За нарушения с трансплантации в болница „Лозенец“, бивша Правителствена, говори днес здравният министър Стойчо Кацаров на брифинг пред медиите. От 2019 до 27 април 2021 г. в болницата са извършени 14 трансплантации на бъбрек от живи донори. Всички донори са „племенници“ от Украйна и Молдова, а реципиентите са „чичовци“ или „лели“ от Израел, Япония, Германия, Оман и др.
Агенцията за медицински надзор е извършвала проверки и от Израел е дошла информация, че това са фалшиви самоличности, съобщи министърът. Тези документи са постъпили в МЗ още през януари, но не е последвала никаква реакция.
Друго нарушение е установила проверката при трансплантация на черен дроб. Висш държавен служител е получил орган при възникнала ситуация с трупен донор в нарушение на изискванията. Това е станало през април. Бил е класиран друг човек от списъка на чакащите, с 54 точки, и той е трябвало да бъде трансплантиран във ВМА. „Но след обаждане по телефона е трансплантиран четвъртият в листата, който е с 14 точки и първоначално не е бил въобще в списъка, тъй като статусът му на спешност е обявен на следващия ден след трансплантацията“, казва министър Кацаров.
Заради тези нарушения и заради източване на касата чрез фалшиви хоспитализации министър Кацаров освобождава съвета на директорите. Новият съвет би могъл да реши дали да освободи директора на болницата проф. Любомир Спасов, който ръководи болницата от 1998 г. Той самият е специалист по трансплантации, най-вече на черен дроб.
В интервю за програма „Хоризонт“ на Българското национално радио Ася Паскалева от Българския център по биоетика коментира, че не е изненадана от разкритията, тъй като „България от години е канал за трафик на живи донори„. Но че намира за тревожен фактът, че в подобни незаконни дейности е замесена една от най-престижните български болници. Тя нареча „скандален“ случая с висшия държавен служител, получил орган вместо човека, класиран на първо място в списъка на чакащите. Г-жа Паскалева изрази надежда, че това няма да остане „поредна предизборна тема и шум“. Тя подчерта, че темата е много важна и в международен план.
През 2015 г. Съветът на Европа изготвя Конвенцията на Съвета на Европа срещу трафика на човешки органи, след като през 2013 г. Европейският парламент приема резолюция, осъждаща „подкрепяното от държавата изземване на органи от затворници на съвестта в Китай, включително от голям брой Фалун Гонг практикуващи, затворени заради вярата си, уйгури и тибетски затворници”, което се случва в широк мащаб в Китай. До момента Конвенцията е подписана от 25 държави членки на Съвета на Европа, сред които Обединеното Кралство, Франция, Испания, Португалия, Италия, Швейцария, Украйна, Русия, Чехия, Гърция, Турция, Албания, Словения, Молдова, Хръватска, Люксембург и др. България също обсъжда подписването на Конвенцията срещу трафика на човешки органи, за да се присъедини към семейството на цивилизованите държави, осъждащи тази варварска практика в 21-ви век. Най-голямата държава, член на Съвета на Европа, която още не е подписала конвенцията, е Германия. Германия от пет години има за свой най-голям търговски партньор Китайската народна република.