Над 35 майстори в занаята запалиха искрите на занаятчийското творчество
Ножаро-ковашкият пленер „Огън и искри“ (4-6 юли) в Стара Загора ни потопи в магията на българските занаяти. Над 35 майстори ножари и ковачи представиха своите най-нови творби, демонстрираха своите умения пред публиката и дадоха възможност на посетителите сами да опитат занаята пред наковалните и пещите.
Организатор на събитието, наследник на ковашкия събор в Шипка, е „Гилдия на българските ножари и ковачи“. То е част от поредица занаятчийски пленери в Асеновград, Стара Загора и Плевен. Това сподели на откриването Кирил Митрашков, майстор ножар и председател на гилдията. Той приветства дошлите гости, като заяви, че пленерът в Стара Загора събира най-големите имена в ножарския и ковашкия занаят в България, които работят в основните две течение – ковачи на остриета и художествено коване.
На събитието гостите се радваха и на богат арт базар с ръчно изработени изделия от дърво, кожа, керамика и още занаятчийски изделия.
Участници
Ножаро-ковашкият събор в Стара Загора привлече майстори от цялата страна – от Мездра, Плевен, София, Варна и още много градове.
Радослав Сарафов от Банско, отдаден на художествената изработка на желязо и известен в средите като „Чичо ковач“, сподели, че не се има за художник или артист, защото материята е такава, че не търпи нежност. Обнадежден допълни, че в България има все повече хора, които искат да се занимават със занаята – „все качествени хора“.
Майстор Стефан от село Орешак изгради с огнеупорна глина цяло огнище или „оджак“, като сложи мях да раздухва дървените въглища. Той обясни, че по този начин се е ковало желязото както днес, така и през миналия век и по-стари времена.
Множеството посетители на събора „Огън и искри“ имаха възможност лично да задават въпроси на майсторите относно техниките за обработка на метал, както и да вземат чука и да опитат лично как се обработва метала на наковалнята.
Припомняме, че на 15 юни в Аспарухово се проведе Първия ножаро-ковашки събор – Варна „Изковано от огъня“, чиито организатор бе Пламен Парушев. В пленера участие взеха отново изтъкнати майстори, сред които Ташко Апиков от Калофер, Живко Николов от Вълчи дол, Варненско, Иво Донев, Стоян Радев и много други, както и Данаил Русев от Димитровград – вносител на материали за ножове, Атанас Михов – собственика на Grinder Rolena и др.
Специални сувенири с ковашки щемпел
По време на събитието, организаторите и участниците създадоха ръчно изработени сувенири пред очите на гостите, които след това бяха подарени като спомен. Всеки сувенир носи специален печат на пленера, който включваше символа на Стара Загора – лъвица с лъвче.
Организаторът Кирил Митрашков обясни, че този специално изработеният ковашки щемпел, се слага единствено и само на остриетата, изковани в трите дни на фестивала, които стават ценни за всеки колекционер. Той допълни, че след пленера в Стара Загора може да се изработят стотици други остриета, но те няма да имат този щемпел, защото всеки печат е специфичен за всяко събитие, а всяка година се добавя отделен елемент към него.
По време на събора „Огън и искри“ посетителите имаха възможност да закупят най-различни остриета, ножове, дори саби и различни занаятчийски изделия от желязо.
Много вълнуващи моменти с участието на изтъкнати майстори предложи събитието в Стара Загора. Традиционно хората се събраха, за да си припомнят миналото и да се насладят на занаятчийското изкуство на настоящето. Някои от тях може да посеят и свои семена на бъдещето, като с високо повдигнат дух продължат традицията на ножаро-ковашкия занаят в България.