Getting your Trinity Audio player ready...
|
Преработената захар е мощен източник на енергия и предизвиква разнообразни промени в организма
Може би сте чували, че захарта може да подхранва раковите клетки. Вярно ли е това?
Захарта „подхранва“ раковите клетки
При пациентите с рак „приемът на захар наистина може да подхрани раковите клетки“. Това заяви пред The Epoch Times Минян Сун, доцент по клинична епидемиология и хранене в Харвардското училище за обществено здраве „Т. Х. Чан“.
По думите му, това се подкрепя от солидни епидемиологични доказателства.
Проучване, публикувано в журнала PLoS One, включващо 1011 пациенти с рак на дебелото черво с период на проследяване над седем години е установило, че в сравнение с пациентите, консумиращи по-малко от две подсладени със захар напитки на месец, при тези, които са консумирали две или повече такива на ден, рискът от рецидив или смъртност от рак на дебелото черво се е увеличил с 67%.
Друго испанско проучване, публикувано в Clinical Nutrition през 2021 г. и включващо над 7000 участници е установило, че за всеки допълнителни 5 грама захар, консумирани в течна форма на ден, честотата на раковите заболявания се увеличава с 8%. При хората с най-висок прием се наблюдава увеличение с 46%.
Една кутийка газирана напитка обикновено съдържа от 30 до 45 грама захар.
Промяната в нивото на консумация на захар може да окаже значително влияние върху броя на раковите заболявания. Люис Кантли, известен биолог и професор по клетъчна биология в Харвардското медицинско училище, използва Тайван като пример в имейл до The Epoch Times. Той посочва, че преди Втората световна война в Тайван е имало сравнително ниски нива на ракови заболявания, включително на дебелото черво, ендометриума и гърдата. Това е било по времето, когато напитките, подсладени със захар, са били малко. След това, през 60-те и 70-те години на ХХ в., с въвеждането на западната хранителна култура – особено на сладките напитки – процентът на раковите заболявания там започва постоянно да се увеличава. Сега те са достигнали ниво, сравнимо с това в САЩ.
Раковите клетки се нуждаят от значително количество глюкоза, за да оцелеят. През 30-те години на ХХ век Ото Варбург, немски биохимик, открива, че както раковите, така и нормалните клетки се нуждаят от захар, но техните метаболитни пътища се различават: Нормалните клетки превръщат глюкозата в енергия предимно чрез аеробно дишане, докато раковите клетки получават енергия чрез гликолиза, вместо да използват кислород.
Раковите клетки произвеждат много малко и неефективна енергия поради уникалния си метод на метаболизиране на захарта, поради което те жадно консумират захар – със скорост 200 пъти по-висока от тази на нормалните клетки. Този апетит може да има мащабни последици.
„Раковите клетки в известен смисъл превземат метаболитните процеси в организма“, уточнява пред The Epoch Times Лоренцо Коен, професор и директор на програмата за интегративна медицина в Центъра за онкологични заболявания „MD Anderson“ и автор на книгата “ Противораков живот“.
Захар – затлъстяване – рак: една преобладаваща теория
„Връзката между захарта и рака е сложна“, твърди д-р Джеръми Кортмански, доцент по медицинска онкология в Йейлския медицински факултет и клиничен директор на Отдела по медицинска онкология на стомашно-чревния тракт в Йейлския онкологичен център.
Преобладаващата теория е, че захарта не причинява пряко рак, а по-скоро косвено допринася за него чрез затлъстяването.
Високият енергиен прием или твърде многото калории и ниският енергиен разход са основни рискови фактори за много видове рак, коментира пред The Epoch Times Елън Кампман, хранителен епидемиолог и ръководител на Катедрата по хранене и болести в университета Вагенинген в Нидерландия. Високата консумация на захар в диетата увеличава енергийния прием.
„Поддържането на здравословно тегло е най-важното нещо, което можете да направите, за да предотвратите рака“, твърди тя.
Проспективно проучване с над 35 000 участници разкрива, че при хората, които консумират подсладени със захар безалкохолни напитки повече от веднъж дневно, рискът от развитие на рак, свързан със затлъстяването, е с 18% по-висок, отколкото при тези, които рядко консумират такива напитки.
