Ленко Славов: Българите са се славели като много здрав народ, защото са се хранели предимно растително и до известна степен вегетариански, трудели са се, имали са силна вяра и са се молели на Бог – това са нещата и в нашата здравословна система: хранене, движение, медитация
Интервю в 2 части с Ленко Славов, изпълнителен директор на Vita Rama, по повод международната инициатива „Вегануари“, за мисията, ценностите и ръководството на единствения по рода си Здравословен център с веган ресторант в България
Част I
Тази година светът отново отбелязва „Вегануари“. Отделни личности, магазини, производители на хранителни продукти, собственици на заведения и медии се включват в кампанията за едномесечно въздържание от животински продукти през месец януари.
За да научим повече за тази кампания, както и за това как се ръководи Здравословен център с веган ресторант, поканихме Ленко Славов, изпълнителен директор на Vita Rama.
Разговорът ни ще Ви убеди, че младостта и мъдростта не винаги си контрастират, че дълбоката ни същност може да се превърне в наша професия, а духовните ни интереси – в мощен двигател за материален просперитет и катализатор за всеобщ прогрес. Ще Ви разкрие, че традиционната за България семейна форма на поминък изисква не по-малко от всички останали търпение, смирение и състрадание.
Г-н Славов, какво представлява „Вегануари“ и как Vita Rama се включва в тази кампания?
Кампанията „Вегануари“ води началото си от Англия. Целта й е в рамките на 1 месец – януари – хората да преминат на веган или растително хранене, което напоследък е изключително популярно сред младите хора в Англия. Около 30% от тях се хранят по този начин.
Младежите са доста осъзнати и насочени към теми, свързани не само със самите тях, а и с околната среда. Растителното ни хранене влияе благотворно както върху нас, така и върху заобикалящия ни свят. Vita Rama се включва в тази кампания, защото тя като цяло е добра, а и съвпада с нашата кампания за пречистване на организма след Новогодишните празници чрез преминаване към растително хранене.
Пречиствайки себе си, каквато е целта и на традиционните ни пости, ще придобием по-чисто съзнание, а това от своя страна ще провокира повече мисли за околната среда.
Често пренебрегваме статистиките за влиянието на здравословното ни хранене върху околния свят. Статистика на кампанията „Вегануари“ сочи, че ако човек премине към растително хранене само за 1 ден, се спестяват 5 000 л вода, 18 кг зърнени култури, 2.7 м2 гора, животът на 1 животно и 9 кг въглероден двуокис. Защо? Защото съвременното отглеждане на животни, извършвано заради храненето на хората с месо, изисква изключително много ресурси. Освен тези, които изредих, е необходима и много вода за отглеждането на зърнените култури, с които се хранят животните. Това звучи доста събуждащо!
Друга интересна статистика е тази за емисиите на парниковите газове, отделяни от различни отрасли. Според нея производството на говеждо месо, заради необходимостта от много ресурси за отглеждането на една крава, отделя най-много такива. Следват го производствата на черен шоколад, на сирене, птиче, месо и т.н.
Физиологично, от гледна точка на заобикалящата ни среда, а и на фино ниво храненето с чисти и спокойни животни като крави, елени и други подобни има силно неблагоприятно влияние върху съзнанието ни.
Идеята на „Вегануари“ е да използваме всяка възможност за ентусиазиране и мотивиране на хората да преминат към здравословен начин на живот. Нашето разбиране за здравословно хранене е растителното.
Смятате ли, че Vita Rama утвърждава древната българската традиция в храненето?
Нашата здравословна система се базира преди всичко на вековните традиции. Макар да мислим, че ние, днешните хора сме много развити, цивилизациите преди нас са били много по-напреднали. Разполагали с висше знание, показващо им цялата картина, те са били наясно, че определен вид хранене е правилно, че определени действия, начин на мислене и практики за медитация влияят благотворно. В наши дни се обръщаме към подобни средства едва след като влошим здравето си, а те всъщност са залегнали в традициите ни. Здравословната система на Vita Rama се базира на традициите, но и на модерната наука, доказваща ги практически. На трето място е опитът ни с всички хора, посещаващи консултации със специалистите ни, както и здравословните ни програми и ритрийти, даващи ни възможност да наблюдаваме как пълноценното растително хранене подпомага пречистващите процеси в организма и правилното възстановяване и захранване на клетъчно ниво.
