• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Начин на живот

20 мита за домашното насилие

отКалина Иванова
16 март , 2023
20 мита за домашното насилие

Домашно насилие, насилие основано на пола, защита на жертвите на насилие – всеки ден чуваме за тези злободневни за нашето съвремие проблеми. Обвинения между „насилници“ и „жертви“ прехвърчат от екраните и социалните медии. Някои от тях – известни и уважавани личности. И наистина, данни от изследване на Националния статистически институт от 2022 г. сочат, че 20,5% от жените на възраст 18 – 74 г. в страната, са преживели един или повече случаи на насилие от интимен партньор, а във възрастовата група 18 – 29 г. делът на тези жени е (36,3%) или всяка трета.

Има обаче и много митове и заблуди, често срещани сред обществото по отношение на насилието вкъщи. В този материал сме обърнали специално внимание на тях, за да ги развенчаем и да помогнем на читателите си да придобият едно по-трезво и критично отношение към темата.

МИТ №1: Жените, претърпели насилие са много малък процент.

РЕАЛНОСТ: Не може точно да се определи броя на жените претърпели насилие, тъй като този феномен както и изнасилването са престъпления, за които рядко се докладва. Оказва се обаче, че 20% – 50% от всички съпруги са малтретирани.

МИТ №2: Насилственото поведение е ограничено само в слабо образовани семейства от по-низши социално-икономически слоеве.

РЕАЛНОСТ: Насилственото поведение се среща във всички социални слоеве. Неочаквано широко е разпространено сред полицаи, лекари и мъже с помагащи професии. (Според данни на южнокалифорнийска коалиция на малтретираните жени”)

МИТ №3: Съпругите също бият съпрузите си.

РЕАЛНОСТ: Да, това се случва, но трябва да се отбележи,че на всеки тормозен съпруг се падат 10 насилвани съпруги. Разликата обаче, е в степента насилието: жените получават далеч по-сериозни физически наранявания от мъжете.

МИТ №4: Съпрузите винаги водят борба по между си. Това е нормално и не е толкова страшно.

РЕАЛНОСТ: Обикновено във всяко семейство има конфликти, но различното в семействата, в които има насилие е неговата интензивност и жестокост. Според полицейски данни домът е “детската градина за насилието”, а не улицата. Оказва се, че 85% от мъжете в затворите са израснали в семейства, в които е имало насилие. За да се отстрани насилието в обществото трябва да се премахне насилието в семейството.

МИТ №5: Шамарът никого не наранява.

РЕАЛНОСТ: Домашното насилие се различава по честотата си – от ежедневно до веднъж на няколко години.Физическите наранявания могат да бъдат от насинени очи до различни счупвания, изгаряния, спукани тъпанчета, разбити устни, откъснати кичури коса, счупени зъби, следи от опити за 7 душене, разкъсани зърна на гърдите и др. при които жените многократно се налага да бъдат хоспитализирани. Нараняванията могат да доведат до фатален край. Постоянният физически тормоз е опасен и за душевното здраве на жертвата – стъпкани са нейното самоуважение, самоувереност и лично достойнство.

МИТ №6: Насилваните жени са мазохистки и това положение им харесва, иначе не биха останали.

РЕАЛНОСТ: Редица са факторите, които спират жената да напусне – Срам, икономическа зависимост, несигурност за децата, и дори любов към партньора насилник. Дори жената да напусне, няма никаква гаранция, че тормозът ще престане. Насилникът често преследва своята съпруга или приятелка, продължавайки тормоза.

МИТ №7: Жените провокират мъжете и заслужават да бъдат бити.

РЕАЛНОСТ: Прилагането на насилие е непредвидимо и няма някакво значение това как се държи жената или какво казва; дали е пасивна или агресивна. Дори, когато някой прояви несъгласие никой не заслужава да бъде бит за това.

МИТ №8: Мъжете, прилагащи насилие са психопати.

РЕАЛНОСТ: Насилниците водят “нормален” живот с изключение на това, че не могат да контролират агресивните си изблици.

МИТ №9: Насилникът не обича партньорката си.

РЕАЛНОСТ: Не е задължително насилникът да се държи брутално той често е изпълнен с разкаяние обещавайки, че това няма да се повтори.

МИТ №10: Злоупотребата с алкохол е причина за насилието.

РЕАЛНОСТ: Алкохолът наистина намалява контрола над агресивните импулси, но може да служи и като извинение за тяхното изпускане.1/3 от насилниците не пият въобще, 1/3 имат проблеми с алкохола, но бият партньорките си и в трезво състояние и 1/3 от тях прибягват до насилие само когато са пияни.

МИТ №11: Насилническото поведение на мъжете е в отговор на феминисткото движение.

