• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 17 юни, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало

Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

отОуен Еванс
9 юни , 2025
Европейските автомобилни доставчици са засегнати от затваряне на заводи докато Китай ограничава износа на редкоземни метали

Работници транспортират пръст, съдържаща редкоземни елементи за износ, на пристанище в Лиенюнган, провинция Дзянсу, Китай, на 31 октомври 2010 г. Stringer/Reuters

„Ограниченията на износа от Китай вече спират производството в европейския сектор на доставчиците“, заяви генералният секретар на CLEPA Бенямин Кригер.

Основната европейска асоциация на автомобилните доставчици съобщи на 4 юни, че ограниченията на Китай върху износа на редкоземни елементи са довели до спиране на няколко производствени линии и заводи на континента.

CLEPA, Европейската асоциация на автомобилните доставчици, която представлява повече от 3000 компании в индустрията за автомобилни доставки, заяви в изявление от 4 юни, че се очакват допълнителни смущения с изчерпването на запасите през следващите седмици.

Китай обяви на 14 май, че затяга контрола върху цялата си верига за доставки на стратегически редкоземни минерали, включително добив, преработка, транспорт и износ.

CLEPA заяви, че засегнатите компоненти са „критични както за двигателите с вътрешно горене, така и за електрическите превозни средства“.

Асоциацията съобщи, че от началото на април стотици заявления за лицензи за износ са били подадени до китайските власти, но само „около една четвърт изглежда са били одобрени“.

Тя заяви, че процедурите „са непрозрачни и непоследователни в различните провинции, като някои лицензи се отказват на процедурни основания, а други изискват разкриване на чувствителна за интелектуалната собственост информация“.

Генералният секретар на CLEPA Бенямин Кригер каза: „С дълбоко преплетена глобална верига за доставки, ограниченията на Китай за износ вече спират производството в европейския сектор на доставчиците“.

На 4 юни германският автомобилен производител Mercedes-Benz заяви, че води разговори с основните си доставчици за изграждане на запаси от редкоземни елементи, въпреки че посочи, че не е забелязал въздействие от недостига.

„Ние [научихме] много от ситуацията с полупроводниците в автомобилната индустрия и постоянно … гледаме какъв рисков портфейл все още имаме във веригата за доставки“, каза пред журналисти Йорг Бурцер, член на борда на Mercedes-Benz, който отговаря за производството.

„Разбира се, ние сме в постоянен диалог с нашите доставчици и, разбира се, обсъждаме с тях кой е най-добрият инструмент за управление на риска, като темата за физическите буфери естествено играе роля тук“.

В публикация от 3 юни в социалната медийна платформа X, комисарят по търговията на Европейския съюз Марош Шефчович описа разговорите в Париж с китайския министър на търговията Ван Вентао като „фокусирани и задълбочени“.

Шефчович каза на 4 юни, че той и китайският му колега са се съгласили да изяснят ситуацията с редкоземните елементи възможно най-бързо.

Липсата на достъп до редкоземните елементи на Китай допринася за проблемите на европейската автомобилна индустрия.

Законодателството на ЕС предвижда, че от 2035 г. всички нови автомобили, които излизат на пазара, не могат да отделят въглероден диоксид (CO2), което прави незаконна продажбата в ЕС на нови превозни средства с двигатели с вътрешно горене, работещи с изкопаеми горива.

Volkswagen заяви миналата година, че обмисля затваряне на фабрики в Германия за първи път поради нарастващия натиск от по-евтините китайски електрически превозни средства (EVs).

За първи път през април китайският автомобилен производител BYD продаде повече електрически превозни средства с батерии в Европа от Tesla, според доклад, публикуван от базираната във Великобритания JATO Dynamics на 22 май.

С продължаващото затягане на контрола на Китай върху критичните минерали след налагането на американските мита, контролът върху редкоземните елементи става все по-важен. Редкоземните елементи са група от 17 елемента, които са от съществено значение за производството на много нови технологии като електрически превозни средства, вятърни турбини и смартфони.

На 30 май американският президент Доналд Тръмп заяви, че китайският комунистически режим е нарушил споразумението си със Съединените щати, след като двете нации поставиха на пауза ескалацията на митата.

Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър заяви пред CNBC на 30 май, че Съединените щати наблюдават спазването на последното споразумение от страна на Китай и са „много загрижени за това“.

„Съединените щати направиха точно това, което трябваше да направят, а китайците бавят изпълнението си, което е напълно неприемливо“, каза Гриър. „Отново и отново виждаме как китайците идват и не спазват споразуменията си, бавят прилагането, не отварят икономиката си, както би трябвало“.

Той каза, че китайският режим е единственото правителство, което отвърна на американските мита, когато Тръмп ги обяви за първи път, ограничавайки износа на редкоземни магнити и включвайки в черен списък американски компании, а след Женевското споразумение от 12 май, режимът не бърза да премахва тези контрамерки.

„Можете да видите, че Европа, Япония, Съединените щати и други, не получаваме очакваните обеми на доставки от тези критични минерали“, каза Гриър.

Въпреки че някои редкоземни елементи, като диспрозий, самарий и празеодим, са наричани „редки“, те всъщност не са редки в земната кора и са в изобилие на много места.

Тези критични елементи обикновено се намират в ниски концентрации и трудно се отделят от други материали, често изискващи специализирани или дори токсични процеси на добив.

Под ръководството на Китайската комунистическа партия, Китай държи почти пълен монопол над глобалния пазар на редки минерали, доминирайки както в минното дело, така и в преработката чрез държавно контролирани компании и строги регулации за износ.

Китай допринася за почти 90 процента от глобалното рафинирано производство и е определил редкоземните елементи като защитени и стратегически минерали от 1990 г.

Алекс Ву, Катрин Янг и Ройтерс допринесоха за този репортаж.

ВИЖТЕ СЪЩО
Каш Пател дава показания пред Комисията по съдебна власт на Сената във Вашингтон на 30 януари 2025 г., след като беше номиниран за директор на ФБР Мадалина Василиу/The Epoch Times
Двама китайски граждани са обвинени в контрабанда на опасен патоген в САЩ
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум
Илюстрация от The Epoch Times, Екранна снимка чрез The Epoch Times/Youtube, Shutterstock
Как китайският режим използва YouTube за политическа пропаганда в САЩ
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times
САЩ с редица законови мерки срещу насилственото отнемане на органи в Китай
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

image 2025 06 15 175032014

За и против влизането на България в еврозоната (Част I)

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
Бившият македонски премиер Любчо Георгиевски, основател на ВМРО-ДПМНЕ (вдясно) заяви лично подкрепата си за Любчо Георгиевски от Битоля на 21 май 2025 г., по време на последното съдебно заседание по делото, обвиняващо основателя на културния клуб "Иван Михайлов" в расизъм. Снимки: Личен архив на Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски получи в РСМ условна присъда заради пробългарските си възгледи

0
0
Снимка на камери Hikvision в МОЛ в Пекин, 24 май 2019 г. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Хватката на Китай: от цифров идентификатор за самоличност до цифрова парична единица

0
0
печено агнешко на фурна с фолио

Сочно агнешко с картофи на фурна

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2

Свързани Публикации

Карол Навроцки, придружен от  съпругата си Марта поздравява поддръжниците си във Варшава на 1-ви юни, след обявяването на победата му над Рафал Часковски. Снимка: Шон Галъп /Getty Images

С под 2%, но победа за консерваторите в Полша

0
0
Алис Вайдел на трибуната в Бундестага. "Алтернатива за Германия" обмислят излизане на Германия от Европейския съюз

Алис Вайдел от «Алтернатива за Германия» на CPAС в Унгария: Искат да ни забранят. Но няма да успеят

0
0
Полша се подготвя да избере нов президент на балотаж

Полша се подготвя да избере нов президент на балотаж

0
0
ЕС одобрява отбранителен фонд от 170 милиарда долара, докато Европа се насочва към поемане на контрол върху собствената си сигурност

Европа се превъоръжава, ЕС прие отбранителен фонд от 150 млрд. евро

0
0
Никушор Дан говори пред свои привърженици в Букурещ вечерта на 18-ти май 2025 г. Снимка: Даниел Михайлеску/AFP чрез Getty Images

Изненади на изборите в Полша и Румъния

0
0
Национален ученически кинофестивал "Ученически обектив" 2025 (https://www.mon.bg/)

„Ученически обектив“: 51 училища в България създадоха национален кинофестивал

0
0
Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

Тръмп потвърди търговската сделка между САЩ и Китай

0
0
На бизнесфорума в Казахстан българският президент говори за възможностите за сътрудничество между двете държави в областта на енергетиката и транспортните връзки. Снимки: Прес служба на президентската институция

Румен Радев задълбочава сътрудничеството на България с Централна Азия

0
0
Дете чупи камъни, добити от кобалтов рудник в кариера за мед и кобалт в Лубумбаши, Демократична република Конго, на 23 май 2016 г. Джуниър Кана/АФП/Getty Images

12 юни – Световен ден за борба с детския труд

0
0
Симеон Танчев

Да виждаш отвъд маските: разговор със Симеон Танчев за „Менажерията“

0
0
Следваща публикация
picture1

Поредно строително безумие е възложено, изпълнено и контролирано в София

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Дух и съзнание

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria