Защитници на човешки права отбелязаха във Вашингтон продължаващото вече 22 години преледване на Фалун Гонг от страна на китайския комунистически режим. С митинг, парад и бдение със свещи на 16 юли те заявиха, че кампанията, която се води срещу духовната практика е геноцид и той трябва да спре.
По време на митинга говори Нина Ший – старши сътрудник и директор на Центъра за религиозна свобода в Института Хъдсън. Вземайки предвид определянето на репресиите от китайския режим срещу уйгурите в Синдзян като геноцид, тя призова Съединените щати да определят по същия начин и продължаващото преследване на Фалун Гонг.
„Време е САЩ да признаят геноцида, който се случва срещу практикуващи Фалун Гонг в Китай — заяви тя пред участниците в митинга — Геноцид е унищожаването на част от една религиозна общност, с намерението например да бъде изкоренена. Мисля, че случващото се през последните десетилетия с Фалун Гонг отговаря на тези критерии“.
Фалун Гонг, известен и като Фалун Дафа, е една от най-популярните духовни практики на нашето съвремие, с над 100 милиона последователи в над 100 държави, включително България. Практикува се напълно безплатно и включва философия и пет медитативни упражнения, но преследвана в Китай от 20 юли 1999 г., когато с еднолична заповед тогавашният държавен и партиен лидер Дзян Дзъмин се зарича да я забрани и изкорени от обществото.
В резултат на преследването последователите на Фалун Гонг са лишавани са от свобода без съд и присъда, подлагани са на робски труд и изтезания до смърт, с цел да се откажат от убежденията си. По данни на независими разследващи, органите на тези лишени от свобода, живи практикуващи са отнемани с цел печалба.
След митинга близо 2000 Фалун Дафа практкуващи участваха в парад, който започвна от Капитолия надолу по Конститюшън авеню, и завърши до монумента Вашингтон, където същата вечер се проведе бдение със свещи в памет на загиналите в преследването.
Китайската комунистическа партия се разпада
Защитници на правата човека заявиха по време на митинга, че Китайската комунистическа партия (ККП) няма да може да избегне възмездието за престъпните си деяния.
„Трябва да застанем от правилната страна на историята и да накажем престъпленията на ККП срещу човечеството и напълно да разградим ККП“ — каза Франк Гафни, заместник-председател на базираната във Вашингтон група за застъпничество по настоящата опасност Китай.
„Сега ККП се разпада“ — добави той, предупреждавайки, че от лицата, които вземат решения до тези, които изпълняват преследването, „всички хора, участващи в това престъпление“ ще бъдат изправени пред съда.
Фейт Макдонел, директор на Advocacy Katartismos Global, наблегна на движението „Туейдан“ (Тuidang), в което вече над 380 милиона китайци в континентален Китай и отвъд океана са се отказали от членството си в ККП и свързаните с нея организаци. Тя каза, че комунистите искат да заемат мястото на Бог, но няма да могат да го направят.
Тя също така обърна специално внимание на банера на митинга с надпис „Светът се нуждае от Истина, Доброта и Търпение“.
„Днес, 22 години изпитания, които Фалун Гонг преживява в Китай, и когато пипалата на ККП се разпростират и по света, Истината е в недостиг. Продължавайте да отстоявате истината” — каза тя на участниците.
Движението „Туейдан“
През ноември 2004 г. на територията на цял Китай започва тайно да се разпространява „Девет коментара за комунистическата партия“ — серия от публикации на редакционния екип на междунaродната медия The Epoch Times.
Те представляват преглед на цялата история на китайската комунистическа партия от създаването ѝ до наши дни, включително преследването на Фалун Гонг. Разпространяването на статиите води до вълна от милиони оттегляния на китайски граждани от членството им в ККП и от нейните дъщерни организации. Движението за осъждане на престъпленията на партията се нарича „Туейдан“ (Тuidang).
Франк Гафни, заместник-председател на базираната във Вашингтон група за застъпничество „Комитет по настоящата опасност: Китай“, нарече принудителното отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг „престъпно деяние“ и заяви, че е „абсолютно неоспоримо“.
