Getting your Trinity Audio player ready...
|
Израелският министър-председател реагира на искането на Международния наказателен съд да го арестува
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви във вторник, че не е съгласен със заповедите за арест, поискани от Международния наказателен съд, като предположи, че следващите може да са лидерите на САЩ.
Тази седмица Международният наказателен съд заяви, че ще поиска да бъдат издадени съдебни заповеди за арест на Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант и лидерите на Хамас, което предизвика критики както от страна на израелски, така и от страна на високопоставени представители на САЩ, включително президента Джо Байдън. Международния наказателен съд твърди, че заповедите за арест на израелското ръководство са във връзка с поведението на страната в продължаващия конфликт между Израел и Хамас.
Бенямин Нетаняху заяви, че заповедите срещу него и министъра на отбраната Йоав Галант във връзка с поведението на страната в борбата ѝ срещу Хамас в ивицата Газа създават „опасен“ прецедент за други демократични държави, включително за съюзниците на Израел.
„Тук Израел е поставен в неравностойно положение… В общи линии това е първата демократична държава, която е изправена на подсъдимата скамейка, когато прави точно това, което демокрациите трябва да правят по един образцов начин“, каза той пред CNN в телевизионно интервю. „Това застрашава всички останали демократични страни. Израел е първи, но вие сте следващите. Великобритания е следващата. Другите също са следващи.“
Също така в интервюто Нетаняху подчерта, че твърденията на Международния наказателен съд са „фалшиви, опасни и възмутителни“ и че главният прокурор Карим Хан само задълбочава проблема. Невярно е също така да се гледа на Израел и Хамас като на равнопоставени, добави той.
„Той приравнява демократично избраните лидери на Израел с терористичните тирани на Хамас. Това е все едно да кажете: ами, аз издавам заповеди за арест на Франклин Рузвелт и Чърчил, но също и на Хитлер. Или пък ще издам заповеди за арест на Джордж Буш-младши, но и на [Осама] бин Ладен. Това е абсурдно“, каза г-н Нетаняху.
Състав от трима съдии ще реши дали да издаде заповед за арест и да стартира делото. Обикновено съдиите вземат такива решения за два месеца.
Израел не е член на съда, така че дори ако заповедите за арест бъдат издадени, Нетаняху и Галант не са изправени пред непосредствен риск от съдебно производство. Но заплахата от арест може да затрудни пътуванията на израелските лидери в чужбина.
В изявление от понеделник прокурорът Карим Хан заяви, че двамата може да „носят наказателна отговорност“ за „военни престъпления и престъпления срещу човечеството“ в Газа, включително предполагаемото подлагане на цивилни граждани на глад, умишлени убийства, преследване и др. Що се отнася до Хамас, Международния наказателен съд заяви, че неговите лидери Яхия Синвар, Исмаил Хания и Мохамед Диаб Ибрахим Ал-Масри може да носят отговорност за престъпления срещу човечеството, вземане на заложници като военно престъпление, изтезания, различни антихуманни действия и пр.
Международният адвокат по правата на човека Амал Клуни, съпруга на актьора Джордж Клуни, участва в петчленния експертен съвет, който консултира Карим Хан. Тя съобщи, че групата е постигнала единодушно съгласие, че има „разумни основания“ да се смята, че както лидерите на Хамас, така и израелските лидери са извършили военни престъпления, според изявление, публикувано от нейната кантора.
В изявление, публикувано в понеделник, държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон отхвърля съобщението на прокурора на Международния наказателен съд, че ще поиска заповеди за арест, и добави, че „отхвърляме приравняването на Израел с Хамас от страна на прокурора. Това е срамно.“
„Хамас е брутална организация, която извърши най-тежкото клане на евреи след Холокоста и все още държи десетки невинни хора за заложници, включително американци“, допълва той в изявлението си.
Хамас, която е обявена от Държавния департамент на САЩ за терористична организация, също осъди действията на прокурора на Международния наказателен съд, като заяви, че искането за арест на нейните лидери „приравнява жертвата с палача“.
В САЩ сенаторът Бърни Сандърс заяви, че подкрепя действията на Международния наказателен съд, като посочи, че „тези заповеди за арест могат да бъдат изпълнени, а могат и да не бъдат, но е наложително световната общност да спазва международното право“, според изявление, което той направи по-рано тази седмица. „Без тези стандарти за благоприличие и морал тази планета може бързо да изпадне в анархия, безкрайни войни и варварство.“
Отделно от това Израел е изправен пред дело, заведено от Южна Африка в Международния съд, висшата съдебна инстанция на ООН, в което тя обвинява страната в геноцид. Израелски официални лица отричат тези твърдения.
Международният наказателен съд е създаден през 2002 г., за да съди лица, свързани с военни престъпления, геноцид, престъпления срещу човечеството и агресия.
Миналата година Международният наказателен съд издаде заповед за арест на руския президент Владимир Путин по обвинения, свързани с продължаващата война в Украйна. В отговор Кремъл издаде заповеди за арест на Карим Хан и други съдии от международния състав.
Сред другите видни личности, срещу които Международният наказателен съд е повдигнал обвинения, са бившият либийски лидер Моамар Кадафи, който почина през ноември 2011 г. по време на масовите въстанията от „Арабската пролет“ през същата година, както и неговият син Саиф Кадафи, бившият судански лидер Омар ал-Башир и африканският военачалник Джоузеф Кони.
Ройтерс допринесе за настоящия материал.