Партията на свободата, която заема твърда позиция по отношение на имиграцията и насърчава политики за обратна миграция, се бори да намери коалиционни предложения за формиране на правителство
Популистката Партия на свободата (FPO) в Австрия за първи път получи най-високия дял от гласовете на национални избори в Австрия, побеждавайки управляващата консервативна Народна партия (OVP) на канцлера Карл Нехамер.
На 29 септември FPO спечели 29,2% от гласовете, докато управляващата OVP на Нехамер получи 26,3%, а центристко-лявата Социалдемократическа партия завърши трета с 21%. Зелените, които управляват с OVP, паднаха до 8,3%.
Политическа реалност
Лидерът на FPO Херберт Кикъл заяви в интервю след обявяването на резултатите, че лидерите на другите партии в парламента са отхвърлили призива му за формиране на коалиция. Но за да стане новият лидер на Австрия, той ще се нуждае от коалиционен партньор, за да командва парламентарно мнозинство.
Тъй като нито една партия не премина 50-процентната граница, коалиционната избирателна система на Австрия означава, че FPO ще се бори да формира правителство сама.
Изборният успех на FPO следва поредица от успехи на партии с твърди имиграционни политики, като Партията на свободата на Геерт Вилдерс в Холандия, Националното обединение на Марин Льо Пен във Франция и AfD в Германия.
FPO е основана през 1956 г. от Антон Рейнталер, бивш офицер от СС и член на Райхстага.
Този месец Кикъл нарече Адолф Хитлер „най-големият масов убиец в човешката история“ и осъди наследството на нацисткия диктатор в телевизионен дебат.
Хиляди протестиращи в австрийската столица Виена участваха в шествие в четвъртък, с което призоват политическите партии да не влизат в коалиция с Партията на свободата, съобщава Ройтерс.
Политики
FPO заявява в своя манифест, че иска незаконно влезлите в Австрия имигранти да бъдат отстранени, като се прилагат много строги критерии за законната имиграция.
С предизборния лозунг на Кикъл да създаде това, което той нарича „Крепост Австрия“ партията също така насърчава „обратмата миграция“ или политика за връщане на имигрантите в родните им места.
Партията се е възползвала от загрижеността на гласоподавателите относно имиграцията, особено седмици след като властите арестуваха двама души с предполагаеми връзки с терористичната група ИДИЛ, заподозрени в планиране на терористична атака на един от концертите на Тейлър Суифт във Виена.
Повече от четвърт от страната има имигрантски произход, според официалната статистика.
„Населението на Австрия расте единствено чрез имиграция; без нея населението би се върнало в дългосрочен план до нивото от 50-те години на миналия век, според прогнозата за населението. От 2015 г. делът на населението с имигрантски произход се е увеличил непрекъснато от 21,4% до 25,4%“, посочи генералният директор на австрийската статистическа служба на Австрия Тобиас Томас.
Сега се смята, че този брой е нараснал до 27 % от населението от около 9 милиона души миналата година.
Най-големите имигрантски групи в Австрия през 2023 г. включват германци (225 000), румънци (147 500), сърби (121 900) и турци (119 700). През 2022 г. страната видя значително увеличение на молбите за убежище, достигайки 112 300, нагоре от 39 900, с най-големи увеличения от кандидати от Индия, Тунис и Афганистан.
Партията на свободата на Австрия също предлага отхвърляне на молбите за убежище от тези, които преминават през безопасни страни, прилагане на гранични „отблъсквания“ и превръщане на убежището във временно, прекратявайки статута на бежанец, когато родните страни се смятат за безопасни.
Партията също така се противопоставя на Пакта за миграция и убежище на ЕС, законодателство, което цели създаването на единна система за убежище в целия ЕС и призовава за по-строги проверки на гражданството на натурализираните австрийци.
„Каквото и да е правителството след изборите, сигурен съм, че ще работи за затягане на законодателството за убежище и имиграция„, каза пред Ройтерс преди гласуването професор Валтер Обвексер, съветник на правителството по миграционно право.
Локдаун
Кикъл и FPO също се противопоставят на санкциите срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна, казвайки, че това нарушава неутралитета на Австрия.
Ройтерс съобщи, че кампанията на Кикъл срещу ограниченията за коронавируса, като локдауни и задължителни ваксинации, помогна за съживяването на партийната съдба.
При Народната партия на Нехамер през 2022 г., страната стана първата държава-членка на ЕС, която направи ваксинацията законово задължителна за възрастни съгласно закон, който също направи тези, които отказват ваксината, отговорни за неспазването на разпоредбите, като им наложи глоби до 3600 евро.
Преди тази мярка през ноември 2021 г., правителството въведе локдаун само за неваксинирани хора, забранявайки им достъпа до магазини, предприятия, театри, ресторанти, барове и музеи – с изключение на банки, хранителни магазини и аптеки.
Оуен Еванс и Ройтерс допринесоха за настоящия материал.