Getting your Trinity Audio player ready...
|
Специалистите, наблюдаващи Китай, са загрижени, че истинската цел на режима е да насърчи принудителното отнемане на органи
Неотдавна Китай заяви, че възнамерява да поощри международния обмен и сътрудничество в областта на донорството и трансплантацията на органи сред страните от инициативата „Един пояс, един път“ (BRI). Изявлението предизвика безпокойство сред анализаторите на Китай, които вярват, че истинската цел на режима е да разшири практиката си за насилствено отнемане на органи.
Седмата китайска международна конференция по донорство на органи и Международен форум за сътрудничество и развитие на инициативата „Един пояс, един път“ в областта на донорството и трансплантацията на органи се проведе в Нанинг, провинция Гуанси, от 8 до 10 декември. По време на конференцията китайските власти съобщиха, че Китай заема второ място в света и първо място в Азия по даряване и трансплантация на органи в продължение на седем последователни години.
В интервю, проведено в хода на конференцията, д-р Хуан Дзиефу, председател на Комитета по донорство и трансплантация на човешки органи, заяви пред китайските държавни медии, че Китай ще насърчава международния обмен и практическото сътрудничество в тази област между страните от Инициативата въз основа на модела „взаимни консултации, взаимно изграждане и взаимно споделяне“.
На 28 септември 2005 г. д-р Хуан извършва чернодробна трансплантация в Първата болница на Медицинския университет в Синдзян. За да сведе до минимум вероятността от неуспех, д-р Хуан е поискал три резервни черни дроба – един, подготвен от болниците, свързани с медицинските университети в Гуанджоу, един от Чунцин и един от Синдзян.
След 15-часова операция и 24-часово наблюдение след присаждането, д-р Хуан обявява операцията за успешна и резервните черни дробове вече не били необходими.
За да бъдат три резервни черни дроба готови за използване преди трансплантацията и в състояние на готовност в продължение на 39 часа, те вероятно са били взети от живи хора, тъй като черните дробове не могат да се съхраняват в хипотермично състояние повече от 12 часа.
Понастоящем в Китай се провежда и мащабно обучение на лекари, занимаващи се с трансплантация на органи, в цялата страна.
На 4 декември Институтът за трансплантация на органи към болница „Тундзи“ в Ухан публикува обява за набиране и обучение на хирурзи в областта на сърдечната, чернодробната, бъбречната и панкреасната трансплантация. Всяка година институтът ще обучава четирима хирурзи за трансплантация на сърце, шестима хирурзи за трансплантация на черен дроб, 16 хирурзи за трансплантация на бъбреци и трима хирурзи за трансплантация на панкреас. Периодът на обучение е 12 месеца.
Подобни уведомления са издадени от Китайската фондация за развитие на трансплантацията на органи, Първата асоциирана болница на Университета Сиан Дзяотун и Мемориалната болница „Сун Ятсен“ на Университета „Сун Ятсен“, Болница № 2 на Централния южен университет в Сяня, Пекинската болница „Приятелство“, свързана със Столичния университет по медицински науки, и Центъра за трансплантация на органи на болницата в Западен Китай.
Лай Дзиенпин, който притежава магистърска степен по международно право от Китайския университет по политически науки и право, казва пред The Epoch Times, че насилственото отнемане на органи е укривано в Китай, тъй като при правителството на ККП няма свобода на словото и на печата.
Животът и здравето на влиятелните и богатите хора в Китай са се превърнали в предпоставка, която им дава привилегията да превъзхождат живота на другите хора, и ККП използва това, за да индустриализира трансплантациите на органи в Китай, смята г-н Лай.
През ноември 2023 г. Световната организация за разследване на гонението срещу Фалун Гонг (WOIPFG) публикува доклад, в който се казва, че Китайската комунистическа партия (ККП) продължава да извършва престъплението на отнемане на органи от голям брой неподозиращи донори и че в Китай все още съществуват банки за принудително снабдяване с органи.
