Getting your Trinity Audio player ready...
|
Британски опит за създаване на контактна група, която да улесни преговорите за прекратяване на огъня в Судан, се провали във вторник, когато арабски държави отказаха да подпишат съвместно изявление след конференция, проведена в Лондон.
Разногласията през целия ден между Египет, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства относно съвместното изявление представляват голям дипломатически неуспех за усилията за прекратяване на двугодишната гражданска война в Судан.
Британското външно министерство заяви, че съжалява за липсата на споразумение относно политически път напред, но подчерта, че е постигнат напредък.
Британският външен министър Дейвид Лами и неговите колеги от Франция, Германия, Африканския съюз и Европейския съюз издадоха съвместно изявление на съпредседателите в отсъствието на заключително комюнике, в което се ангажираха да подкрепят „усилията за намиране на мирно решение и отхвърлят всички дейности, включително външни намеси, които ескалират напрежението, удължават боевете или ги подпомагат“, като в изявлението се призовава и за решение, което да не води до разделяне на Судан.
Лами откри конференцията с големи надежди, като каза: „Мнозина се отказаха от Судан и това е грешка. Това е морална грешка, когато виждаме толкова много цивилни, които са обезглавени, едногодишни деца, подложени на сексуално насилие, и повече хора, изправени пред глад, отколкото където и да е другаде по света. Просто не можем да си затворим очите. Докато говоря, цивилни и хуманитарни работници в Ал Фашир и лагера Замзам за вътрешно разселени лица са изправени пред невъобразимо насилие.“
Той добави: „Най-голямата пречка не е липсата на финансиране или текстове в ООН, а липсата на политическа воля. Трябва да убедим воюващите страни да защитават цивилните, да позволят достъп на помощ в страната и да поставят мира над всичко.“
Но усилията му да убеди арабските държави да се споразумеят за набор от дипломатически принципи за бъдещата контактна група се оказаха безплодни.
Служители поясниха, че конференцията не е посредничество или платформа за финансови ангажименти, а има за цел да насърчи политически консенсус относно бъдещето на Судан между държавите, които твърдят, че имат роля в суданското досие.
В знак за разширяващия се, сложен и външно подхранван характер на войната, Лами избра да не покани нито една от основните судански страни или представители на гражданското общество, а целите на конференцията бяха скромно определени като търсене на съгласие за международна контактна група, ръководена от Африканския съюз, и подновяване на ангажиментите за прекратяване на ограниченията върху хуманитарната помощ.
Войната, избухнала през април 2023 г., се корени в борбата за власт между армията, водена от генерал-лейтенант Абдел Фатах ал-Бурхан, и Силите за бърза подкрепа (СБП), водени от Мохамед Хамдан Дагло, известен като „Хемети“.
Целта на създаването на контактната група беше да се убедят близкоизточните държави да се съсредоточат върху дипломацията, а не върху подкрепата на воюващите страни. Но служителите от самото начало се сблъскаха с трудности при намирането на неутрална формула, която да бъде приемлива за Египет и ОАЕ по отношение на бъдещето на Судан.
Судан и други обвиниха ОАЕ във въоръжаване на СБП – нещо, което ОАЕ категорично отричат – докато Египет поддържа тесни връзки със суданската армия.
Суданското правителство критикува организаторите на конференцията за изключването му от срещата, докато ОАЕ бяха поканени.
Държавният министър на ОАЕ по политическите въпроси Лана Нусейбе, която присъства на конференцията, заяви, че и двете страни извършват зверства, осъди неотдавнашните атаки на СБП срещу лагери за разселени лица, призова за незабавно и безусловно прекратяване на огъня, край на неприемливото възпрепятстване на хуманитарната помощ и преход към независимо гражданско правителство, което да ръководи страната.
И двете страни бяха обвинени в извършване на ужасяващи престъпления по време на войната, която доведе до десетки хиляди убити, 13 милиона разселени и тласна големи части от страната към глад.
На отделно събитие във вторник сутринта хуманитарни и правозащитни организации призоваха международната общност да санкционира държавите, които пряко или непряко участват в изпращането на оръжие на воюващите страни в нарушение на оръжейното ембарго на ООН.
Ясмин Ахмед, директор на организацията „Human Rights Watch“ за Обединеното кралство, каза: „Международната общност ще се провали катастрофално, ако проведем конференция днес с участието на страни, замесени в конфликта, и отново не излезе нищо, а ние се нуждаем от коалиция от държави, водена от Обединеното кралство и приемащите държави, която ясно да каже: ние създаваме необходимия политически импулс за защита на цивилните на място. От съществено значение е да бъде ясно, че това не може да продължава. Международната общност не може да си затвори очите пред нов геноцид. Тя има международни задължения да защитава цивилните и да спазва международното право.“
Кейт Фъргюсън, съдиректор на организацията „Protection Approaches“, каза преди конференцията: „Тази конференция е тест за това какъв външен министър ще бъде Лами в свят, изпълнен с хаос, кризи и насилие, където американското лидерство отсъства“, и добави: „Лами трябва да бъде ясен и недвусмислен относно позицията на Обединеното кралство, без извинения. Конференцията трябва да се изправи срещу и незабавно да се стреми към спиране на продължаващия геноцид в Дарфур.“
Въпреки това, изглежда, че нито една от страните не се интересува от обсъждане на мира и някои се опасяват, че страната върви към някакъв вид разделение, въз основа на сегашните зони на контрол.
Срещата се провежда на фона на съкращаване на програмата за помощ на САЩ, а Кейт Филипс-Барасо, вицепрезидент по глобална политика в хуманитарната организация „Mercy Corps“, каза, че естеството на американските съкращения затруднява определянето на степента на тяхното въздействие върху Судан, но в случая на нейната организация е прекъсната жизненоважна линия, обслужваща 220 000 души.
Източник: Guardian