Да, факт е, че българите допреди 100 години са се хранели основно със зеленчуци и житни и бобови култури като просо, булгур, качамак, боб, леща. За зимата са съхранявали сушени плодове и доста кореноплодни зеленчуци. Консумирали са малки количества краве масло и няколко пъти в годината, на празници – месо, разделяно между цялото семейство.
С цел хората да бъдат по-духовни, постите са заемали голяма част от годишния календар. Изначалната идея на постите е човек да води по-прост начин на живот и да се лиши от определени неща, за да издигне съзнанието си и да насочи мислите си към Бог, т.е. да отправя много по-чисто молитвите си.
Нашата традиция е съвкупност от всичко това. Българите са били много здрав народ, защото са се хранели предимно растително и в някаква степен вегетариански, трудели са се, т.е. имали са двигателна активност, вярвали са силно и са се молели на Бог. Именно тези неща присъстват в нашата здравословна система – хранене, движение и медитация. Или, както се казва, нищо ново под слънцето.
Каква е Вашата роля като изпълнителен директор на „Вита Рама“ и как изглежда един типичен работен ден за Вас?
На първо място и това, към което се стремя, е да мотивирам целия екип. Да бъда личен пример за всички, защото нашите действия са видимото, което влияе най-силно. Ако говорим неща, които не прилагаме на практика, те няма да въздействат. Опитвам се да помогна на всеки да разбере какво е всъщност Vita Rama, как да постигне този щастлив живот и да приложи в по-голяма степен здравословните природосъобразни вселенски принципи. Когато повече хора, особено в екипа или в ядрото, прилагат този начин на хранене и този начин на живот, той ще действа много силно върху всички останали.
Другата роля на мениджъра или лидера е добрата организация на работната среда и работните процеси. Това е голямо предизвикателство. Хората трябва да се чувстват добре на работното си място – това означава да има добра работна среда. Необходимо е да бъде изграден механизъм, по който да проследяваш как се справят всички, за да намираш начини за добра комуникация с тях, за да се подобрява на дейността им. Важно е и да се определи психо-физическата природа на всеки служител, да се определи най-подходящата му дейност. Много често прекрасни личности не са на правилното място и нито те са щастливи, нито човек е удовлетворен от работата им. В древната книга на йогите „Бхагавад Гита“ се казва, че човек е по-добре да върши несъвършено своите според природата си дейности, отколкото да изпълнява съвършено чуждия дълг. Така че всеки трябва да открие своята психо-физическа същност (на санскрит това се нарича дхарма) или своята природа и да действа според нея.
Работният ми ден започва задължително от предния с това, да си легна навреме, за да мога да стана рано сутринта. Ако не стана рано и не отделя сутрешно време за медитация и за практики, свързани с духа и ума, всичко останало през деня се осъществява много сложно. Сутринта е най-подходящото време човек да се фокусира върху тази практика. Не можем да изискваме от хората да прилагат здравословната система Vita Rama, ако самите ние не я следваме. Ето защо моят приоритет номер 1 е ранното сутрешно ставане – така печеля време, а нали най-големият проблем в наши дни е липсата му? А и сутрешните часове, часовете на чистота или сатва според ведическата философия са най-чисти и подходящи за медитация. Опитвам се да отделям малко време и за четене на духовна литература, за да настроя добре ума и съзнанието си, закусвам и се насочвам към работния си ден. Стремя се за мен той да започва с 1 час преди стандартното работно време от 09:00 часа, за да наваксам с неща, изискващи по-голяма концентрация, преди да е започнала голямата динамика. Старая се да се срещам веднъж седмично с всички отговорници на отдели, за да ги мотивирам максимално, да наблюдавам кой как се справя със задълженията, къде и с какво може да му се помогне. В този процес всички се учим.
Какво най-много обичате в работата си и какво Ви прави най-горд?
Обичам това, което споменах в предишния отговор – че човек трябва да намери психо-физическата си природа и да прави това, което може, което е същността му, или даденото му като дарба. И, разбира се, най-висшето е да виждаме, че помагаме на хората да израстват физически, умствено и духовно. Няма по-голяма радост и гордост от това, човек да прави онова, което му е призвано, и да вижда, че с това помага на хората.
Откъде черпите вдъхновение за собственото си развитие, както и за развитието на Vita Rama? Има ли личности или събития, които са Ви вдъхновили особено силно?