Многобройни разследвания показаха, че трансплантациите на органи в големите китайски болници са се разраснали отвъд масовото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг и са обхванали други затворници на съвестта и етнически малцинства. Д-р Хуан също е обвиняван от международни експерти в участие в насилствено отнемане на органи.
Фалун Гонг, известен също като Фалун Дафа, е представен на обществеността на 13 май 1992 г. от основателя Ли Хонгджъ. Учението на Фалун Гонг се основава на принципите на истинност, доброта и търпение. Неговите пет комплекса от медитативни упражнения се разпространяват бързо в цял Китай от уста на уста, тъй като хората изпитват чудотворни здравословни и морални подобрения. На 20 юли 1999 г. бившият диктатор на ККП Дзян Дзъмин започва преследване и широка пропагандна кампания срещу Фалун Гонг и десетките милиони негови последователи по причина на популярността на практиката, която не е под контрола на държавата.
Изчезнали ученици
На 14 октомври 2022 г. 15-годишен ученик на име Ху Синю от гимназия „Джъюен“ в град Шанжао, провинция Дзянси, изчезва мистериозно от колежа като по-късно тялото му бива намерено. Местните жители разкриват, че високопоставен служител с рядка кръвна група се е разболял тежко, а кръвната група на Ху Синю съвпадала, което породило подозрения, че това може да е истинската причина за изчезването му.
След това се появяват съобщения за повече от десет случая на изчезнали ученици от средни и висши училища в провинциите Хубей, Дзянси, Гуандун и Хенан, което буди опасения за незаконен трафик на човешки органи.
„Случаят с изчезването и смъртта на Ху Синю е типичен пример за странното изчезване на много китайски ученици и хората подозират, че те може да са станали жертва на отнемане на живи органи. Това е жестока реалност, която съществува в Китай“, казва г-н Лай.
Наблюдаващите случващото се в Китай изразяват опасения, че моделът на инициативата „Един пояс, един път“ на ККП за насърчаване на трансплантациите на органи може да доведе до въвличането на повече държави в престъплението на ККП.
На 28 ноември решение на Окръжния съд в Токио, Япония, разкри, че най-малко 100 японци са били несъзнателно замесени в такива престъпления.
На 28 ноември решение на Окръжния съд на Токио в Япония разкри, че най-малко 100 японци са участвали несъзнателно в такива престъпления.
Хиромичи Кикучи, брокер на органи за трансплантация, е осъден на осем месеца затвор за нарушаване на Закона за трансплантация на органи. Той признава, че през последните 20 години е насочил около 170 души за трансплантации, 90 % от които са извършени в китайски болници.
Делото е заведено след интервю на Epoch Times от 25 юни 2022 г. с Ушио Сугавара, който случайно става свидетел на ужасите на насилственото отнемане на органи в Китай.
През 2007 г. братът на приятел на Сугавара се подлага на операция за трансплантация на черен дроб в Главната болница на въоръжената полиция в Пекин. На г-н Сугавара е възложена задача да достави протеиново лекарство, което било необходимо преди операцията.
Мъжът бил в безсъзнание и лежал на леглото. Лекарят казал на Сугавара, че мъжът е 21-годишен практикуващ Фалун Гонг, който е осъден на смърт. Сухожилията на ръцете и краката на донора били прерязани и лекарят обяснил, че това е „за да се предотврати бягство и да се попречи на мускулите на донора да се напрягат и да повлияят на качеството на органа, когато той бъде изваден“.
„Братът на моя приятел почина по време на операцията и, разбира се, човекът, чиито органи бяха взети, също почина и не знам какво се е случило с тялото му.“
Този разказ предизвиква шок в цяла Япония. Хироаки Маруяма, член на градския съвет на Канагава в Амаго твърди, че е необходимо законодателство, което да забрани трансплантацията на органи в страни като Китай – страна, която жестоко нарушава човешките права.