• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

отЕкип на The Epoch Times
4 юни , 2021
Масови забрани за отбелязване на годишнината от клането на „Тиенанмън“ в Китай

Скулптура с реални размери на "Човека пред танка" стои до числата 6 и 4, символизиращи 4 юни, като част от експозицията в "Парка на свободата" в град Йермо в пустинята Мухаве, в Калифорния. Паркът и скулптурите, разположени между Лос Анжелис и Лас Вегас, са дело на новозеландеца от китайски произход Чен Уеймин. Фигурата на "Мъжа пред танка" е създадена за 30-годишнината от клането на "Тиенанмън" през 2019 г. (Снимка: Фредерик Дж. Браун/ AFP)

Китайските власти забраниха всякакви публични събития, отбелязващи погрома над продемократичните студентски протести на площад „Тиенанмън“ на 4 юни 1989 г.

Днес се навършват 32 години, откакто китайските войски откриха огън, за да сложат край на студентските вълнения на и около площада. Правителството никога не е дало информация за броя на загиналите, но оценките на правозащитни групи и свидетели варират от няколкостотин до няколко хиляди.

Някога подкрепящите протестите за демокрация Хонконг и Макао също забраниха на гражданите си да участват във възпоменателни събития за 4 юни.

На медиен брифинг на 1 юни лидерът на Хонконг Кари Лам подчерта, че с наближаването на 4 юни всички агенции, групи, медии и училища трябва да се съобразят с наложения от Пекин Закон за националната сигурност. Тя заяви, че в Хонконг няма да се допуснат действия срещу китайската конституция.

Отбелязването на 4 юни в Хонконг винаги е било голямо събитие, но тази година пропекинските власти забраниха на Хонконгския алианс на патриотичните демократични движения на Китай да проведе ежегодното си бдение в парк „Виктория“ на 29 май и да организира демонстрация в чест на 32-ата годишнина от клането на 4 юни.

На 31 май Активистката Александра Уон – възрастна гражданка, е арестувана от голяма група полицаи по обвинение за участие в „неразрешено събрание“ заради това, че се появила на отправната точка по предложения параден маршрут. Тя държала протестни плакати и планирала да извърви забранения маршрут до Службата за връзка на Централното народно правителство – най-висшата институция на ККП в града. Тя прекарва нощта в ареста, след което е освободена.

В същия ден Джон Шум – социален активист и филмов продуцент, в интервю с международния изследовател Саймън Шен, призовава съгражданите си да изразят своята позиция.

„Трябва да бъдем лоялни към съвестта си, независимо какво се случва с Хонконг или какъв натиск може да срещнем“ – казва Шум. Той призовава всички граждани на Хонконг да запалят свещ на прозореца си вечерта на 4 юни като израз на своите мисли.

„Съвестта никога няма да бъде покорена – заявява той. – Нито една държавна власт не може да ми попречи да почета жертвите на инцидента.“

Чън Цинхуа, бивш член на Хонконгската федерация на студентите (HKFS) и свидетел на клането на 4 юни в Пекин, каза в интервю за The Epoch Times на 28 май: „Балансиращата логика, която на запад разделя властите между различните институции, е напълно унищожена в Хонконг, макар че преди тук умеехме да я ценим.“

Той изтъкна факта, че студентските протести – демонстрации или гладни стачки – са били доброволни и никога не са били подстрекавани от никого, и особено не „от враждебни чужди сили“, както твърди режимът. Според Чън по това време протестиращите все още вярвали на ККП и никога не са се опитвали да се изправят срещу нея. Именно заради това никой от тях не очаквал ККП да изпрати военни танкове на площад „Тиенанмън“, за да наложи репресиите.

GettyImages 1061365574 700x420 1
Стотици хиляди китайци се събират на площад „Тиенанмън“ около 10-метрова реплика на Статуята на свободата, наречена Богинята на демокрацията, на 2 юни 1989 г. (Catherine Henriette / AFP чрез Getty Images)

С прилагането на Закона за националната сигурност в Пекин свободите, на които се радваха гражданите на Хонконг, бързо се размиват, според мнения на критици.

На 6 май 26 демократични активисти, участвали в миналогодишното бдение, бяха осъдени на четири до 10 месеца затвор по обвинение за „участие в неразрешено събрание“. Сред тях са дисидентите Джошуа Уон, Лестър Шум, Тифани Юен Ка-уай и Джанел Розалин Лиун.

В бившата испанска колония Макао полицията за първи път определи всички събития, свързани с клането на „Тиенанмън“ от 4 юни, като „подбуждане към подриване на държавната власт“.

Ау Кам Сун, бивш член на Законодателното събрание на Макао, заяви пред The Epoch Times на 29 май, че полицията сега твърди, че бденията със свещи в памет на инцидента от 4 юни са в противоречие с наказателното право.

Той определи като нелепо събития, които 30 години са се провеждали свободно, да се обявяват за „незаконни“, след като наказателният закон на града, разработен през 1995 г., не е бил променян.

В исторически план по време на кампаниите за демокрация в Китай жителите на Хонконг и Макао оказват морална и финансова подкрепа на протестиращите на площад „Тиенанмън“.

След като Пекин започва кървавия си погром срещу протестиращите на 4 юни 1989 г., гражданите на Хонконг с с дарени средства стартират „Операция Жълта птица“ за спасяване на издирвани или преследвани демократични активисти от континентален Китай.

В следобеда на самия 4 юни 1989 г. близо 200 000 жители на Макао – половината от тогавашното местно население – излизат на улиците на невиждана демонстрация срещу убийствата на цивилни, борещи се за демокрация в Пекин. Някои горят портретите на партийни лидери, отговорни за заповедта за клането.

Междувременно Тайван – единственото място, където китайците все още могат да се радват на свобода и демокрация – призова Китайската народна република да върне властта на хората и да предприеме реална политическа реформа, вместо да избягва да признае кървавите репресии на площад „Тиенанмън“ през 1989 г. срещу демонстрациите за демокрация в Пекин.

Правителството на демократично управлявания Тайван в навечерието на годишнината заяви в изявление, че Пекин избягва да се извини за случилото се или да помисли върху грешките си.

„Изразяваме съжалението си и призоваваме другата страна да приложи политически реформи, ориентирани към хората, да спре да потиска демократичните изисквания на хората и да върне властта на хората възможно най-скоро“, заяви тайванското правителство.

Наричайки управляващата комунистическа партия в Китай „еднопартийна диктатура“, тайванският съвет заяви, че репресиите в Пекин, в Тайван и в Хонконг се отклоняват от универсалните ценности и международните правила.

„Те не само задълбочават дълбоко вкоренените социални противоречия в собственото им общество, увеличавайки трудността на системните реформи, но също така създават риск от конфликт, засягащ регионалната сигурност и стабилност.“

В годишнината от клането на площад „Тиенанмън“ Тайван обикновено критикува Китай и го призовава да признае това, което е направил. Китай от своя страна твърди, че Тайван е негова собствена територия, която ще бъде завзета със сила, ако е необходимо.

В петък активистите ще отбележат годишнината от „Тиенанмън“ с поне едно публично събитие в Тайпе, макар и значително намалено в сравнение с предишни години поради скока в случаите на COVID-19 на острова.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Китайски католици се молят по време на Великденската страстна седмица в "подземна" или "неофициална" църква близо до Шидзяджуан, Китай (Kevin Frayer/Getty Images)

Преклонение пред Си: Китай засилва преследването на християните

0
0
Крематориума и погребалния дом Dongjiao, един от няколкото в града, където се изгарят телата на починалите от COVID-19 в Пекин, Китай, на 18 декември 2022 г. (снимка: Getty Images)

Масова смърт сред китайския комунистически елит

0
0
Майки с детски колички по бизнес улица в Пекин, 13 юли 2021 г. (Wang Zhao/AFP via Getty Images)

За първи път от десетилетия – спад в населението на Китай

0
0
Хора скандират заедно на улица в Шанхай на 27 ноември 2022 г.(снимка: Хектор Ретамал AFP чрез Getty Images)

ККП цензурира масовите протести в Китай и търси „социална стабилност“

0
0
Бившият китайски диктатор Дзян Дзъмин в Голямата зала на народа в Пекин, Китай, на 8 ноември 2012 г. (Feng Li/Getty Images)

Кървавият завет на Дзян Дзъмин – управление на терор, убийства и лъжи

0
0
Протестиращи по време на протест срещу драконовските мерки на Китайската комунистическа партия за нулев COVID в Пекин, Китай, на 28 ноември 2022 г. (Kevin Frayer/Getty Images)

Масови протести срещу ковид мерките в Китай след пожар в жилищна сграда

0
0
Панелът за въпроси и отговори на срещата на високо равнище на медицинските сестри за борба и предотвратяване на насилственото отнемане на органи на 1 ноември 2022 г. (от ляво на дясно, отгоре надолу) Дженифър Джонсън, президент на AFN; Жералдин Монти от DAFOH-Франция; Катлийн Тимсен, съосновател на AFN; Роуз Ева Константино от Училището за медицински сестри към Университета в Питсбърг; Дебора Колинс-Перика, директор по въпросите на медицинските сестри в DAFOH; Итън Гутман, разследващ журналист; Екои Руни, председател на Комитета по етика към AFN; Дебра Холбрук, директор на Съдебномедицинското сестринство в Медицински център "Мърси" в Балтимор, Мд. (С любезното съдействие на DAFOH)

Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин (отпред) заедно с членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро на Китайската комунистическа партия - висшия орган за вземане на решения в страната - се среща с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Уан Джао/AFP чрез Getty Images)

Какво означава за Тайван новото управление на ККП?

0
0
Драматизация на един от методите за изтезание, които ККП използва,за да принуди практикуващите Фалун Гонг да се отрекат от вярата си. (С любезното съдействие на Minghui.org)

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?

0
0
Лидерът на ККП Си Дзинпин (отпред) води членовете на новия Постоянен комитет на Политбюро - най-висшия орган за вземане на решения в страната - по време на срещата им с медиите в Голямата зала на народа в Пекин на 23 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис / AFP чрез Getty Images)

Кои са седемте политици, които ще управляват Китай?

0
0
Китайският лидер Си Дзинпин произнася реч на откриването на политическа конференция на Китайската комунистическа партия в Пекин на 16 октомври 2022 г. (снимка: Ноел Селис/AFP чрез Getty Images)

Започна 20-ият конгрес на Китайската комунистическа партия

0
0
Следваща публикация
Знамето на Световната здравна организация (СЗО) в централата им в Женева, 5 март 2021 г.
(Photo by Fabrice COFFRINI / AFP)

Екип от експерти разкритикува глобалната готовност и реакция на пандемията

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.