Роберт Фицо заяви, че е посетил Русия, защото отказът на Украйна да удължи договора за преминаване на руски газ през територията ѝ до Словакия е „неприемлив“
Министър-председателят на Словакия, Роберт Фицо, посети руския президент Владимир Путин в Москва на среща, която се очаква да предизвика критики от Киев и Европейския съюз.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи пред държавната информационна агенция РИА, че Фицо, на 59 години, е пристигнал в Русия на „работно посещение“ и се е срещнал с Путин в неделя вечерта.
Песков каза, че двамата е трябвало да проведат разговори за „международната ситуация“ и доставките на руски природен газ за Словакия.
Словакия – която няма излаз на море и собствени запаси – е силно зависима от вносния газ и подписа договор с Газпром през 2019 г. за руски газ, който се транспортира по тръбопровод през Украйна.
Въпреки това украинският президент Володимир Зеленски отказа да удължи съществуващия договор, който изтича на 1 януари 2025 г.
На срещата на върха в Брюксел на 19 декември Зеленски съобщи на лидерите на ЕС, че Киев няма намерение да поднови сделката.
Песков каза, че срещата в Кремъл е била уговорена „преди няколко дни“, а Фицо съобщи във Facebook публикация, че е уведомил ЕС за срещата на 20 декември.
„Моята днешна среща беше реакция на украинския президент В. Зеленски, който в отговор на моя личен въпрос в четвъртък заяви, че е против какъвто и да е транзит на газ през Украйна към нашата територия“, каза Фицо.
„Украинският президент също подкрепя санкциите срещу руската ядрена програма.“
„С такова отношение Словакия е изправена пред финансови щети и застрашава производството на електроенергия в ядрените централи в Словакия, което е неприемливо.“
Фицо каза, че Путин му е казал, че е „почти невъзможно“ Русия да продължи да доставя газ на Словакия предвид позицията на Украйна.
Словашкият лидер посочи, че е обсъдил с Путин възможността за „ранен мирен край на войната.“
Той също така каза, че следващата година се навършват 80 години от края на Втората световна война и победата над фашизма, в която, по думите му, руснаците и други народи от бившия Съветски съюз са изиграли „решаваща роля.“
Миналия месец Словакия подписа краткосрочен пилотен договор за закупуване на природен газ от Азербайджан, но това би струвало на Словакия до 220 милиона евро повече, отколкото по договора с Газпром.
Фицо се върна на власт миналата година, след като партията му „Смер“ (Посока) спечели парламентарните избори с про-руска и анти-американска платформа.
Той прекрати словашката военна помощ за Украйна, критикува санкциите на ЕС срещу Русия и обеща да блокира влизането на Украйна в НАТО.
В интервю за руски телевизионен канал през октомври Фицо заяви, че Западът е „удължил войната“ чрез подкрепата си за Украйна.
През май тази година Фицо претърпя спешна операция, след като беше прострелян многократно при очевиден опит за убийство.
Той беше нападнат, докато поздравяваше поддръжници след правителствено заседание в бившия миньорски град Хандлова.
Юрай Цинтула, 71-годишен поет любител от Левице, е обвинен във връзка със стрелбата и очаква съдебен процес.
Посещенията и телефонните разговори на европейски лидери с Путин са редки, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., а унгарският министър-председател Виктор Орбан беше критикуван, когато посети Русия на „мирно пътуване“ през юли.
На 17 юли Европейският парламент прие резолюция, осъждаща пътуването на Орбан до Русия, което, според него, „не представлява Европейския съюз и е явно нарушение на договорите на ЕС и общата външна политика.“
Орбан защити пътуването си.
„Броят на страните, които могат да разговарят и с двете воюващи страни, намалява. Унгария бавно се превръща в единствената страна в Европа, която може да говори с всички.“
По-рано тази година страната сключи сделка за внос на втечнен природен газ от САЩ през тръбопровод от Полша.
Асошиейтед прес, Ройтерс и Крис Съмърс допринесоха за този материал.