• За нас
  • Пишете ни!
събота, 12 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

20 мита за домашното насилие

отКалина Костова
16 март , 2023
20 мита за домашното насилие

Домашно насилие, насилие основано на пола, защита на жертвите на насилие – всеки ден чуваме за тези злободневни за нашето съвремие проблеми. Обвинения между „насилници“ и „жертви“ прехвърчат от екраните и социалните медии. Някои от тях – известни и уважавани личности. И наистина, данни от изследване на Националния статистически институт от 2022 г. сочат, че 20,5% от жените на възраст 18 – 74 г. в страната, са преживели един или повече случаи на насилие от интимен партньор, а във възрастовата група 18 – 29 г. делът на тези жени е (36,3%) или всяка трета.

Има обаче и много митове и заблуди, често срещани сред обществото по отношение на насилието вкъщи. В този материал сме обърнали специално внимание на тях, за да ги развенчаем и да помогнем на читателите си да придобият едно по-трезво и критично отношение към темата.

МИТ №1: Жените, претърпели насилие са много малък процент.

РЕАЛНОСТ: Не може точно да се определи броя на жените претърпели насилие, тъй като този феномен както и изнасилването са престъпления, за които рядко се докладва. Оказва се обаче, че 20% – 50% от всички съпруги са малтретирани.

МИТ №2: Насилственото поведение е ограничено само в слабо образовани семейства от по-низши социално-икономически слоеве.

РЕАЛНОСТ: Насилственото поведение се среща във всички социални слоеве. Неочаквано широко е разпространено сред полицаи, лекари и мъже с помагащи професии. (Според данни на южнокалифорнийска коалиция на малтретираните жени”)

МИТ №3: Съпругите също бият съпрузите си.

РЕАЛНОСТ: Да, това се случва, но трябва да се отбележи,че на всеки тормозен съпруг се падат 10 насилвани съпруги. Разликата обаче, е в степента насилието: жените получават далеч по-сериозни физически наранявания от мъжете.

МИТ №4: Съпрузите винаги водят борба по между си. Това е нормално и не е толкова страшно.

РЕАЛНОСТ: Обикновено във всяко семейство има конфликти, но различното в семействата, в които има насилие е неговата интензивност и жестокост. Според полицейски данни домът е “детската градина за насилието”, а не улицата. Оказва се, че 85% от мъжете в затворите са израснали в семейства, в които е имало насилие. За да се отстрани насилието в обществото трябва да се премахне насилието в семейството.

МИТ №5: Шамарът никого не наранява.

РЕАЛНОСТ: Домашното насилие се различава по честотата си – от ежедневно до веднъж на няколко години.Физическите наранявания могат да бъдат от насинени очи до различни счупвания, изгаряния, спукани тъпанчета, разбити устни, откъснати кичури коса, счупени зъби, следи от опити за 7 душене, разкъсани зърна на гърдите и др. при които жените многократно се налага да бъдат хоспитализирани. Нараняванията могат да доведат до фатален край. Постоянният физически тормоз е опасен и за душевното здраве на жертвата – стъпкани са нейното самоуважение, самоувереност и лично достойнство.

МИТ №6: Насилваните жени са мазохистки и това положение им харесва, иначе не биха останали.

РЕАЛНОСТ: Редица са факторите, които спират жената да напусне – Срам, икономическа зависимост, несигурност за децата, и дори любов към партньора насилник. Дори жената да напусне, няма никаква гаранция, че тормозът ще престане. Насилникът често преследва своята съпруга или приятелка, продължавайки тормоза.

МИТ №7: Жените провокират мъжете и заслужават да бъдат бити.

РЕАЛНОСТ: Прилагането на насилие е непредвидимо и няма някакво значение това как се държи жената или какво казва; дали е пасивна или агресивна. Дори, когато някой прояви несъгласие никой не заслужава да бъде бит за това.

МИТ №8: Мъжете, прилагащи насилие са психопати.

РЕАЛНОСТ: Насилниците водят “нормален” живот с изключение на това, че не могат да контролират агресивните си изблици.

МИТ №9: Насилникът не обича партньорката си.

РЕАЛНОСТ: Не е задължително насилникът да се държи брутално той често е изпълнен с разкаяние обещавайки, че това няма да се повтори.

МИТ №10: Злоупотребата с алкохол е причина за насилието.

РЕАЛНОСТ: Алкохолът наистина намалява контрола над агресивните импулси, но може да служи и като извинение за тяхното изпускане.1/3 от насилниците не пият въобще, 1/3 имат проблеми с алкохола, но бият партньорките си и в трезво състояние и 1/3 от тях прибягват до насилие само когато са пияни.

МИТ №11: Насилническото поведение на мъжете е в отговор на феминисткото движение.

