Консулството на китайския комунистически режим в Одеса, Украйна, отново пострада при мащабен руски въздушен удар. Разследването на украинските власти установи, че в останките от използваните при атаката дронове са открити китайски части.
От нощта на 3 юли до ранната сутрин на 4 юли местно време Русия започна нов кръг от мащабни въздушни удари по Украйна. Те причиниха жертви в множество градове, включително Киев и Одеса, в третата година на боеве след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Според украинските власти и медийни съобщения генералното консулство на Китай в Одеса е засегнато от въздушния удар – повредени са външните му стени и стъкла. Това е вторият случай китайското консулство да пострада при руска атака от юли 2023 г. насам.
Китайският режим, съюзник на Русия и основен поддръжник на военните ѝ усилия, не осъди публично руската атака.
Заместник-министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибиха публикува в X на 4 юли съобщение, в което казва, че украинските следователи открили голям брой компоненти от китайско производство в останките.
„След днешната масирана руска въздушна атака срещу Украйна открихме в Киев компонент от руско-ирански боен дрон ‘Шахед-136’/’Геран-2’, който е произведен в Китай и доставен съвсем наскоро.“
След това той отбеляза незначителните щети, нанесени на сградата на консулството на Китай в Одеса, и добави: „Няма по-добра точна картина за това как Путин продължава да ескалира войната си и терора, като същевременно включва и други – севернокорейски войски, ирански оръжия и някои китайски производители.“
На 4 юли Службата за сигурност на Украйна излезе с изявление, в което се посочва, че в останките от ударните дронове, използвани от Русия при нощния въздушен удар по Киев, са открити части с надпис „Произведено в Китай“. Тези части са от Suzhou Ecod Precision Manufacturing Co., Ltd в провинция Дзянсу, Китай.
На 8 юли украинският президент Володимир Зеленски издаде указ, с който наложи забрана на китайските компании, които доставили на Русия ударните дронове, използвани при въздушния удар на 4 юли.
Олех Ивашченко, ръководител на Службата за външно разузнаване на Украйна, заяви по-рано тази година, че китайският режим предоставил на Русия механично оборудване, специални химикали, барут и ключови компоненти. Той също така заяви, че от началото на 2025 г. 80% от критичната електроника за руските дронове е с китайски произход.
Въпреки продължаващото отричане от страна на управляващата Китайска комунистическа партия (ККП) на каквато и да е форма на военна помощ за Русия, САЩ и ЕС наложиха санкции на десетки китайски компании, заподозрени в подпомагане на руската военно-промишлена система.
Юан Хунбин, дисидент и юрист, живеещ в Австралия, заяви пред Epoch Times на 6 юли, че китайските части от дронове, открити този път на мястото на нападението в Украйна, са „конкретно доказателство за цялостната подкрепа на ККП за Русия“.
Шън Мин-ши, директор на отдела за изследване на националната сигурност в тайванския Институт за изследване на националната отбрана и сигурност, заяви пред The Epoch Times на 6 юли, че поради постоянната подкрепа на Китай Русия със сигурност няма да се съгласи на прекратяване на огъня.
Нарастващата зависимост на руската армия от помощта на чужди държави на украинското бойно поле и фактът, че Китай предоставя ключови компоненти за оръжията, показват, че „китайско-руското военно сътрудничество се е развило от тактическа подкрепа до системна интеграция“, каза той. „Това показва, че помощта на Китай за Русия се е превърнала в систематичен проект, обхващащ аспекти като оръжейни части, логистични доставки и информация за бойното поле.“