На 28 юни Групата на седемте (Г-7) разкритикува китайския режим заради несправедливите му търговски политики и нарушенията на човешки права. В допълнение лидерите на Г-7 призоваха Пекин да се откаже от „експанзивни морски претенции“ в Южнокитайско море и да окаже натиск върху Москва да спре инвазията в Украйна.
В края на тридневната среща на върха в Баварските Алпи, лидерите на най-богатите демократични държави в света публикуваха силно критично съобщение, в което бяха изложени редица предизвикателства, породени от комунистическия режим в Китай. Документът се фокусира върху нелоялните търговски практики на Пекин – оплакване, което се появява за първи път в миналогодишния документ.
През 2021 г. лидерите на Г-7 за първи път обсъдиха необходимостта от единна позиция в противодействието на „непазарните политики и практики“ на Пекин.
Колективното изявление е „безпрецедентно в контекста на Г-7, като признава вредите, причинени от непрозрачните, нарушаващи пазара промишлени директиви на Китай“, заявява неназован високопоставен служител на американската администрация на брифинг за пресата на 28 юни.
В изявлението на Белия дом се отбелязва, че със страните извън групата също ще бъдат проведени консултации относно колективните подходи за противодействие на нелоялните търговски политики и практики на Пекин. Г-7 включва САЩ, Канада, Обединеното кралство, Германия, Италия, Франция и Япония.
Лидерите ще „изградят общо разбиране за непрозрачните и нарушаващи пазара интервенции на Китай и други форми на икономически и промишлени директиви“, се казва в изявлението.
„След това ще работим заедно, за да разработим координирани действия за осигуряване на равни условия за нашите предприятия и работници, за насърчаване на диверсификацията и устойчивостта на икономическата принуда и за намаляване на стратегическите зависимости.“
В първия ден от срещата на върха на 26 юни лидерите на Г-7 представиха инфраструктурен план, в който обещаха да съберат 600 млрд. долара в публичния и частния сектор през следващите пет години за финансиране на проекти, вариращи от цифрова инфраструктура до здравеопазване за по-слабо развитите страни.
Инициативата ще се противопостави на китайската – „Пояс и път“ (BRI, наричана още „Един пояс, един път“) – план за много милиарди долари, който е критикуван като форма на дипломация на „дълговия капан“, която обременява бедните и развиващите се страни с неустойчиви нива на дълг, като същевременно засилва политическото влияние на Пекин в тези страни.
Нарушаване на човешки права
В официалното съобщение се посочва, че лидерите на Г-7 са „сериозно обезпокоени“ – термин, който не е използван на миналогодишната среща на върха – от нарушенията на човешки права в Китай, особено от принудителния труд в Синдзян и Тибет.
Китайската комунистическа партия (ККП) е затворила повече от 1 милион уйгури и други мюсюлмански малцинства в лагери за интерниране в северозападния регион Синдзян, където задържаните са подложени на принудителна стерилизация, изтезания, политическа индоктринация и принудителен труд.
Г-7 ще „ускори напредъка в борбата с принудителния труд с цел премахване на всички форми на принудителен труд от световните вериги за доставки, включително спонсорирания от държавата принудителен труд, като този в Синдзян“, се казва в информационния бюлетин на Белия дом.
Вашингтон изтъква усилията, положени от администрацията на Байдън за борба с нарушенията на човешките права от страна на ККП, като забрани вноса на стоки, произведени чрез принудителен труд в Синдзян. Законът за предотвратяване на принудителния труд на уйгурите влезе в сила на 21 юни.
„Страните от Г-7 се ангажираха да предприемат по-нататъшни мерки за засилване на сътрудничеството, включително чрез по-голяма прозрачност и съвети за риска в бизнеса, както и други мерки за справяне с принудителния труд в световен мащаб“, се казва в изявлението на Белия дом.
Групата също така призова Пекин да „спази ангажиментите си“, като възстанови правата, свободите и автономията на Хонконг.
Агресия в Индо-Тихоокеанския регион
В официалното съобщение се посочват морските претенции на Пекин в Източнокитайско и Южнокитайско море и едностранните му опити да промени статуквото със сила или принуда.
„Подчертаваме, че няма правно основание за експанзивните морски претенции на Китай в Южнокитайско море“, се посочва в него.
В документа се изтъква „значението на мира и стабилността в Тайванския проток“ на фона на нарастващите опасения, че Пекин може да използва руско-украинската война като възможност да завладее Тайван. ККП разглежда самоуправляващия се демократичен остров като своя територия, която може да бъде превзета със сила, ако е необходимо.
В комюникето се напомня на Пекин да спазва задълженията си по Устава на ООН и „да се въздържа от заплахи, принуда, мерки за сплашване или използване на сила“.
Партньорството между Китай и Русия
В допълнение лидерите на Г-7 призоваха Китай да окаже натиск върху Русия „незабавно и безусловно да изтегли войските си от Украйна“.
Западните официални лица са обезпокоени от разрастващия се съюз между Пекин и Москва, откакто те за първи път обявиха партньорство „без граници“ на 4 февруари.
Очаква се НАТО да обърне внимание на нарастващата заплаха от страна на китайския режим, като в новия си стратегически доклад страната е наречена „системно предизвикателство„.
„Ройтерс“ допринесе за тази статия.