Като на лидери във Vita Rama, моята роля и тази на брат ми Слави Славов, нутриционист и специалист по здравословно хранене, продължаващ стъпките на нашия баща Георги Славов, е да ентусиазираме другите, но същевременно и ние трябва отнякъде да се ентусиазираме. Оттук идва и необходимостта да търсим общуване, информация, семинари и работилници в областта на здравословния и духовния начин на живот с личности, стигнали по-напред и изминали по-дълъг път от нас в тази насока. Те ни ентусиазират, след което се опитваме да предаваме знанието и мотивацията на другите. Човек трябва да балансира: в поне 25% от времето си да общува (не само лично, а и чрез слушане на лекции и семинари) и да прави нещо за личности, които са по-напреднали от него; 50% от времето си трябва да прекарва с близки и приятели, с които върви заедно по пътя и които са приблизително на неговото ниво; 25% от времето си да прекарва с хора в начален стадий по пътя на здравословния и духовния начин на живот, за да им дава този ентусиазъм, тази мотивация. Трябва да поддържаме този баланс и никога да не мислим, че знаем много, че сме напреднали. Трябва да приемаме по-смирена позиция. Аз имам щастието, че с 9 години по-големият ми брат Слави винаги е бил мотивация за мен, винаги ме е водил напред и ми е показвал пътя. От него черпя вдъхновение.
Каква беше визията на семейството Ви, когато стартирахте Vita Rama? Промени ли се тя с времето?
Идеята винаги е била да се помага на хората и тя тръгва от нашия баща. Историята на повечето лечители е, че са се разболявали тежко и здравословният им проблем ги е карал да търсят истината и решения. Такава е историята на Лидия Ковачева, която е търсела решение за собствения си здравословен проблем. Когато лекарите я отписали, тя открила лечението с плодове като разтоварващ и пречистващ метод. Баща ни, след тежък инцидент в завод „Нефтохим“ в Бургас, също е бил на прага. След като лекарите го отписали, тръгнал да търси истината и така срещнал Лидия Ковачева. Брат ми Слави е страдал от тежка астма и други здравословни проблеми, преди да се обърне към този начин на живот. Гените ни вероятно не са били от най-добрите, след като голяма част от червата на баща ни са били изрязани, а лекарите са му давали най-много 7 години живот, съветвайки го да не мисли за деца. Ние имаме щастието, че в семейството ни е той, за да ни дава тази насока.
След 1995 година Георги Славов стартира здравословни програми, чиято основна визия е да се помага на хората чрез успешно развиващ се здравословен метод. С течение на времето визията се разраства, а самият подход става холистичен или цялостен. Включили сме много повече специалисти и стремежът ни е да достигнем до хората масово. Ако визията на баща ни е била да разполага със собствено място за провеждане на ритрийти, нашата визия е да се развием до затваряне на кръга с отглеждане на правилните продукти за включване в програмата ни за здравословно хранене.
Нямаме обаче намерение да изключваме присъствието си в големите вериги. В днешно време някои казват: „Не ходете в големите вериги, изключете ги“. От една страна, това е правилно, но от друга, ако не влезем в тях, ще сме недостъпни за болшинството от хората, които нямат намерение да се променят. По-добре е да намерим начин и ние да влезем там или да следваме принципа, според който ние отиваме при хората и се опитваме да ги издигнем стъпка по стъпка нагоре. Така че със сигурност визията се е развила, но мисията е една: хората да получат знание и разбиране и практически да се уверят в предимствата на здравословната система Vita Rama чрез масова достъпност на продуктите ни.
Какво символизира името Vita Rama и как се роди идеята за него?
Името Vita Rama е комбинация между латиница и санскрит и означава щастлив живот. Първоначално проектът се наричаше Vita Mores, изцяло от латински, което означава начин на живот. В последствие, с развитието на визията ни, начинът на живот прерасна в това, да кажем точно и конкретно какъв е той, а именно щастлив живот. Идеята е чрез прилагането на принципите на природосъобразния начин на живот, с движение и медитация, да постигнем щастлив живот.
