Президентът на Франция предупреди, че Европейският съюз е изправен пред колапс поради свръхрегулиране, тежест на социалната система и недостатъчни инвестиции
Френският президент Еманюел Макрон отправи остро предупреждение миналата седмица, заявявайки, че Европейският съюз е изправен пред екзистенциални рискове през следващите две до три години, освен ако драстично не реформира регулаторната си рамка, не засили инвестициите и не се справи с неустойчиво високите социални разходи.
Макрон направи тези забележки по време на панелна дискусия на конференция в Берлин на 2 октомври, предупреждавайки, че настоящият икономически модел на ЕС е неустойчив. Без спешни реформи, той предупреди, че блокът рискува да загуби конкурентното си предимство, да изостане значително от световни сили като Китай и Съединените щати и в крайна сметка да потъне в икономическа незначителност.
„Нашият предишен модел е отживелица“, каза Макрон. „Ние свръхрегулираме и не инвестираме достатъчно. В следващите две до три години, ако следваме класическата си програма, ще бъдем извън пазара.“
В целия ЕС нарастват опасенията относно конкурентоспособността на блока, подхранвани от трайното недостатъчно инвестиране в ключови сектори, нарастващата регулаторна тежест и ескалиращите разходи за социално подпомагане. Френският лидер заяви, че Европа трябва да се изправи пред тези предизвикателства директно или рискува да стане незначителна в новия световен ред.
„Ако наистина искаме да бъдем по-конкурентоспособни и да имаме своето място в този многополюсен [световен] ред, първо се нуждаем от опростяване“, посочи Макрон във връзка с необходимостта от реформиране на регулаторната рамка на блока.
През последното десетилетие ЕС въведе различни регулации, насочени към защита на потребителите, околната среда и работниците. Според Макрон, колкото и добронамерени да са тези политики, те са създали сложна и прекалено твърда регулаторна рамка, която задушава иновациите и възпрепятства растежа – особено в сектори като изкуствения интелект и отбраната.
Френският лидер заяви, че икономическият модел на ЕС е остарял и трябва да бъде преработен, особено след като вече не може да разчита на евтина руска енергия за повишаване на печалбите на бизнеса или да разчита на Съединените щати да се справят с отбранителните нужди на блока.
„ЕС може да умре“, каза Макрон. „Ние сме на прага на много важен момент.“
Макрон засегна и обширната система за социално подпомагане на ЕС, която отдавна е стълб на европейското управление, но все повече се разглежда като неустойчиво финансово бреме, тъй като блокът е изправен пред нарастващи рискове за своята конкурентоспособност.
Според Eвростат, правителствата на ЕС са изразходвали еквивалента на около 3,11 трилиона евро, или 19,5% от брутния вътрешен продукт, за различни социални програми през 2022 г.
Най-голямата част от тези разходи се разпределя за пенсии, обезщетения за безработица и други социални трансфери, насочени към смекчаване на рискове като болест и старост. Нещо повече, сред европейците има желание техните правителства да увеличат социалните разходи. 78% от гражданите на ЕС вярват, че публичните разходи за ключови социални политики трябва да се увеличат, като половината подкрепят по-високи данъци, за да се плати за това.
„Това не е устойчиво със социалния модел, който имаме“, каза Макрон.
За сравнение, Съединените щати са изразходвали около 3,5 трилиона долара за различни социални програми през 2023 г., или 14-15% от БВП, според Центъра за бюджетни и политически приоритети на САЩ.
Докато както ЕС, така и Съединените щати отделят сходни суми за социална защита, процентът от БВП, който ЕС изразходва за тези програми, е значително по-висок, отразявайки по-обширните системи за социално подпомагане на блока.
Коментарите на Макрон на конференцията в Берлин отразяват констатациите на неотдавнашен доклад на бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги, който описва настоящата икономическа стратегия на ЕС като „екзистенциално предизвикателство“.
Докладът, публикуван през септември, заяви, че сложната регулаторна среда на Европа е ключов фактор за изоставащия ръст на производителността в сравнение със Съединените щати. Докладът на Драги призовава за мащабни реформи за опростяване на регулациите, насърчаване на иновациите и повишаване на конкурентоспособността в ключови индустрии.
Макрон изрази пълната си подкрепа за препоръките на Драги, заявявайки, че ЕС трябва спешно да приеме заключенията от доклада, ако се надява е конкурира в световен мащаб.