Столицата на Полша стана център на ежегодните мащабни събития на духовната практика Фалун Дафа. Събирането на практикуващите от Европа миналия уикенд беше първото от 2019 г. насам заради пандемията и привлече над 1500 последователи от практиката от 35 страни, включително и от други континенти. Събитията включваха мирен апел пред китайското посолство, изпълнение на упражненията и два парада, водени от маршовия оркестър „Тиен Гуо“. Участниците носеха плакати, раздаваха брошури и информираха за преследването, което продължава в Китай от 1999 г. насам.
Последователите на Фалун Дафа, известен още като Фалун Гонг, се стремят да живеят според трите принципа: Истинност, Доброта и Търпение. За да усъвършенстват телата и умовете си, освен че изучават лекциите на Учителя Ли Хонгджъ, те изпълняват пет хармонични упражнения, характеризиращи се с нежни движения.
Парадът на 9 септември започна от кабинета на министър-председателя на Полша, където практикуващите изпълниха упражненията и държаха реч, свързана с историческата роля на страната. „Поляците неведнъж са показвали, че са готови да дадат живота си в защита на ценностите, вярата и традициите“, за да „свалят комунизма“. И сега Полша също може да изиграе важна в роля в спиране на преследването на духовната практика в Китай.
„Продължаващото преследване в Китай наистина засяга всички нас. Не можем да гледаме пасивно. От нас зависи да застанем на правилната страна и по този начин да оставим наследство за бъдещите поколения“ – заяви практикуваща пред кабинета на премиера.
Повечето хора носеха отличителните жълти тениски на Фалун Дафа, а някои бяха облечени в традиционните костюми на страните, от които бяха дошли. Въпреки облачното небе, слънчевите цветове сякаш преливаха и се излъчваха от участниците в парада.
„Впечатляващо е – заяви развълнувано пред полския „Епок Таймс“ г-жа Агнешка Зауска, която наблюдава парада на Фалун Дафа заедно със своя приятелка. – Досега не знаех за съществуването на това движение, така че съм много приятно изненадана, че се натъкнах на подобно нещо по пътя си. Изглежда много впечатляващо. Нямам търпение да науча повече за принципите му.
Историята на Фрида
От двете страни на парада вървяха хора, които раздаваха листовки, а една от тях беше Фрида, която е родом от Китай, но живее в Швеция.
„Дойдох тук, защото искам да подкрепя Полша и да се моля за нея и за Европа. Искаме хората да знаят, че истината, добротата и търпението са полезни за тях самите, но и за целия свят“ – сподели Фрида.
Както казва тя, преди да започне да практикува преди 10 години, често е боледувала и е имала много проблеми в живота си.
„Когато започнах да практикувам Фалун Дафа, всичко се разреши. Практиката ми помогна да разбера света, околната среда, как да общувам с хората и ми помогна да разбера много други неща, които не мога да изброя с тези няколко прости думи.“
През 1992 г. Фалун Дафа става обществено достояние в Китай и се радва на голяма популярност дори сред високопоставени държавни служители. В продължение на седем последователни години броят на привържениците на тази практика нараства бързо, като преди началото на преследването се оценява на 70-100 милиона. Опитът на много практикуващи показва, че тя носи ползи за здравето и помага за прилагането на по-високи морални стандарти в живота.
От гледна точка на тогавашния лидер на ККП Дзян Дзъмин, огромният интерес сред китайския народ към тази духовна дисциплина представлява потенциална заплаха за неговата власт. Той смята, че моралната философия на практиката е несъвместима с атеистичната идеология на партията.
През 1999 г. той започва брутално преследване на последователите на Фалун Гонг, които оттогава са затваряни в трудови лагери, центрове за промиване на съзнанието и измъчвани. Те стават жертви и на друга ужасяваща практика – отнемането на органи от живи хора. Органите за трансплантация се изземват от практикуващите на сила, а в КНР благодарение на това престъпление се е развила огромна и доходоносна индустрия за трансплантации. Независимият трибунал за Китай, заседаващ в Лондон, потвърди, че КНР извършва масово ограбване на органи и че жертвите са предимно практикуващи Фалун Гонг.
Повече от 23 години практикуващите по света се опитват да информират хората възможно най-широко за преследването, което продължава и днес, включително за отнемането на органи.