Обзорен преглед, публикуван в журнала Cancers през 2023, посочва, че около 48% от случаите на рак се дължат на затлъстяването. Затлъстяването е свързано с 13 вида рак, включително на гърдата, колоректален, ендометриален, на черния дроб, на стомаха и на щитовидната жлеза.
Диетата с високо съдържание на захари може да доведе до натрупване на телесни мазнини, особено висцерални мазнини. Учените признават, че ролята на мазнините не се изчерпва със съхранението на енергия; те действат като високоактивен ендокринен орган, способен да отделя различни вещества, включително хормони. Прекомерното количество мазнини може да доведе до дисбаланс на тези вещества, което допринася за развитието на рак.
Според експерти и различни проучвания обаче има много други начини, по които захарта може да допринесе за появата на рак.
Предизвикателен проблем
Доказването на пряка връзка между консумацията на захар и рака е предизвикателство поради етични съображения и практически трудности при провеждането на подобни експерименти.
„Със сигурност не бих искал децата ми да участват в такова изследване“, признава професор д-р Луис Кантли от Харвардското медицинско училище, чиято дейност е оказала значително влияние върху биологията на раковите клетки.
Проспективните кохортни проучвания, които са вид наблюдателно проучване, насочено към проследяване на определена група хора за определен период от време, без да се нарушават хранителните им навици – могат да дадат ценна информация за връзката между приема на захар и риска от рак.
Едно такова проучване, публикувано в The American Journal of Clinical Nutrition през 2020 г., проследява над 100 000 възрастни французи в продължение на няколко години. При тези, които са консумирали най-много захар, рискът от рак се е увеличил със 17% в сравнение с тези с най-нисък прием на захар. Този повишен риск е особено забележим при рака на гърдата, при който увеличението е 51%.
Тази връзка остава значителна дори след коригиране на фактори като наддаване на тегло и индекс на телесна маса. Проучването предполага, че захарта може да увеличи риска от рак чрез механизми, различни от увеличаване на теглото.
Различни начини, по които захарта може да доведе до рак
Преработената захар е мощен източник на енергия. Освен наддаването на тегло, той причинява различни промени в тялото ви, които увеличават риска от рак.
Променя метаболизма
„Друг механизъм, чрез който захарта увеличава риска от рак, е нейното въздействие върху метаболизма“, обяснява Минян Сун.
Високият прием на захар може да промени метаболитния профил, предизвиквайки възпаление и инсулинова резистентност – и двата рискови фактора за развитие на тумор.
Това е основен механизъм, който причинява рак, независимо от затлъстяването, допълва той. Затлъстелите хора са по-склонни към възпаление и инсулинова резистентност, но те могат да се появят и при слаби хора.
Захарозата, фруктозата и рафинираните въглехидрати причиняват значителен скок в нивата на кръвната захар. За да поддържа баланса на захарта, тялото трябва съответно да увеличи инсулина, а „излишните количества повишен инсулин са възпалителни“, според Лоренцо Коен.
Томас Сейфрид, професор по биология в Бостънския колеж, сподели пред The Epoch Times, че високата кръвна захар е свързана със системно възпаление, което може да доведе до увреждане на митохондриите и в крайна сметка до рак.
Задейства мутация на ДНК
Възпалението и инсулиновата резистентност могат също директно да стимулират мутации в клетъчните гени, което води до промяна в поведението на клетките.
Доцент Сун обяснява също, че нормалният жизнен цикъл на клетката се нарушава в такива случаи. Клетките не претърпяват нормална навременна клетъчна смърт, а вместо това растат и се размножават без ограничения, подхранвайки развитието на тумори.
Много експерименти са потвърдили тези механизми. Например, мутации на гени, свързани с инсулиновата сигнализация, могат да допринесат за развитието на тумори в различни тъкани, увеличавайки риска от някои видове рак, включително рак на гърдата, ендометриума и щитовидната жлеза.
Проучване, публикувано в Cell Metabolism е установило, че вероятността от генни мутации, водещи до рак на панкреаса, се увеличава пет пъти в среда с високо съдържание на глюкоза в сравнение с нормалната.
Влияе на чревната микробиота
„Едва през последните години хората започнаха да признават значението на чревната микробиота [по отношение на риска от рак]“, коментира доцент Сун. Захарта може да наруши структурата и функцията на чревната микробиота и да замени полезните бактерии с вредни, което в крайна сметка води до развитие на тумори в червата и дори на други места.
Захарта може да увеличи някои вредни бактерии, които произвеждат канцерогенни протеини върху своята повърхност, което води до генни мутации и директно насърчава развитието на тумори. Някои вредни чревни бактерии също могат да повлияят на метаболизма, причинявайки неконтролиран клетъчен растеж.
Освен това някои чревни бактерии могат да навредят на имунната система, компрометирайки нейната наблюдателна функция. Те могат също така да произвеждат специфични метаболити, които при навлизане в кръвния поток от червата предизвикват възпаление и имунна дисрегулация на отдалечени места в организма, като в крайна сметка допринасят за развитието на тумори на тези места.
Засяга имунитета
При нормални обстоятелства имунната система е отговорна за освобождаване от проблемните клетки и поддържане на състояние на баланс. Преяждането със захар за продължителен период може да наруши този баланс, което прави имунната система неспособна да се съпротивлява на мутирали клетки или други пътища, които насърчават развитието на рак.
Като цяло експертите смятат, че захарта засяга процеси, свързани с рака, като възпаление, глюкозен метаболизъм, липиден метаболизъм и имунна регулация.
Фруктозата: най-опасната захар
Сред теориите, изследващи потенциалната връзка между захарта и рака, учените подчертават ефектите на фруктозата върху тялото. Когато говорим за „захар“ като цяло, често говорим за захароза, коментира пред The Epoch Times д-р Джейсън Фунг, нефролог с дългогодишен фокус върху диабет тип 2 и периодично гладуване.
Молекулата на захарозата се състои от една молекула глюкоза и една молекула фруктоза. Всяка клетка в тялото може да абсорбира глюкозата и да я използва като източник на енергия. Молекулите на фруктозата обаче не се използват от никакви клетки в тялото. Вместо това те навлизат директно в черния дроб, където някои от тях по същество се превръщат в мазнини, което води до повишена инсулинова резистентност.
Реномираният Център за онкологични заболявания „MD Anderson“ към Тексаския университет е провел експеримент с животни, в който са инжектирани клетки от рак на гърдата в мишки с различен хранителен режим. При мишките, подложени на диети, базирани на нишесте е имало 30% туморно развитие, докато при тези на диети, базирани на захароза, то е било над 50%. Тези мишки са имали по-големи туморни маси и белодробните метастази са били по-чести.
Освен това изследователите са открили, че сред няколко диети, базирани на захароза, глюкоза, фруктоза и комбинация от глюкоза и фруктоза, мишките на диета, базирана на фруктоза са показали най-тежки симптоми, с най-голямо тегло на тумора на рака на гърдата и най-агресивен туморен растеж. Раковите метастази също са били по-чести.
Друго проучване е демонстрирало, че царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза – който е друга често използвана добавена захар в преработени храни и напитки – директно насърчава растежа и прогресията на тумори на колоректален рак.
Царевичният сироп с високо съдържание на фруктоза, състоящ се от 45% глюкоза и 55% процента фруктоза, често се използва в безалкохолни напитки и други подсладени храни.
Професор Кантли – ръководител това проучване твърди, че през последните години е имало „драматично увеличение“ на колоректалния рак сред по-младото население, което е свързано с рязкото покачване на консумацията на високофруктозен царевичен сироп през миналия половин век.
Проучването от Испания, споменато по-рано, е установило, че консумацията на течни захари е свързана с по-значително повишаване на риска от рак, отколкото консумацията на твърди захари – особено течна фруктоза и фруктоза в плодови сокове. Високият прием на течна фруктоза се свързва с най-голямото увеличение на смъртността от рак.
Фруктозата в преработените храни и напитки се различава от фруктозата в натуралните плодове. Когато ядете ябълка, вие консумирате малки количества фруктоза с фибри, които забавят храносмилането.
Консумирането на 226 г ябълков сок е като консумирането на захар от три до четири ябълки наведнъж, посочва професор Коен.
„Препоръчвам на хората, които са изложени на риск, да се съсредоточат върху диета с ниско съдържание на добавена захар и след това върху начин на живот с висока физическа активност“, коментира д-р Джеръми Кортмански пред The Epoch Times. „Това е най-добрият начин да контролираме захарта, която е в нашата система.“
Флора Джао е автор на свързани със здравето статии в американския The Epoch Times. Тя се фокусира върху рака и други хронични заболявания.