Getting your Trinity Audio player ready...
|
Констатациите на съда в най-важния антитръстов процес на 21-ви век показват, че Google незаконно е използвал монополното си положение
В знаково съдебно решение Федералният съд на САЩ за окръг Колумбия постанови, че Google е нарушил антитръстовите закони, като е поддържал монополното си положение на пазарите на услуги за общо търсене и текстови реклами за общо търсене в мрежата.
Решението, издадено на 5 август от окръжния съдия Амит Мехта, приключва дългата съдебна битка, започната от Министерството на правосъдието на САЩ и коалиция от главни щатски прокурори.
„След като внимателно разгледа и прецени свидетелските показания и доказателствата, съдът стигна до следното заключение: Google е монополист и е действал като такъв, за да запази монопола си. Тя [компанията] е нарушила раздел 2 от Закона на Шърман,“ се казва в решението на съдия Мехта.
Антитръстовият закон Шърман, регистриран като Закон за защита на търговията срещу незаконни ограничения и монополи, е първият антитръстов (антимонополен) закон в САЩ. Той обявява за престъпление възпрепятстването на свободната търговия чрез създаването на монопол и сключването на сговор с тази цел.
Съдебната инициатива срещу Google
В делото срещу Google, заведено през октомври 2020 г., се твърди, че технологичният гигант е участвал в антиконкурентни практики, като е сключил изключителни споразумения с разработчици на браузъри, производители на мобилни устройства и безжични оператори.
Тези споразумения са забранявали на партньорите да инсталират предварително конкурентни търсачки, което е довело до това, че повечето устройства в САЩ са били предварително заредени изключително с Google и е принудило конкурентите да намерят алтернативни начини да достигнат до потребителите.
През 2021 г. Google плати над 26 млрд. щ. д. по споразумения за „дял от приходите“, базирани на генерираните приходи от реклама.
Съдът заяви, че поведението на Google е позволило на компанията да налага „свръхконкурентни цени за текстови реклами за общо търсене“, което ѝ е позволило да реализира значителни печалби заради наложения монопол.
Google твърди, че практиките на компанията са били в полза на конкуренцията и са били оправдани от качеството на услугите ѝ, въпреки че съдът намира тези оправдания за недостатъчни.
В изявление за The Epoch Times американскатa интернет и софтуерна корпорация заяви, че „това решение признава, че Google предлага най-добрата търсачка“, но стига до заключението, че „не трябва да ни се позволява да я правим лесно достъпна“.
„Като се има предвид това и че хората все повече търсят информация по все повече начини, ние планираме да обжалваме“, каза Кент Уокър, президент на Google Global Affairs, в изявление, изпратено по електронната поща. „Докато трае този процес, ние ще останем фокусирани върху създаването на продукти, които хората намират за полезни и лесни за използване.“
През последните години антитръстови искове бяха заведени и срещу други големи технологични компании – Amazon, Meta и Apple.
Очаква се съдът да наложи мерки за възстановяване на конкурентните условия на засегнатите пазари.
Последни аргументи по най-значимото антитръст дело на века
Заключителните аргументи по делото бяха представени в началото на май 2024 г., около три години след започването на съдебните действия в Окръжния съд на САЩ за окръг Колумбия.
Прокурорът от Министерството на правосъдието Дейвид Далкуист твърди, че ценообразуването на Google, въпреки потенциалното понижаване на качеството, е характерно за поведението на монополист.
В същото време адвокатът на Google Джон Шмидтлейн изтъкна непрекъснатите иновации и конкуренцията на компанията с технологични гиганти като Meta и TikTok.
Основният спорен момент е дали пазарната позиция на Google му позволява да доминира чрез споразумения за търсачки по подразбиране, които споделят приходите от реклама с партньори като Apple.
По данни от Чикагския университет Google споделя 36% от приходите си от търсене с Apple за браузъра Safari.
Шмидтлейн твърди, че доказателствата на Министерството на правосъдието са неубедителни и липсва количествен анализ. Далкуист обаче поддържа тезата, че собствените данни на Google сочат значително увеличение на цените без загуба на приходи, което показва монополно предимство.
Делото се разглежда като най-значимия антитръстов процес на века.
Решението предполага възможността за структурно облекчение като средство за защита, включващо промени в бизнес операциите на Google. Като например промяна или прекратяване на изключителни споразумения, които правят търсачката на Google опция по подразбиране.
Макар че в съдебното решение не се посочва разделяне на компанията, потенциалните средства за защита ще бъдат определени в рамките на следващи съдебни производства.