Всеки търси щастие, но ние го търсим във временни неща. На първо ниво хората го търсят дори в материални неща. На по-високо го търсим в определени взаимоотношения. Изкачвайки се – във вътрешното откриване на себе си. На най-високо – в осъществяване на връзка с Върховния. С други думи, има различни нива на щастие. Трябва да разберем какво ще ни донесе истинско щастие на всяко ниво и дори на по-ниски нива да осъзнаем кои са правилните дейности, водещи до по-дългосрочно временно щастие, постепенно да осъзнаем, че същността е вечна и трябва да намерим дейностите, които ще ни доведат до вечно вместо до временно щастие. Защото дори и да развием прекрасни взаимоотношения с някого, ние имаме „срок на годност“ и колкото и добре да живеем, той изтича. Ведите оприличават взаимоотношенията ни с хората със сламките, които се събират се в морето, а после се разделят – в следващите си животи ние ще имаме взаимоотношения с други души, с други личности. Ето защо човек трябва да обърне внимание на вечното щастие. Rama от санскрит означава и символизира точно това – изначалния върховен източник на вечното щастие и блаженство.
Няколко думи за самата система?
Vita Rama е съвкупността от принципи и практики, чрез които можем да постигнем щастлив живот. Базира се на традицията на нашите предци, които са имали това знание, на науката, подкрепена от научни факти, и на опита ни. Принципите на системата ни се свеждат до три основни: как се храним, как и колко се движим и отделяме ли време за медитация? Храненето заема най-голямо място, защото е ежедневното ни гориво. То представлява разнообразна и пълноценна растителна диета, включваща огромен брой растителни храни, съчетани по подходящ начин. По-голямата част от веществата са въглехидрати, а по-малката – протеини и мазнини. Протеини си набавяме от добрата комбинация между зърнени и бобови култури, а мазнини – от семена, ядки, маслини и авокадо. Готвим при до определена температура. Не използваме екстрахирани мазнини заради неблагоприятните им влияния върху човешкия организъм след термичната им обработка. Обръщаме внимание на средата, в която се храним, и на съзнанието, с което я готвим. Храната, приготвена по нашата система, се усвоява лесно и предотвратява натрупването на токсини в човешкия организъм като следствие от неусвоена храна и причина за всички заболявания, проявяващи се като защитни функции на организма.
Тъй като почвите в наши дни все повече обедняват, предлагаме и някои хранителни добавки с цел избягване на хранителни дефицити.
За щастливия живот е необходимо да имаме и достатъчно добра двигателна култура. Особено при работа на бюра и пред компютри се нуждаем от движение. Необходими са ни поне 30 мин. движение, в които да се изпотим и да раздвижим лимфата и кръвообращението си. Йога асаните, наред с дихателните практики, са много добро решение, а също разходките сред природата и т.н.
Третият аспект на щастливия живот са медитативните практики, чрез които се стремим да навлезем и установим връзка със себе си и с Върховния, за да постигнем вътрешен баланс, да си помогнем да станем по-добри личности и да осъществим по-добри взаимоотношения с всички.
Кои бяха най големите предизвикателства в началото на бизнеса Ви?
Предизвикателства има и в началото, и постоянно. Материалната енергия действа така, че е по-лесно да изкачиш върха, отколкото да се задържиш там. Това е принцип в спорта и във всяка друга дейност. Основното предизвикателство в началото винаги е липсата на опит. Ако човек притежава такъв, свързан с бизнеса, най-вероятно ще го прескочи. В България бизнес културата все повече се увеличава, все повече учим как правилно да правим бизнес макар че и масово явление, свързано с народопсихологията ни, е „Знам какво правя, другите няма да ми казват“. Ето защо хората минават по труден път. Необходим ти е добър софтуер или методика за получаване на навременни анализи, от които да виждаш как протичат процесите.
Най-сериозен в наши дни е човешкият фактор. Ние имаме късмета, че насоката ни е здравословна и все пак има хора, които започват да разбират, че най-важна е не само заплатата им, а и мисията на конкретен проект, както и какво той носи вътрешно. Друго предизвикателство е мотивацията на хората. Всичко протича много динамично и за да бъде дейността стабилна и устойчива, тези компоненти трябва да се съчетават. В противен случай тя ще достигне връх, след което бързо ще се спусне надолу като падаща звезда. Стремежът на Vita Rama е да се създаде дългосрочна структура, за следващите поколения. Ние не можем да избегнем основаването на дейности около определени личности, но системата ни трябва да продължи напред, а не да си отиде, когато си отидат те. Това е устойчив модел.
Коя според вас е най ярката отличителна черта на Vita Rama?
