Getting your Trinity Audio player ready...
|
Искало ли ви се е някога да възстановите мозъчните си клетки, които сте загубили в гимназията? Страхувате ли се, че остаряващият ви мозък е в състояние на постоянно отслабване? Медицината напредва, за да покаже, че можем да възстановим мозъка си и това е нещо, което всеки може да постигне.
Широко разпространено е погрешното схващане, че мозъкът не подлежи на възстановяване. Дори медицинското съсловие твърди, че щом загинат мозъчните клетки, те си отиват завинаги. Факт е, че мозъкът може да се самовъзстановява и както науката вече доказва, има реална полза от елементарни практики, които могат да помогнат да запазим мозъка си остър и гъвкав през целия ни живот.
Пренаписване на историята на мозъчното здраве
Полето на когнитивната невронаука е сравнително ново – само на около 100 години. Затова не е изненада, че непрекъснато получаваме нови и подобрени познания за това как невронните вериги на човешкия мозък подпомагат цялостното му функциониране.
През по-голямата част от тези 100 години се смяташе, че веднъж повреден, мозъкът не може да се възстанови. Мозъчните клетки са ограничен брой и всяка тяхна загуба или повреда означава дефицит до края на живота. Това създаде погрешното убеждение, че мозъкът по същество е в състояние на постоянен спад.
Въпреки че още през 1960 г. са представени убедителни доказателства за обратното, медицинската догма се е променяла (и продължава да се променя) бавно. Едва през 80-те години на миналия век изследванията на Фернандо Нотебом в университета „Рокфелер“ ясно показват, че в мозъка на възрастните гръбначни животни се извършва неврогенеза – производство на нови нервни клетки, наричани още неврони.
Следващата голяма стъпка в тази научна еволюция отне над 30 години. Въпреки това темпото на нашето разбиране за това как е устроен мозъкът направи квантов скок.
Нашият гъвкав мозък
Растежът на нови неврони в мозъка на възрастни бозайници е наблюдаван за първи път през 1992 г., когато учени изолират невронни стволови клетки от мишки в блюдото на Петри (плитки кръгли съдове със стъклени или пластмасови капаци, използвани в лабораториите). През следващите 25 години тази регенерация е възпроизведена хиляди пъти в различни публикувани изследвания. Понастоящем в медицинската научна общност е прието, че мозъкът на възрастен човек е способен да отглежда нови неврони и глиални клетки (клетките, които изграждат специфична обвивка на невроните) – нещо, в което преди това медицинските среди не вярваха. Сега мозъкът се смята за устойчив и гъвкаво-пластичен.
Терминът „невропластичност“ се отнася до способността на мозъка да се „пренастройва“ чрез практикуване на желано умение. Комбинацията от нови клетки и ново обучение е това, което създава тази магия. Когато новите нервни клетки са добре стимулирани (т.е. тренирани чрез специфични учебни упражнения), те създават нови връзки. С други думи, те се превръщат в здрави мозъчни клетки, които допринасят за усвояването на знания и развитието на нови умения.
Подобно на мускулите на тялото, когато мозъкът е добре подхранен и стимулиран чрез подходящи упражнения, той се заздравява и расте. А при правилна грижа и хранене тази невероятна регенерация на мозъка може да се случва през целия живот.
За тази цел сайтът за природно лечение GreenMedInfo съставя списък с лесни начини, с които можете да запазите здравето на мозъка, да стимулирате растежа на нови мозъчни клетки и дори да го излекувате.
Правете много физически упражнения
Когато чуете фразата „тренирайте мозъка си“, вероятно не си мислите за вдигане на тежести. Оказва се обаче, че физическите упражнения са едно от най-добрите неща, които можете да направите за тялото и мозъка си.
Ползите от физическите упражнения за мозъка са двойни. Първо, мозъкът е жаден консуматор на глюкоза и кислород, без да може да съхранява излишъците за по-късна употреба. За поддържане на оптимално функциониране е необходимо непрекъснато снабдяване с тези хранителни вещества.
Физическите упражнения увеличават притока на кръв към мозъка, като доставят на гладните мозъчни клетки свеж кислород и глюкоза. Проучване от 2014 г. показва, че само 30 минути умерено кардио са достатъчни, за да се подобри когнитивното функциониране на мозъка на хора от всички възрасти.
Но ползите не спират дотук. Смята се, че упражненията стимулират хипокампалната неврогенеза – растеж на нови клетки в областта на мозъка, свързана с дългосрочната памет и емоциите. Здравословният растеж на клетките в тази област е важен за стареенето на мозъка и се смята, че помага за предотвратяване на когнитивния спад, свързан с болестта на Алцхаймер и деменцията.
Използване на техники за намаляване на стреса
Нашият съвременен свят съществува в условия на стрес, така че нуждата от релаксация е лесно разбираема. Това, което може би не осъзнавате е, колко вредно за мозъка може да бъде непрекъснатото движение „напред-назад“ на хормоните на стреса.
Стресът е един от основните фактори за свързаното с възрастта влошаване на когнитивните способности. Това прави редовната активност в свободното време не само забавно занимание, но и важна стъпка към осигуряване на оптимално мозъчно здраве. Не е необходимо обстойно търсене, за да намерите начини за намаляване на стреса. Оставете интересите си да ви водят. Ключът към избора на здравословни за мозъка занимания е да избягвате пасивни дейности като гледане на телевизия и вместо това да изберете стимулиращи хобита, които ангажират мозъка чрез модели, пъзели и решаване на загадки.
Проучване от 2011 г., публикувано в Journal of Neuropsychiatry, установява, че дейности като игри, четене на книги и хобита, като квилинг (техника за навиване на хартиени ленти) и плетене намаляват процента на когнитивните увреждания с до 50%.
Заниманията с изкуство също се нареждат на челно място в списъка на полезните за мозъка дейности. Проучванията отново доказват, че не е достатъчно да бъдем пасивни наблюдатели. За да получим мозъчен стимул, трябва да сме активни участници.
В германско изследване, публикувано в списание PLOS One, учените проучват две групи: група, която наблюдава изкуство и група, която създава изкуство. Изследването стига до заключението, че в сравнение с тези, които са наблюдавали изкуство, създателите на изкуство са показали повишена интерактивност между фронталния и париеталния кортекс на мозъка. Тази повишена мозъчна свързаност води до по-голяма психологическа устойчивост при групата на създателите на изкуство. С други думи, способността им да се противопоставят на негативните ефекти на стреса се е подобрила.
Търсите по-лек начин за релаксация? Какво ще кажете за приятна музика или просто за спокойно съзерцание? Доказано е, че медитацията понижава кръвното налягане, намалява възпаленията и дори премахва чувството на тревожност и депресия. И макар че слушането на музика може да изглежда като пасивна дейност, изследванията показват, че слушането на музика улеснява неврогенезата на мозъка.
Както медитацията, така и слушането на музика влияят върху секрецията на ключови хормони, които засилват мозъчната пластичност, като по този начин променят самия начин, по който реагираме на стреса. Това е добра медицина!
Приемайте стратегически добавки
Куркума
Сигурно познавате поне един човек, който се радва на здравословните ползи от куркумата. Този наситено оранжев корен се използва като панацея за всичко – от успокояване на болки в ставите и лекуване на възпаления – до намаляване на риска от сърдечни заболявания. А информацията за ползите от тази древна лечебна билка продължава да расте.
Куркумата е пример за ремиелинизиращо съединение, което е вещество с доказан нервно-възстановителен ефект.
Ремиелинизиращите съединения възстановяват защитната обвивка около нервния сноп, известна като миелин. Това е област, която често се уврежда при автоимунни и предизвикани от ваксини увреждания. Изследванията показват, че дори малки дози от тези възстановяващи вещества могат да доведат до значителна нервна регенерация.
Западният модел на фармацевтична интервенция е създал култура, която се стреми да идентифицира и изолира „активната съставка“ на дадено органично вещество. Това, което не се отчита е, че органичните съединения често действат в комбинация – изолираните вещества сами по себе си може да нямат въздействието, което друг растителен елемент може да осигурява.
Куркуминът е изолираната активна съставка в куркумата, но нови изследвания показват, че друг елемент, открит в този лечебен корен, има свои собствени магически свойства.
В едно интересно проучване, публикувано в списание Stem Cell Research & Therapy, изследователите установяват, че малко познатият компонент в куркумата – ар-турмерон – може да се превърне в „обещаващ кандидат за подпомагане на регенерацията при неврологични заболявания“.
Проучването установява, че когато мозъчните клетки са изложени на въздействието на ар-турмерон, невронните стволови клетки увеличават броя и сложността си, което показва, че е налице лечебен ефект. Този ефект е възпроизведен при плъхове, при които под въздействието на ар-турмерон се наблюдава повишено производство на невронни стволови клетки и генериране на нови здрави мозъчни клетки.
Зелен чай
В статия от 2014 г., в която се изследват активните съединения в зеления чай (известни като катехини, основен клас микроелементи), е описано, че катехините на зеления чай не само са антиоксидантни и невропротективни, но всъщност стимулират мозъка да произвежда повече неврони.
Поради този терапевтичен ефект върху увредените участъци на мозъка е доказано, че зеленият чай има съществено значение за лечението на „нелечими“ невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер, Паркинсон и Хънтингтън. Това накара изследователите да обявят катехините на зеления чай за „изключително полезен допълнителен подход“ при лечението на невродегенеративни заболявания.
По-нататъшно проучване на зеления чай изследва комбинация от боровинки, зелен чай и карнозин и установява, че тя насърчава растежа на нови неврони и мозъчни стволови клетки при животински модели на невродегенеративно заболяване.
