Американските мита върху китайските стоки ще нараснат до 55%, а Китай ще доставя редкоземни метали.
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп заяви, че страната му е постигнала споразумение с Китай, след като двата екипа завършиха търговските си преговори в Лондон.
В публикация от 11 юни на социалната медийна платформа Truth Social, президентът потвърди, че договореността ще гарантира, че Китай ще осигурява необходимите редкоземни елементи и пълни магнити.
В замяна, Съединените щати ще позволят на китайски студенти да посещават техните колежи и университети, като Тръмп подчерта, че това „винаги е било добро [според него]“.
„Ние получаваме общо 55% мита, Китай получава 10%“, написа президентът с главни букви. „Взаимоотношенията са отлични!“
Споразумението ще подлежи на окончателно одобрение от Тръмп и китайския лидер Си Дзинпин.
Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник, който участва в преговорите заедно с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент и представителя по търговията на САЩ Джеймисън Грийър, заяви, че митата на САЩ върху китайските стоки няма да се променят отново.
„Определено можете да кажете това“, каза Лутник, когато бе попитан по CNBC в предаването „Money Movers“ дали митата върху Пекин ще се променят отново.
Преговорите в Лондон ще „стабилизират“ и балансират търговските отношения между Съединените щати и Китай, заяви Бесент.
„Ако Китай направи корекция на курса, като изпълни своята част от първоначалното търговско споразумение, което очертахме в Женева… тогава ребалансирането на двете най-големи икономики в света е възможно, като се предизвика дългогодишното статукво“, каза Бесент по време на изслушване в Камарата на представителите на 11 юни.
Акциите на САЩ почти не се промениха в търговията преди отварянето на борсите, след тази публикация на президента.
Китай е най-големият производител на редкоземни елементи в света, като осигурява около 60 процента от глобалното предлагане и преработва около 90 процента от тях.
През последните години представители на САЩ изразиха притеснение относно хватката на Пекин върху международната верига за доставки на критични минерали.
Като част от действия, влезли в сила на 4 април, Китай спря почти целия си износ на различни критични минерали и магнити, което предизвика проблеми в глобалната верига на доставките.
Редките земни елементи са от съществено значение за индустрията и технологичния напредък, от производството на смартфони до изграждането на електрически превозни средства.
Администрацията на Тръмп предприе стратегически алтернативи, за да намали зависимостта на САЩ от контрола на Китай върху критичните минерали.
В допълнение към предприемането на мерки за укрепване на вътрешното производство, Белият дом сключи споразумение за сигурност с Украйна, за да има достъп до нейните обширни ресурси.
Тръмп и представители на Белия дом наскоро обвиниха Китай в бавно изпълнение на условията от търговското споразумение, постигнато на 12 май в Женева. Това доведе до телефонен разговор между Тръмп и Си, което от своя страна доведе до срещите на Бесент и други с китайските представители в Лондон.
По-рано тази година президентът наложи 20% мита върху Китай в рамките на усилията си да се справи с потока от фентанил, влизащ в САЩ. В един момент Съединените щати наложиха 145% митнически такси върху по-голямата част от вноса от Китай.
След ответни мерки и ескалация на напрежението, двете страни се срещнаха в Женева и се споразумяха за 90-дневно търговско примирие, което ефективно намали тези мита с тризначни числа.
Краен срок за търговската сделка
Една седмица след обявяването на взаимните мита на 2 април, Тръмп упълномощи 90-дневна пауза, за да позволи на страните да водят преговори с американските търговски представители.
До момента САЩ са обявили само предварително търговско споразумение с Великобритания. Официални представители на администрацията настояват от седмици, че скоро ще бъдат разкрити редица нови търговски споразумения.
В интервю за Fox Business Network на 29 май, директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет заяви, че три споразумения са на прага на завършване.
„Има много, много сделки, които предстоят“, каза той. „И три от тях вече изглеждат като приключени.“
Търговските преговори между представители на САЩ и Индия бяха удължени до тази седмица с цел окончателно подписване на споразумение преди юли.
Прессекретарят на Белия дом Каролин Левит, междувременно, потвърди пред репортери миналата седмица, че от Офисът на търговския представител на САЩ (USTR) са изпратили писма до страните, с молба да представят своите най-добри предложения в идните дни.
„Мога да потвърдя достоверността и съдържанието на писмото“, каза Левит. „USTR изпрати това писмо до всички наши търговски партньори, за да им напомни приятелски, че крайният срок наближава.“
Лутник повтори позицията на администрацията, че предстоят „много“ нови търговски споразумения.
„Ще ги направим“, каза той. „В добра форма сме с много държави, но добрата форма не е достатъчно добра за Съединените щати.“
„Просто искаме да сме сигурни, че ще постигнем най-добрата възможна сделка. Не искаме да бързаме, а Доналд Тръмп никога няма да приеме бързането.“
Ройтерс допринесе за този репортаж.