Русия отхвърля версията за проукраинско участие
Статията от 7 март във вестник „Ню Йорк Таймс“, в която се предполага, че зад миналогодишната атака срещу газопровода „Северен поток“ стои „прословута проукраинска група“, съставена от руски или украински граждани, е информация, целяща да „отвлече вниманието на обществеността“, заявиха високопоставени руски представители.
„Статията в „Ню Йорк Таймс“ е поредния опит, целящ да отклони вниманието от истинските виновници“, заяви Леонид Слуцкий, председател на Либерално-демократичната партия на Русия.
„Кой би повярвал, че операция от такъв мащаб … може да бъде извършена от неизвестна досега диверсионна група?“ заяви в Telegram Слуцки, който оглавява комисията по външните работи на Държавната дума – долната камара на парламента (Федералното събрание) на Руската Федерация.
В статията на „Ню Йорк Таймс“ се казва, че „нови разузнавателни данни“, с които са се запознали американски служители, сочат, че миналогодишната атака срещу стратегическите газопроводи е била извършена от „проукраинска група“, но материалът не посочва категорични заключения.
Цитираните в статията американски служители – всички неназовани – също заявяват, че няма „никакви доказателства“, че украинският президент Володимир Зеленски или някой от неговите висши помощници са замесени в нападението. Статията посочва още, че според неназованите длъжностни лица извършителите не са действали по нареждане на „украински правителствени служители“ и отказват да разкрият „естеството на разузнавателната информация, начина, по който е получена, или каквито и да било подробности за силата на съдържащите се в нея доказателства“.
Веднага след публикуването на статията Михайло Подоляк, съветник на Зеленски, заяви, че Украйна „абсолютно не е замесена“ в атаката срещу газопровода, като добави, че правителството не разполага с допълнителни сведения за инцидента.
„В това няма ни най-малък смисъл“, написа Подоляк в Twitter.
Освен това Русия все още не е потвърдила съобщените данни от американските разузнавателни източници.
The Epoch Times потърси коментар от руското правителство и „Газпром“, държавната енергийна компания, която управлява „Северен поток“.
Високопоставени независими журналисти от САЩ изразиха скептицизъм по отношение на последните разкрития от американски разузнавателни източници, като предположиха, че е малко вероятно САЩ да не са знаели за подобно начинание или че американски агенти не са били замесени по някакъв начин.
„Украйна практически няма военноморски сили, но според новата публикация някакви „проукраински“ непознати лица са се заели „без одобрението на Зеленски“ да отплават за Дания и да взривят „Северен поток“ в дълбоки води“, написа разследващият журналист Джордан Шахтел (Jordan Schachtel) в Twitter.
„Два варианта: или не сме помогнали на Украйна да взриви газопровода „Северен поток“… или не сме го направили, разбрали сме по-късно и сме продължили да предоставяме десетки милиарди на „съюзник“, който смята, че е за предпочитане да рискува конфликт между великите сили и да ни въвлече в него“, заяви в Twitter водещият Саагар Енджети (Saagar Enjeti) от нашумялото в САЩ предаването Breaking Points. „Не съм сигурен кое е по-лошо.“
Въпросът за националната сигурност
Преминавайки под Балтийско море, 760-километровият газопровод „Северен поток“ свързва руските газови находища с енергийни терминали в Германия.
През септември 2022 г. тръбопроводите бяха пробити в шведски и датски териториални води, което доведе до недостиг на енергия в Западна Европа.
Швеция и Дания скоро стигнаха до заключението, че нарушенията са били саботаж. Въпреки това съвместните с Германия разследвания на инцидента внезапно са спрени, като трите правителства се позовават на загриженост за „националната сигурност“.
Москва, от своя страна, бързо определи пробивите в тръбопровода като „терористичен акт“ и многократно призова за допълнителни разследвания.
В един момент руски официални лица заявиха, че разполагат с доказателства за британско съучастие в нападението. Москва обаче все още не е оповестила предполагаемите доказателства.
От своя страна Съединените щати и НАТО също определиха атаката като умишлен „акт на саботаж“.
Но през петте месеца след инцидента както американската, така и европейската преса до голяма степен омаловажиха въпроса кой стои зад най-скъпоструващия акт на саботаж в историята.
Забележително е, че статията на „Ню Йорк Таймс“ излиза само няколко седмици след като ветеранът американски журналист Сеймур Хърш съобщи, че изтичането на информация е резултат от „тайна морска операция“, за която се твърди, че е извършена от Съединените щати.
В началото на февруари т.г. журналистът ветеран Сиймор Хърш публикува материал в новинарската информационна платформа Substack, в който се изказва предположение за вината на Съединените щати за прекъсването на газопровода „Северен поток“.
Позовавайки се на анонимен източник, Хърш твърди, че администрацията на американския президент Джо Байдън е планирала атаката преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. В подкрепа на теорията си Хърш цитира твърдението на Байдън, направено малко преди нахлуването на Москва, че „ако Русия нахлуе … тогава вече няма да има „Северен поток – 2“. Ние ще го прекратим“.
Запитан за твърденията в статията на Хърш, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ ги нарече „напълно неверни“.
Прибързани заключения
На 8 март дипломатът Андрей Леденев, заместник-ръководител на мисията на Руската Федерация във Вашингтон, заяви, че твърденията в статията на „Ню Йорк Таймс“ имат за цел да замъглят самоличността на истинските виновници.
Цитиран от руската информационна телеграфна агенция ТАСС, Леденев заяви, че те се опитват да „прехвърлят вината от държавните глави, които са наредили и координирали атаките … върху някакви абстрактни лица“.
„Разглеждаме анонимните „изтичания на информация“ като нищо повече от опит за объркване на онези, които искрено се опитват да стигнат до дъното на това ужасно престъпление“, каза той.
Германското правителство от своя страна призна твърденията в статията, като същевременно подчерта, че собствените му разследвания продължават.
„Федералната прокуратура разследва въпроса от началото на октомври 2022 г.“, заяви говорител на правителството. „По този начин тя има суверенитет върху процедурата.“
Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби от своя страна заяви, че Германия, Швеция и Дания все още разследват причините за тези течове, които нарушиха някогашния важен енергиен канал между Русия и Европа в разгара на продължаващия руско-украински конфликт. В месеците преди нападението Русия беше намалила и в крайна сметка прекъснала притока на природен газ по системата „Северен поток“.
„Трябва да оставим тези разследвания да приключат“, каза той. „Едва след това трябва да разгледаме какви последващи действия могат да бъдат или да не бъдат подходящи.“
„Просто няма да изпреварвам тази разследваща работа“, каза Кирби пред репортери.
Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза почти същото, когато на 7 март репортер я попита дали информацията от материала на „Ню Йорк Таймс“ е намерила място в темите на срещата на президента Байдън с германския канцлер Олаф Шолц.
„Просто няма да излизам извън рамките на информацията, която предоставихме в петък във връзка с посещението на канцлера тук“, посочи говорителката на Белия дом.
Последващо в германските медии се появиха съобщения, според които нападението срещу тръбопроводите е извършено от екип от шестима души с фалшиви паспорти, които са наели яхта в германския балтийски пристанищен град Росток.
Германската телевизия ARD и вестник Zeit съобщиха, че яхтата е била наета от украинска компания, базирана в Полша, според разследващите, които все още не са потвърдили самоличността на участниците.
На 8 март германският министър на отбраната социал-демократът Борис Писториус реферира към съобщенията, като предупреди репортерите да не правят „прибързани заключения“.
По-рано Писториус заяви, че нападението може да е било „операция под фалшив флаг“, извършена с цел да се обвини Украйна за престъплението.
Съмненията на Кремъл
На 9 март Кремъл заяви, че се съмнява, че атаките срещу газопроводите „Северен поток“ през септември миналата година са могли да бъдат извършени без държавна подкрепа.
При молба за коментар по повод публикацията на „Ню Йорк Таймс“, че е замесена проукраинска неправителствена група, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи:
„Това е твърде трудна задача, на която вероятно е способна само добре обучена специална държавна служба – а такива в нашия свят не са много“.
Русия многократно е искала да ѝ бъде позволено да се включи в разследването на взривовете, които разрушиха три от четирите тръбопровода на газовите връзки „Северен поток – 1 и „Северен поток – 2“, свързващи Русия с Германия под Балтийско море, като понастоящем Швеция, Дания и Германия провеждат отделни разследвания.
„Продължаваме да настояваме за бързо и прозрачно разследване, продължаваме да настояваме да ни бъде позволено да участваме в това разследване“, заяви Песков пред репортери на редовния брифинг в Кремъл по-миналата седмица. Песков отново отрече „абсурдната хипотеза“, че самата Русия може да стои зад атаките срещу собствената си инфраструктура.
„Необходимо е да се установи кой го е извършил и кой го е поръчал. Извършването на терористична атака срещу част от критичната международна енергийна инфраструктура е твърде опасен прецедент“, добави той.
Ройтерс допринесе за настоящия материал.