Китайските власти забраниха всякакви публични събития, отбелязващи погрома над продемократичните студентски протести на площад „Тиенанмън“ на 4 юни 1989 г.
Днес се навършват 32 години, откакто китайските войски откриха огън, за да сложат край на студентските вълнения на и около площада. Правителството никога не е дало информация за броя на загиналите, но оценките на правозащитни групи и свидетели варират от няколкостотин до няколко хиляди.
Някога подкрепящите протестите за демокрация Хонконг и Макао също забраниха на гражданите си да участват във възпоменателни събития за 4 юни.
На медиен брифинг на 1 юни лидерът на Хонконг Кари Лам подчерта, че с наближаването на 4 юни всички агенции, групи, медии и училища трябва да се съобразят с наложения от Пекин Закон за националната сигурност. Тя заяви, че в Хонконг няма да се допуснат действия срещу китайската конституция.
Отбелязването на 4 юни в Хонконг винаги е било голямо събитие, но тази година пропекинските власти забраниха на Хонконгския алианс на патриотичните демократични движения на Китай да проведе ежегодното си бдение в парк „Виктория“ на 29 май и да организира демонстрация в чест на 32-ата годишнина от клането на 4 юни.
На 31 май Активистката Александра Уон – възрастна гражданка, е арестувана от голяма група полицаи по обвинение за участие в „неразрешено събрание“ заради това, че се появила на отправната точка по предложения параден маршрут. Тя държала протестни плакати и планирала да извърви забранения маршрут до Службата за връзка на Централното народно правителство – най-висшата институция на ККП в града. Тя прекарва нощта в ареста, след което е освободена.
В същия ден Джон Шум – социален активист и филмов продуцент, в интервю с международния изследовател Саймън Шен, призовава съгражданите си да изразят своята позиция.
„Трябва да бъдем лоялни към съвестта си, независимо какво се случва с Хонконг или какъв натиск може да срещнем“ – казва Шум. Той призовава всички граждани на Хонконг да запалят свещ на прозореца си вечерта на 4 юни като израз на своите мисли.
„Съвестта никога няма да бъде покорена – заявява той. – Нито една държавна власт не може да ми попречи да почета жертвите на инцидента.“
Чън Цинхуа, бивш член на Хонконгската федерация на студентите (HKFS) и свидетел на клането на 4 юни в Пекин, каза в интервю за The Epoch Times на 28 май: „Балансиращата логика, която на запад разделя властите между различните институции, е напълно унищожена в Хонконг, макар че преди тук умеехме да я ценим.“
Той изтъкна факта, че студентските протести – демонстрации или гладни стачки – са били доброволни и никога не са били подстрекавани от никого, и особено не „от враждебни чужди сили“, както твърди режимът. Според Чън по това време протестиращите все още вярвали на ККП и никога не са се опитвали да се изправят срещу нея. Именно заради това никой от тях не очаквал ККП да изпрати военни танкове на площад „Тиенанмън“, за да наложи репресиите.
С прилагането на Закона за националната сигурност в Пекин свободите, на които се радваха гражданите на Хонконг, бързо се размиват, според мнения на критици.
На 6 май 26 демократични активисти, участвали в миналогодишното бдение, бяха осъдени на четири до 10 месеца затвор по обвинение за „участие в неразрешено събрание“. Сред тях са дисидентите Джошуа Уон, Лестър Шум, Тифани Юен Ка-уай и Джанел Розалин Лиун.
В бившата испанска колония Макао полицията за първи път определи всички събития, свързани с клането на „Тиенанмън“ от 4 юни, като „подбуждане към подриване на държавната власт“.
Ау Кам Сун, бивш член на Законодателното събрание на Макао, заяви пред The Epoch Times на 29 май, че полицията сега твърди, че бденията със свещи в памет на инцидента от 4 юни са в противоречие с наказателното право.
Той определи като нелепо събития, които 30 години са се провеждали свободно, да се обявяват за „незаконни“, след като наказателният закон на града, разработен през 1995 г., не е бил променян.
В исторически план по време на кампаниите за демокрация в Китай жителите на Хонконг и Макао оказват морална и финансова подкрепа на протестиращите на площад „Тиенанмън“.
След като Пекин започва кървавия си погром срещу протестиращите на 4 юни 1989 г., гражданите на Хонконг с с дарени средства стартират „Операция Жълта птица“ за спасяване на издирвани или преследвани демократични активисти от континентален Китай.
В следобеда на самия 4 юни 1989 г. близо 200 000 жители на Макао – половината от тогавашното местно население – излизат на улиците на невиждана демонстрация срещу убийствата на цивилни, борещи се за демокрация в Пекин. Някои горят портретите на партийни лидери, отговорни за заповедта за клането.
Междувременно Тайван – единственото място, където китайците все още могат да се радват на свобода и демокрация – призова Китайската народна република да върне властта на хората и да предприеме реална политическа реформа, вместо да избягва да признае кървавите репресии на площад „Тиенанмън“ през 1989 г. срещу демонстрациите за демокрация в Пекин.
Правителството на демократично управлявания Тайван в навечерието на годишнината заяви в изявление, че Пекин избягва да се извини за случилото се или да помисли върху грешките си.
„Изразяваме съжалението си и призоваваме другата страна да приложи политически реформи, ориентирани към хората, да спре да потиска демократичните изисквания на хората и да върне властта на хората възможно най-скоро“, заяви тайванското правителство.
Наричайки управляващата комунистическа партия в Китай „еднопартийна диктатура“, тайванският съвет заяви, че репресиите в Пекин, в Тайван и в Хонконг се отклоняват от универсалните ценности и международните правила.
„Те не само задълбочават дълбоко вкоренените социални противоречия в собственото им общество, увеличавайки трудността на системните реформи, но също така създават риск от конфликт, засягащ регионалната сигурност и стабилност.“
В годишнината от клането на площад „Тиенанмън“ Тайван обикновено критикува Китай и го призовава да признае това, което е направил. Китай от своя страна твърди, че Тайван е негова собствена територия, която ще бъде завзета със сила, ако е необходимо.
В петък активистите ще отбележат годишнината от „Тиенанмън“ с поне едно публично събитие в Тайпе, макар и значително намалено в сравнение с предишни години поради скока в случаите на COVID-19 на острова.