Неизвестен брой привърженици на Фалун Гонг са починали вследствие на отнемане на органите им, които след това са продадени на китайския пазар за трансплантации.
През март 2006 г. бивша служителка на китайска болница заявява, че около 4000 практикуващи Фалун Гонг са били убити заради органите им в болницата, където е работила. Жената разказва, че съпругът ѝ, хирург в същата болница, ѝ е разказал как е отстранил роговицата от очите на над 2000 последователи на Фалун Гонг. Въпросната болница се намира в предградията на Шенян в североизточен Китай.
Седмица по-късно китайски военен лекар заявява, че подобни зверства се извършват в 36 трудови лагери на територията на цялата страна.
Поддръжници на Фалун Гонг и правозащитни активисти от цял свят започват разследване на твърденията за отнемане на органи. В разследването се включват и двамата канадски експерти Дейвид Килгор – бивш държавен секретар на Канада за Азиатско-тихоокеански регион и Дейвид Матас – международен правозащитен адвокат.
В своя доклад „Кървава реколта“ (2006 г.) те потвърждават, че твърденията за насилствено отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг в Китай са истина. Там разкриват, че между 2000 г. и 2005 г. за трансплантации в Китай са използвани близо 41 500 неидентифицирани органа, чийто вероятен източник са живи практикуващи Фалун Гонг.
През декември 2013 г. Европейският парламент прие резолюция, която осъжда насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг в Китай. Подобна резолюция се придвижва за гласуване и в Конгреса на САЩ.
Във Великобритания пък Независим народен трибунал заключи през 2019 г., че режимът от години убива задържани практикуващи Фалун Гонг за техните органи „в значителен мащаб“.
Сред активистите, говорили на митинга бяха и д-р Кърт Вертмюлер — анализатор на надзорната политика в Американската комисия за международна религиозна свобода; Юрген Браун — член на германския парламент; Ани Бояджиян — директор в Freedom House; Андрю Бремберг — бивш представител на САЩ в ООН и президент на Мемориала на жертвите на комунизма; Деде Лаугесен — изпълнителен директор на „За спасяване на преследваните християни“; Алън Адлер — изпълнителен директор на „Приятели на Фалун Гонг (FoFG)“; 16-годишният Чен Фаюан, чиито родители са задържани в Китай; Рон Ий, президент на базирания в Ню Йорк център Tuidang и Уан Жиюан от Световната организация за разследване на преследването на Фалун Гонг.
По време на митинга Алън Адлер от FoFG връчи и награда на Сев Оздовски, председател на австралийския образователен съвет по правата на човека, „за неговите безкористни усилия да помогне на практикуващите Фалун Гонг в Китай“.
Законодатели призовават за санкции
Дни преди митинга няколко американски сенатори призоваха Пекин да бъде наказан и санкциониран заради продължаващите репресии срещу привържениците на Фалун Гонг.
„Трябва да има санкции“ — заяви представителят Брайън Бабин от щата Тексас пред медията NTD и определи ККП като „зъл режим“.
През юни тази година Сенатът на Тексас прие резолюция, осъждаща практиката на отнемане на органи от живи хора като „убийство“.
През март тази година двупартийна група федерални законодатели също внесе законодателство в Сената и в Камарата на представителите, за да се спре търговията с органи. „Отнемането на органи е изключително варварски и нечовешки акт, който няма място в нашия свят“ — каза тогава представителят Крис Смит.
Междувременно представителят Скот Пери, републиканец от щата Пенсилвания призова администрацията и Конгреса на САЩ да предприемат действия за спиране на жестокостите.
„Трябва да кажем, че ще има последствия. Ще има болка, ще има икономическа болка, дипломатическа болка, ще има последствия за репутацията“, каза в интервю на 13 юли т.г. Пери за медията NTD.
Конгресменът заяви, че „няма време за губене тъй като със всеки изминат ден, все повече хора биват измъчвани.
Кати Хъ и Ивайло Ангелов допринесоха за тази информация.
Следвайте Ева Фу в Twitter: @EvaSailEast
Ивайло Ангелов в Gab Social: @ivailox