РЕАЛНОСТ Побоя над съпругите съществува далеч преди началото на феминистките движения. Едва напоследък започнаха да се създават закони в защита на жената от домашното насилие като резултат на феминизма.

МИТ №12: По-голямата част от обществото не приема домашното насилие.

РЕАЛНОСТ: От изследване проведено сред студенти, става ясно, че над 60% от мъжете и жените мислят, че е нормално да се “пошляпва”съпругата.

МИТ №13: Закона защитава жертвите на домашното насилие.

РЕАЛНОСТ Според българското законодателство се наказва само домашното насилие, което е довело до тежки физически травми.

МИТ №14: Насилникът може да бъде арестуван.

РЕАЛНОСТ: Много полицаи подценяват опасността на ситуацията и не информират жертвата за нейните права. Ако бъде арестуван насилникът, не след дълго той е на свобода и може да започне да я бие и заради това, че е бил арестуван.

МИТ №15: Има много услуги и програми в подкрепа на жени жертви на насилие.

РЕАЛНОСТ: В България в момента има няколко служби в по-големите градове, които развиват програми за подкрепа на жени жертви на насилие и един подслон за временно настаняване с 30 легла. Подслонът и програмите за жени претърпели насилие не получават държавна убсидия. Много от жените в малките градове и селата нямат достъп до тези програми.

МИТ №16: Подслоните развалят семействата.

РЕАЛНОСТ: “Да се предполага, че подслоните разрушават насилствените бракове е като да се твърди, че болниците са 9 причина за пътните произшествия”. Около 75% от жените били в подслон за жени претърпели насилие се връщат при партньорите, които са злоупотребили с тях. Жените сами вземат своите решения /в противоречие с философията на подслоните е да се казва на жените какво да правят/.

МИТ №17: Насилниците бият и децата си.

РЕАЛНОСТ: Не е задължително, но в 3 от 4 насилствени брака, в които има деца, те са физически тормозени. Проблемът по-късно е че децата от семейства които е имало насилие, имат склонност към започване на насилствена връзка като възрастни – 60% от момчетата били свидетели на насилие стават насилници и 50% от момичетата стават жертви.

МИТ №18: Насилниците спират да прилагат насилие, когато се оженят.

РЕАЛНОСТ: Насилието обикновено започва, когато жената забременее. Неговата честота ще се увеличава, ако мъжът не потърси професионална помощ.

МИТ №19: Веднъж приложил насилие мъжът става насилник за цял живот.

РЕАЛНОСТ: НЕ. Има програми за консултация на мъже проявили насилие, които им помагат да търсят не насилствено решение на проблемите. Важно е да се знае обаче, че 9 от 10 насилници не смятат, че трябва да прекратят насилието и затова никога не се опитват да потърсят помощ.

МИТ №20: Веднъж насилена, жената става жертва за цял живот.

РЕАЛНОСТ: Има нарастващо обществено разбиране към положението на жените претърпели насилие и техните деца. Има консултиращи програми осигуряващи подкрепа и помощ на жените, гореща линияосигуряваща кризисна психологическа помощ, насочване към подходящи служби или организации, осигуряване на подслон.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Доц. Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: БРИКС – глобализъм по сиромашки

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
(https://www.mig.government.bg/)

Световният гигант в роботизираната хирургия Intuitive откри в България производствена база за системата da Vinci

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Агнешка дроб сарма. (Снимката е любезно предоставена от майстора - готвач Иван Звездев)

Агнешка дроб сарма по рецепта на Иван Звездев

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0

Свързани Публикации

Григор Димитров отпада от Уимбълдън, след като спечели два сета срещу нула за Янек Синер

Григор Димитров отпада от Уимбълдън, след като спечели два сета срещу нула за Янек Синер

0
0
dsc05552

Живовляк – ползи и приложение

0
0
Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното ви налягане

Как преработените храни могат незабелязано да вдигат кръвното налягане

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

Никола Цолов спечели квалификацията във Формула 3 на писта Шпилберг, Австрия

0
0
(https://www.mzh.government.bg/bg/)

Земеделците могат да кандидатстват от 16 юли за помощ за унищожени култури

0
0
Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

Китайски правителствен статистик бил принуден да докладва фалшиви данни

0
0
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на съвместен брифинг с министъра на правосъдието Георги Георгиев в Министерски съвет (снимка: МТСП)

Управлението на домове за възрастни хора без лиценз ще се третира като престъпление

0
0
инж. Георги Георгиев - изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК)

Агенцията по геодезия, картография и кадастър се включва активно в борбата срещу имотните измами

0
0
Езерото с лилиите в парк „Врана“

Столична община се оттегли от парк „Врана“

0
0
Следваща публикация
Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria