Зоната за свободно пътуване в момента включва 23 от 27-те страни-членки на ЕС, заедно с Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
Румъния и България ще станат пълноправни членове на европейската Шенгенска зона за пътуване, след като Австрия оттегли ветото си върху тяхното присъединяване.
Виенското министерство на вътрешните работи потвърди в понеделник, че са се съгласили, проправяйки пътя за одобрение от министрите на вътрешните работи на Европейския съюз на среща в четвъртък.
Двете страни официално ще се присъединят на Нова година 2025.
Румъния и България, които са членки на ЕС и НАТО, частично се присъединиха към Шенген през март след споразумение с Австрия, която се противопоставяше на влизането на страните, твърдейки, че трябва да направят повече за спиране на нелегалната имиграция.
До сега бяха премахнати въздушните и морските проверки между двете страни и останалите държави в зоната за пътуване, но преговорите с Австрия относно сухопътното влизане продължиха през годината.
„Можем да направим следващата стъпка на Съвета на ЕС (по правосъдие и вътрешни работи)“, заяви австрийският вътрешен министър Герхард Карнер в изявление.
Карнер каза, че исканията на Виена за справяне с нелегалната имиграция са довели до спад в броя на мигрантите, заловени близо до границата с Унгария, най-честият маршрут за незаконно влизане в Австрия.
„Без това вето това масивно намаление на незаконните преминавания на границите нямаше да се случи“, каза той, цитирайки цифра от 70 000 задържани до октомври миналата година в сравнение с 4 000 през същия период тази година.
Унгарското председателство на ЕС публикува в социалната платформа X: „Министрите на вътрешните работи току-що приеха решение за премахване на вътрешния граничен контрол с и между България и Румъния. Голяма победа за България, Румъния и цяла Европа!“ Проверките по сухопътните граници ще приключат от 1 януари.
Румънският министър-председател Марчел Чолаку заяви, че решението е „основна полза“ за икономиката на страната му и ще позволи „по-бързо пътуване до дома за милионите румънци“, живеещи в целия континент.
Президентът на Букурещ Клаус Йоханис го нарече „естествена и необходима стъпка“, която значително ще намали времето за чакане по границите, ще понижи логистичните разходи за бизнеса и ще повиши привлекателността за чуждестранните инвеститори.
„Членството в Шенген беше стратегическа цел за нашата страна“, каза той в изявление. „С времето имаше множество препятствия, въпреки техническата готовност на Румъния да отговаря на шенгенските стандарти от много години.“
Той добави, че Румъния ще „продължи да действа отговорно за защита и укрепване на външните граници на ЕС“ за управление на нелегалната миграция.
Българското министерство на външните работи определи хода като „историческо решение“, което бележи края на европейската интеграция за двете страни.
„Напълно в Шенген—там, където принадлежите“, написа Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейската комисия в X, а Роберта Метсола, председателят на Европейския парламент, добави в платформата: „По-силен Шенген означава по-безопасна и по-единна Европа.“
Шенген е най-голямата зона в света без вътрешен граничен контрол, където повече от 400 милиона души могат да пътуват свободно в зоната, като около 3.5 милиона души пресичат вътрешна граница в рамките на зоната всеки ден.
Преди частичното приемане на България и Румъния, тя включваше 23 от 27-те страни-членки на ЕС, заедно с Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
Зоната носи името си от люксембургското село Шенген, където се срещат границите на Франция, Германия и Люксембург, и където договорът за създаване на зоната е подписан през 1985 г.
Единствените държави от ЕС, които няма да бъдат част от зоната за свободно пътуване от 1 януари 2025 г., са Ирландия и Кипър, въпреки че Никозия се е ангажирала да се присъедини към зоната в крайна сметка.
Дъблин, от друга страна, в момента няма планове да се присъедини, тъй като членството в зоната би усложнило отношенията с Обединеното кралство, с което Ирландия споделя обща зона за пътуване. Дори преди Брекзит, Лондон се беше отказал от Шенген.
Reuters и The Associated Press допринесоха за този материял.