедневното поведение на богатите хора? Бихме ли могли да станем финансово по-способни, ако се откажем от лошите си парични навици и ги заменим с доказани навици, които ще ни направят финансово по-способни? Вие преценете за себе си, но аз залагам на „да“!
Ето кои са навиците, които Корли е открил като общи за стотиците богати хора, които е наблюдавал в продължение на пет години:
Ставане рано
Корли открива, че богатите хора стават рано, за да се възползват максимално от сутрешните часове. Четиридесет и четири процента от участниците в изследването на Корли се събуждат поне три часа преди началото на работния ден.
Те използват тези часове, за да се съсредоточат върху личното си усъвършенстване – четат образователни книги, блогове и професионални списания. Освен това те се занимават и с физическа подготовка.
Обяд? Да. Почивка? Не.
Петдесет и пет процента от богатите хора, които Корли наблюдава, не обядват дълго или изобщо не правят обедна почивка. Разбира се, тези хора се хранят, но между хапките те продължават да работят. Те се хранят на бюрата си, докато работят. Дългият спокоен обяд не е навик на богатите.
Без протакане
Корли забелязва, че богатите не се мотаят около хладилника за вода. Те не са от тези, които гледат часовника или непрекъснато пресмятат колко още трябва да работят, преди да могат да си тръгнат. Напротив, богатите не си губят времето. Още щом стигнат до офиса или работното си място, те планират деня си. Повечето от богатите хора поддържат ежедневен списък със задачи и всеки ден отмятат 70 процента от задачите си. Те си поставят и дългосрочни цели.
Съобразяват се с калориите
Богатите хора се борят с калориите. Корли установява, че повечето заможни хора ограничават консумацията на алкохол и почти никога не консумират нездравословна храна. Те ограничават закуската до едва 300 калории, защото богатите хора се грижат за здравето си. За заможните хора да бъдат здрави е средство за печелене на повече пари, открива Корли. Те вярват, че ако са здрави, ще имат по-малко болнични дни. Ако спортуват, имат повече енергия. Да поддържат здравето си е начин на живот за богатите, за да могат да работят по-дълго.
Без клюки
Имате пикантна новина, която искате да предадете на колега, приятел или роднина? Преди да го направите, помислете за следното: 79% от хората с ниски доходи признават, че клюкарстват, в сравнение със само 6% от заможните хора. Това е достатъчно.
Лимитиран интернет
Бедните хора са два пъти по-склонни да влизат във Facebook след работа, като прекарват час или повече в сърфиране в интернет. Богатите прекарват часовете си след работа в доброволчество социално и общностно взаимодействие, които не включват смартфони или киберпространство. Те се занимават с лични взаимоотношения, като предпочитат да гледат на интернет като на бизнес инструмент, а не като на източник на отдих или социално взаимодействие.
Печелят повече, харчат по-малко
Богатите живеят под възможностите си. Те харчат по-малко, отколкото печелят. Богатите вярват, че ако са достатъчно богати, могат да си позволят да живеят под възможностите си.