РЕАЛНОСТ Побоя над съпругите съществува далеч преди началото на феминистките движения. Едва напоследък започнаха да се създават закони в защита на жената от домашното насилие като резултат на феминизма.

МИТ №12: По-голямата част от обществото не приема домашното насилие.

РЕАЛНОСТ: От изследване проведено сред студенти, става ясно, че над 60% от мъжете и жените мислят, че е нормално да се “пошляпва”съпругата.

МИТ №13: Закона защитава жертвите на домашното насилие.

РЕАЛНОСТ Според българското законодателство се наказва само домашното насилие, което е довело до тежки физически травми.

МИТ №14: Насилникът може да бъде арестуван.

РЕАЛНОСТ: Много полицаи подценяват опасността на ситуацията и не информират жертвата за нейните права. Ако бъде арестуван насилникът, не след дълго той е на свобода и може да започне да я бие и заради това, че е бил арестуван.

МИТ №15: Има много услуги и програми в подкрепа на жени жертви на насилие.

РЕАЛНОСТ: В България в момента има няколко служби в по-големите градове, които развиват програми за подкрепа на жени жертви на насилие и един подслон за временно настаняване с 30 легла. Подслонът и програмите за жени претърпели насилие не получават държавна убсидия. Много от жените в малките градове и селата нямат достъп до тези програми.

МИТ №16: Подслоните развалят семействата.

РЕАЛНОСТ: “Да се предполага, че подслоните разрушават насилствените бракове е като да се твърди, че болниците са 9 причина за пътните произшествия”. Около 75% от жените били в подслон за жени претърпели насилие се връщат при партньорите, които са злоупотребили с тях. Жените сами вземат своите решения /в противоречие с философията на подслоните е да се казва на жените какво да правят/.

МИТ №17: Насилниците бият и децата си.

РЕАЛНОСТ: Не е задължително, но в 3 от 4 насилствени брака, в които има деца, те са физически тормозени. Проблемът по-късно е че децата от семейства които е имало насилие, имат склонност към започване на насилствена връзка като възрастни – 60% от момчетата били свидетели на насилие стават насилници и 50% от момичетата стават жертви.

МИТ №18: Насилниците спират да прилагат насилие, когато се оженят.

РЕАЛНОСТ: Насилието обикновено започва, когато жената забременее. Неговата честота ще се увеличава, ако мъжът не потърси професионална помощ.

МИТ №19: Веднъж приложил насилие мъжът става насилник за цял живот.

РЕАЛНОСТ: НЕ. Има програми за консултация на мъже проявили насилие, които им помагат да търсят не насилствено решение на проблемите. Важно е да се знае обаче, че 9 от 10 насилници не смятат, че трябва да прекратят насилието и затова никога не се опитват да потърсят помощ.

МИТ №20: Веднъж насилена, жената става жертва за цял живот.

РЕАЛНОСТ: Има нарастващо обществено разбиране към положението на жените претърпели насилие и техните деца. Има консултиращи програми осигуряващи подкрепа и помощ на жените, гореща линияосигуряваща кризисна психологическа помощ, насочване към подходящи служби или организации, осигуряване на подслон.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Терапия със студен душ (Pheelings media/Shutterstock)

Студеният душ повишава имунитета, подобрява метаболизма и ви прави по-щастливи

0
0
Mish Mash Fest се завръща в града (8 - 10 септември, 2023 г.)

Mish Mash Fest – фестивалът за български приложни изкуства отново e в София

0
0
Благотворителен футболен спектакъл „Мач на надеждата“   2023 г.

Благотворителен „Мач на надеждата“ събира български и световни футболни звезди

0
0
Готовото домашно сладко от сини сливи без захар (снимка: Милена Атанасова)

Сладко от сини сливи без захар

0
0
Снимка: pinterest

Кулинарен тур на смокинята започва в Синеморец

0
0
Топлинният или слънчевият удар е лесно предотвратим, ако знаете какви предпазни мерки да вземете. (The Epoch Times)

Tоплинен удар – превенция, симптоми, оказване на първа помощ

0
0
5G антени

Защо учените са загрижени за 5G – технологията

0
0
(Pinterest)

Old money style – класиката в облеклото се завръща

0
0
Д-р Такафуми е свалил над 55 килограма с помощта на създадената от него програма за контрол на теглото - "Метод за отслабване със зелен чай и кафе". (Lesterman/Shutterstock)

Кафе със зелен чай – лесен метод за отслабване

0
0
Да се радваш на късмета на близките си е форма на съпричастност, а всеки късмет, спохождащ хората, издига общество. (Biba Kayewich)

Как да се радваме на чуждия успех и да преодолеем завистта

0
0
Следваща публикация
Турският президент Ердоган открива фабриката за производство на първия национален електромобил TOGG (Пресслужба на турското президентствоAFP)

Турция със собствена марка електромобили и тежки мита върху вноса от Китай

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria