Getting your Trinity Audio player ready...
|
Зелето е богато на антиоксиданти, което го прави отличен избор за укрепване на имунитета, особено в сезона на вирусните заболявания. Освен това е установено, че серните съединения в зелето притежават противоракови свойства. Въпреки това хората с хипотиреоидизъм трябва да го консумират с повишено внимание. Хипотиреоидизмът или ниските нива на хормона на щитовидната жлеза забавят метаболизма и намаляват растежа или възстановяването на много части на тялото.
В тази статия ще разгледаме хранителното съдържание, ползите за здравето и предпазните мерки при консумация на зеле.
Съдържа витамини и минерали
Зелето е богато на следните витамини и минерали:
- Витамин С – мощен антиоксидант, който подобрява имунната функция, подпомага здравето на кожата и заздравяването на рани;
- Витамин К, който е от решаващо значение за процеса на кръвосъсирване и здравето на костите;
- Витамини от група В, особено витамин В6, който може да подобри пиролните разстройства. Пиролното разстройство се характеризира с биохимичен дисбаланс в организма. Пациентите с това разстройство имат високи нива на пирол в урината си, което води до загуба на витамин В6 и цинк. Забележително е, че те често проявяват симптоми, сходни с тези на психичните разстройства и разстройствата на имунната система;
- Фолат (витамин В9), който е от решаващо значение за синтеза и възстановяването на ДНК. Той е особено важен за бременните жени, тъй като може да предотврати дефекти на невралната тръба при бебетата;
- Калий, магнезий, калций и желязо. Калият спомага за регулиране на кръвното налягане; магнезият поддържа здравето на костите и производството на енергия; калцият допринася за здрави кости и зъби; а желязото е от съществено значение за производството на кръв.
Антиоксидантни и противоракови свойства
В допълнение към витамин С зелето съдържа антоцианини и полифеноли. Оксидативният стрес се проявява, когато производството на оксиданти в организма надвишава антиоксидантната му защита, като уврежда клетките и тъканите и предизвиква възпаление. Оксидативният стрес се свързва с редица заболявания, като атеросклероза, болест на Алцхаймер, хронична обструктивна белодробна болест и рак. Полифенолите и витамин С в зеленчуците и плодовете могат да помогнат за предотвратяване и намаляване на оксидативното увреждане.
Проучване, публикувано в Annals of Oncology, показва, че кръстоцветните зеленчуци, като зелето, имат превантивен ефект върху различни видове рак, особено на фаринкса, хранопровода, дебелото черво, гърдата и бъбреците. Консумацията на кръстоцветни зеленчуци веднъж седмично може да намали риска от тези видове рак със 17% до 32%.
В допълнение към антиоксидантите и витамините, противораковото действие на кръстоцветните зеленчуци се дължи на горчиво серно съединение, наречено глюкозинолат. Това съединение се превръща в организма в мощни противоракови изотиоцианати, които потискат растежа на туморите и подпомагат клетъчната смърт в раковите и предраковите клетки (анормалните клетки), които потенциално могат да се развият в тумори.
Проучване на населението, публикувано в European Journal of Clinical Nutrition, установява, че при хората, които консумират повече зеле, рискът от развитие на колоректален рак е с 39% по-малък в сравнение с тези, които консумират по-малко. Това проучване показва само превантивния ефект от консумацията на кръстоцветни зеленчуци върху колоректалния рак при жените – рак на яйчниците, гърдата и матката.
Ползи за здравето на храносмилателната система: Високо съдържание на диетични фибри
Диетичните фибри в зелето допринасят за здравето на червата, като насърчават движението на червата, предотвратяват запека и подпомагат растежа на полезните бактерии. В допълнение към профилактиката на колоректалния рак зелето е полезно и при състояния като синдром на раздразнените черва, болест на Крон и улцерозен колит.
Неотдавнашно проучване, публикувано в специализираното издание Nutrients през януари т.г., показва, че комбинирането на зеле и мед от цветовете на кестен може ефективно да подобри увреждането на стомашната лигавица, причинено от гастрит. Това е така, защото и зелето, и медът притежават антиоксидантни и противовъзпалителни свойства. Кестеновият мед е по-тъмен и има по-високо съдържание на полифеноли от обикновения мед. Освен това добавянето на мед може да подобри вкуса на зелето и да намали горчивината му.
Зелето е с ниско съдържание на калории, което го прави идеален избор за контрол на теглото. То е с високо съдържание на вода и диетични фибри, като практически не съдържа мазнини и спомага за увеличаване на чувството за ситост.
Съображения за хората с нарушения на функционирането на щитовидната жлеза
Въпреки че зелето е полезно за повечето хора, тези с хипотиреоидизъм трябва да ограничат консумацията му. Това е така, защото глюкозинолатите в кръстоцветните зеленчуци могат да повлияят на усвояването на йода от щитовидната жлеза, който е от съществено значение за производството на хормони на щитовидната жлеза. Хормоните на щитовидната жлеза са от решаващо значение за поддържане на метаболизма и цялостната функция на организма.
Консумацията на зеле, карфиол, броколи или други кръстоцветни зеленчуци има минимално въздействие върху функцията на щитовидната жлеза при здрави хора. Въпреки това, при хората с хипотиреоидизъм не е необходимо да избягват напълно консумацията на зеле. Методите на готвене като готвене на пара могат да намалят съдържанието на глюкозинолати в зеленчука. Освен това е препоръчително да се консумират повече морски дарове, мляко, яйца и йодирана сол, за да се осигури достатъчен прием на йод.
Запържено зеле с масло от камелия
Зелето може да се приготвя по различни начини. То може да се консумира сурово, задушено, варено, задушено, пържено или използвано в салати.
Един добър вариант да опитате е да пържите зелето с масло от камелия. Това масло е ароматно и придава уникален вкус на зелето. Маслото от камелия е богато на мононенаситени мастни киселини и съдържа полифеноли и други антиоксиданти, които могат да помогнат за облекчаване на гастрит и дуоденит. Изследванията показват, че консумацията на масло от камелия може да предотврати оксидативното увреждане и язвите в стомашно-чревния тракт.
Д-р Джингдуан Янг е сертифициран психиатър, специализиран в интегративна и традиционна китайска медицина за хронични психични, поведенчески и физически заболявания. Д-р Янг е също така основател на Института за интегративна медицина Янг и Американския институт по клинична акупунктура и главен изпълнителен директор на Северния медицински център, Ню Йорк. Той има принос към книгите „Интегративна психиатрия“, „Медицината има значение“ и „Интегративни терапии при рак“. Той е и съавтор на „С лице на изток: Древните тайни за красота и здраве за съвременната епоха“ на HarperCollins и „Клинична акупунктура и древна китайска медицина“ на Oxford Press.