Петдесет и един милиона души са поставени под карантина в няколко града и провинции на Китай. Причина за широкомащабния локдаун е върлуването на варианта „стелт омикрон“ в страната.
Световната здравна организация (СЗО) съобщава, че броят на случаите на заразени с коронавирус са спаднали със 17% в световен мащаб за периода 7-15 март, а тенденцията за намаляване на случаите продължава вече месец. Ситуацията с разпространението на вируса на Балканите се подобрява и страните отмениха някои от ограничителните мерки като зелен сертификат, нощен час и неприсъствено обучение.
В контраст с всеобщото овладяване на коронавирусната инфекция по света е ситуацията в Китай, където за пореден път мерките се затягат. От 1 март досега Китай е съобщил за повече от 10 000 случая, обхващащи повечето провинции, заявява на 14 март Лей Джънлун, заместник-директор на Националното бюро за контрол и превенция на заболяванията. Той добавя още, че в някои области епидемиите все още се развиват с „огромна скорост“.
Сурови методи за овладяване на вируса
През изминалата седмица в различни части на Китай се появяват сцени на ожесточение, докато властите се борят с варианта „стелт омикрон“, който предизвика предполагаемо най-тежка епидемия в страната от началото на пандемията преди две години. Сред най-засегнатите райони е този на южния технологичен център Шънджън, чиито 17,5 млн. жители са поставени в локдаун. Град Дунгуан в югоизточен Китай и североизточната провинция Дзилин, в които живеят съответно 10 млн. и 24 млн. жители, са също обявени за затворени.
На други места, в някои апартаменти под наем, наемателите са шокирани да научат, че трябва да се приберат в рамките на няколко часа, защото това, което смятат за свой дом, ще бъде превърнато в карантинни помещения. В някои китайски университети студентите избухват в сълзи, след като някои от тях са затворени в общежитията си без достъп до вода и тоалетни.
Критиците отдавна се отнасят скептично към официалните данни на Пекин за вируса, като се позовават на рутинната практика на Китайската комунистическа партия да потиска информация, която вреди на нейния имидж, и на необходимостта да поддържа тезата, че режимът държи пандемията под контрол. За да подсигури пълно унищожаване на заразата, китайските власти въведоха т.нар. политика за „нулев ковид“ („dynamic covid – zero“), която въпреки че се счита за „ефективна“ от режима, доведе до най-високите регистрирани случаи на заразени в страната от април 2020 г.
Китайският режим в действие
Повече от половин дузина градове преустановяват присъствените занятия. Много висши учебни заведения също забраняват на студентите си да стъпват навън.
Шеста народна болница в Шанхай е блокирана, след като пациент дава положителна проба за COVID-19 – предават от англоезичния The Epoch Times. Медицинска сестра разкрива тежките условия, под които са принудени да се грижат за своите пациенти. Тя споделя, че повечето от тях взимат приспивателни и стават в 4:30 ч. сутринта, за да проверят здравословното състояние на пациентите. Спят върху хартиени дъски.
Южен пристанищен град в Гуанджоу е затворен от властите след установяване на един случай на ковид – задържайки по този начин около 50 000 души за масово тестване. Някои от хората се покатерват по оградите в опит да се измъкнат.
В провинция Дзилин, Североизточен Китай ученици съобщават в интернет за безпомощното си състояние, след като кампусите, където отсядат са затворени заради инфекции. Някои от тях твърдят, че болните им съученици са затворени в стаите си, а достъпът до тоалетни им е отказан. Студентка споделя, че учителите давали на болните атипиретици, казвали им да се увият в одеяла и да спят, а ако това не подейства ще им дадат друго лекарство. За здравите студенти е имало недостиг на питейна вода, дезинфектанти и дори дамски превръзки.
Повечето държави вече се научиха да живеят с вируса, което прави Китай една от последните държави, придържаща се към нулевата ковид политика. Нарастващото негодувание на китайския народ поставя под съмнение дали целта за пълно елиминиране на вируса е възможна и какви ще бъдат икономическите последици за страната.