Гинко билоба
Гинко билобата се счита за мощно средство във фармакопеята на билковите лекарства, а въздействието ѝ върху здравето на мозъка е също толкова силно. Гинко е доказал поне 50 различни ползи за здравето, а лечебната му стойност е документирана при лечението на повече от 100 различни заболявания.
Съществуват многобройни проучвания за способността на гинко билоба да стимулира нивата на критичен мозъчен протеин, наречен МНФ – мозъчен невротрофичен фактор. Този протеин влияе върху заздравяването на увредените части на мозъка и е от съществено значение за регулирането, растежа и оцеляването на мозъчните клетки, което го прави особено важен за дългосрочната памет.
Гинко е толкова ефективен, че в статия от 2006 г., публикувана в European Journal of Neurology, се посочва, че той е толкова полезен за лечението на болестта на Алцхаймер, колкото и хитовото лекарство донепезил.
От неотдавнашна статия в Cell and Molecular Neurobiology стана известен нов механизъм, който стои зад лечебните свойства на гинко билоба. Изследователите установяват, че той е ефективен отчасти благодарение на способността си да модулира невронните стволови клетки (НСК) в такъв тип клетки, които са необходими за специфичната част на мозъка, където протеините МНФ са активни.
НСК са мултипотентни клетки; те имат невероятната способност да се превръщат във всеки един от многото различни фенотипове клетки, които изграждат мозъка. Гинко билоба стимулира растежа на правилния клетъчен фенотип за засегнатата област на мозъка, като дава на мозъка ни точно това, което е необходимо – там, където е необходимо. Ето това е интелигентна медицина!
Яжте зеленчуци
Искате да стимулирате растежа на мозъчните клетки, докато обядвате? Добавете в чинията си прясно задушени броколи!
Науката добави веществото, наречено сулфорафан, което се съдържа в богатите на сяра зеленчуци като броколи, към нарастващия списък на невритогенните вещества, за които е документирано, че стимулират растежа на нервите в мозъка.
В допълнение към тези задоволителни открития, изследователите наблюдават благоприятен ефект върху невронните стволови клетки, който води до диференцирането им до специфични, полезни видове неврони. Това силно подкрепя хипотезата, че сулфорафанът стимулира възстановяването на мозъка.
Проучване, публикувано в списание Genesis, разкрива, че сулфорафанът, освен че стимулира растежа на нови нерви, демонстрира значителни лечебни свойства като антиоксидант и противовъзпалително средство, както и като средство за предотвратяване на заболявания и смърт на здрави неврони. Зеленчуците, които съдържат сулфорафан, включват броколи, брюкселско зеле, зеле, карфиол, хрян, кейл, колраби, синапени листа, репички, ряпа, воден кресон и бок чой. За терапевтична полза се опитайте да консумирате поне 3 чаши на ден – сурови или сготвени.
Непрекъснато обучение
Научните изследвания, както и неофициални данни свързват остаряването с влошаване на когнитивните способности. Все повече публикации обаче показват, че запазването на остър и ясен ум означава никога да не се отказваме от уменията си за критично мислене.
Необходимостта непрекъснато да предизвикваме и разширяваме мисленето си е демонстрирана в гореспоменатото проучване от 2011 г., публикувано в Journal of Neuropsychiatry. В това проучване са наблюдавани дейностите през свободното време на група възрастни хора (на възраст от 70 до 89 години) за въздействие върху леко когнитивно увреждане (ЛКН).
Проучването установява, че степента на сложност на дейността е от ключово значение за нейната ефективност в предотвратяването на ЛКН. Работата с компютър, четенето на книги и дейностите, свързани с модели и разрешаване на загадки, допринасят за значително намаляване на вероятността от развитие на ЛКН. По-малко стимулиращите дейности не показват статистически ефект. Това подчертава значението да има предизвикателство и стимулране в дейностите, които извършваме с напредването на възрастта.
Тези констатации са подсилени от проучване от 2014 г. на близо 3000 доброволции, продължило повече от десетилетие. То разглежда потенциалната дългосрочна полза от когнитивното обучение при възрастните хора. Резултатите показват, че участниците демонстрират повишена скорост на мозъчната обработка и умения за разсъждение до 10 години след приключване на обучението.
Тези осезаеми ползи за мозъка са пренесени в ежедневието и са измерени в способността на участниците да изпълняват нормални ежедневни задачи, като например лични финанси, приготвяне на храна и лични грижи. Проучването разкрива, че стимулиращата среда спомага за увеличаване дейността на мозъка.
Повече информация за начините за поддържане на мозъчното здраве, можете да намерите в онлайн базата данни за изследване на здравето на мозъка GreenMedInfo.
Сейер Дзи е основател на Greenmedinfo.com, рецензент в International Journal of Human Nutrition and Functional Medicine, съосновател и главен изпълнителен директор на Systome Biomed, заместник-председател на борда на National Health Federation и член на управителния комитет на Global GMO Free Coalition..