„Мисля, че трябва да спрем това масово убийство възможно най-скоро. Не бива да позволяваме това да продължава. В крайна сметка всеки човек трябва да знае, че в днешно време това не е позволено и не бива да се случва, защото е много опасно за всички нас“ – каза Фрида.
„Когато ученикът е готов, учителят ще се появи“
Габриел Георгиу марширува в традиционно гръцко облекло. „Живея в Атина, но всъщност пътувам между Гърция и Индия, защото работя в Боливуд като фризьор на знаменитости. Работил съм с някои от най-големите имена в света на индийското кино, рекламата и модата“, казва той.
Известният фризьор споделя пред полското издание на „Епок Таймс“, че дълго е търсил своя духовен път. Той се запознава с Фалун Дафа, докато е на работа в Австралия. „Една гримьорка практикуваше Фалун Дафа и в резултат на това се излекува от рядка, нелечима болест. Тя ми разказа историята си и това ме заинтригува много“ – спомня си той.
Тогава той се запитал: „Как така не съм чувал за това до сега?“.
„Явно не съм бил готов, защото, както се казва в една стара поговорка, когато ученикът е готов, учителят ще се появява“ – разказва Габриел.
Това, което ми хареса във Фалун Дафа, е, че се основава на универсалните принципи Истинност, Доброта и Търпение. Харесва ми, че тук имаме перфектен баланс между тялото и ума, защото в други практики се усъвършенства или едното, или другото. Харесва ми и фактът, че ученията са безплатни, защото в днешно време всичко, свързано с духовността, винаги е свързано с някакви пари. Винаги съм знаел, че това не е наред, и в сърцето си никога не съм се чувствал добре. В края на краищата истината, добротата, търпението и знанието трябва да идват от сърцето и да се преподават безплатно. […] Това бяха първите неща, които ме привлякоха към тази практика“, изброява той.
„Аз съм на 52 години, но се чувствам като на 20, затова смятам, че е толкова важно хората да разберат каква невероятна практика е това. Надявам се, че повече хора ще могат да се възползват от предимствата ѝ“ – казва той.
„Това е, което иска сърцето ми“ – Ана Фернандес от Испания
61-годишната учителка по танци Ана Фернандес пристига на парада от Барселона, за да „сподели радостта от самоусъвършенстването във Фалун Дафа и да разобличи преследването на практиката в Китай от страна на Китайската комунистическа партия“.
„Изучавам древната китайска култура. За да разберем какво се случва днес в Китай, трябва да се върнем малко назад в миналото. Когато Китайската комунистическа партия идва на власт през 1949 г., за да наложи мисленето, дошло от Съветския съюз, тя премахва традиционната култура, за да въведе своята партийна култура. С други думи, идеологията на Китайската комунистическа партия очевидно си противоречи с духовността. Там, където има едното, няма място за другото“ – обяснява тя.
„Ето защо последователите на религии и духовни практики, особено на Фалун Гонг, са преследвани там. Не е в интерес на едно тоталитарно правителство да развива съзнанието на своя народ, особено когато отнема органи от практикуващи и ги продава на богати китайци“, казва тя.
Важно е да се говори за това, защото все още има „хора от Запада, които купуват органи, без да знаят, че те са взети в резултат на убийство“.
Ана Фернандес практикува от около 14 години. Още като дете тя изпитва трудности в общуването, може да мълчи с месеци. Когато научава за Фалун Дафа и прочита книгата „Джуан Фалун“, тя казва: „Веднага разбрах, че това е истина. Започнах да практикувам, много усърдно от самото начало, тъй като всички мои трудности отпаднаха. […] Практиката ми помогна да се свържа със света“.
„Когато ги видях, не можах да сдържа сълзите си“
Уля се натъкна на практикуващите, докато изпълняваха упражненията в парка. „Те изглеждат толкова светли и омиротворени. Мога да усетя, че са добри хора, а ККП ги преследва и убива! Това преследване е толкова ужасно. То трябва да спре. Хората трябва да имат правото да оцелеят.“
Уля споделя, че е видяла и парада на практикуващите предишния ден и почувствала нещо специално. „Не мога да си обясня защо, но не можах да сдържа сълзите си“ – споделя тя пред Минхуей.
Тя изрази подкрепата си към всички практикуващи за свобода на вярата и убежденията им, независимо от коя страна идват и ги поощри да не се предават.