Средата, общуването, това, което наричаме семейството на Vita Rama. Това е основното. Човек може да се запознае с всички принципи за здравословен живот от различни източници. Но има голяма разлика между теорията и практиката. Нашата отличителна черта е атмосферата, средата или семейството на Vita Rama, което се създава както в екипа, така и между него и посетителите. Някои казват: „Усещам някаква специална енергия, има нещо специално“. Няма нищо специално. Просто се опитваме да прилагаме принципите за здравословен начин на живот, чиято идея в крайна сметка е да променяме характера си и да проявяваме все повече от божествените качества, заложени във всеки от нас. По такъв начин, ентусиазирайки се един друг, ще можем да влияем на другите и така цялостно да променим света.
Най-ценни са взаимоотношенията. В подходяща среда човек много по-лесно възприема принципите и много по-лесно се мотивира да ги прилага. Няма защо да крием, че в градското ежедневие, особено в София, е много трудно да си прилагат здравословни принципи. Ето защо е необходима среда.
Другата отличителна черта са нашите видими резултати при подобряване на здравословното състояние на хиляди хора.
Как поддържате собствения си баланс между бизнес ангажиментите и собствения си здравословния начин на живот?
Това е най-трудното. Тук обаче е тънкостта – да разбираме добре, че за да имаме здравословно мислене и ефективност в бизнеса, ние не трябва да правим компромис със здравословните принципи и здравословния начин на живот. Понякога се налага сякаш да участваме в маратон. Тогава можем да редуцираме здравословните си и духовни практики за известен период от време, но това трябва да бъде изключение и да не допускаме да стане правило. Трябва да знаем къде е границата и никога да не я прекрачваме, защото винаги ще има още и още работа. Ако човек влезе в този водовъртеж, може да забрави защо изобщо я върши.
Как поддържате хармония в екипа при работа с членове на семейството си?
Това също е интересен въпрос и предизвикателство. Много често загрижеността към членовете на семейството усложнява нещата. Нашето семейство се разраства –
наред с брат ми Слави (нутриционист продължаващ стъпките на лечител в семейството), баща ми (основател на здравословната система), майка ми Величка Славова (занимаваща се с администрацията и счетоводството ни), е и моята съпруга Ирена, която работи активно за развитие на центъра по отношение на рецептите, интериора и подобряването на услугите. Сложното при семейните дейности е, че някои от йерархичните и структурни принципи могат да бъдат пренебрегнати. Не трябва да прекрачваме допустимата граница, а разминаванията трябва да се обсъждат отделно от останалите служители. Способни ли сме на компромиси, нещата вървят.
Смята се, че собственикът, изпълнителният директор или мениджърът на дадена фирма само диктува нещата. Всъщност е точно обратното – той трябва да е най-смирен, най-адекватен и да прави най-много компромиси. Разбира се, трябва да знае с какво би могло да се правят такива, както и кога може да се упражнява натиск. При семейството това внимание и тази осъзнатост са умножени неколкократно, което ни помага да пробуждаме и да развиваме още по-добре личните си божествени качества като смирение, търпение и състрадание. Съвместната ни работа е много добро училище за всеки от нас. Когато човек е сам, може да не забележи някои от недостатъците си. В колектив нешлифованите диаманти започват да се шлифоват. Тук важи максимата: „Ако искаш да вървиш бързо, върви сам. Ако искаш да вървиш дълго, върви с другите“.
Ленко Славов е завършил ПМГ „Акад. Никола Обрешков“ – Бургас, след което Американския университет в България – Благоевград, специалност политика, международни отношения и антропология.
Още от детството си усеща ясно склонността си към организация и веднага след завършване на висшето си образование се включва в във Vita rama, където, заедно Слави Славов и майка им …?, са включва в семейния тип бизнес, задвижен от баща им Георги Славов.
Проявява интереси и се вдъхновява от медитатитивните практики, които прилага и във Vita rama.
В Част II Ленко Славов ще ни запознае с това как лично прилага в ежедневието си ценностите, които споменава, какви са бизнес целите на Vita Rama, каква е ролята на екипа и квалификацията му за тяхното осъществяване, пред какви трудности най-често се изправят последователите на системата на Vita Rama, и как биха могли да ги преодоляват… Ще издаде рецептата за успех на Vita Rama и ще посъветва младите предприемачи.